Śmierć dziecka: dlaczego dzieci popełniają samobójstwa?

2014-11-20 13:04

Śmierć dziecka w każdej sytuacji jest dla rodziców tragedią. Śmierć samobójcza niesie jednak ze sobą dodatkowy element - poczucie, że domowe bezpieczeństwo jest tylko złudą. Dlaczego z roku na rok coraz więcej dzieci popełnia samobójstwa? Jakie czynniki do tego prowadzą i jak zapobiec tragedii?

Śmierć dziecka
Autor: thinkstockphotos.com Coraz więcej dzieci w wieku 10-14 lat popełnia samobójstwa.

Spis treści

  1. Śmierć dziecka: dlaczego dzieci popełniają samobójstwa?
  2. Śmierć dziecka: jak zapobiec tragedii?
  3. Śmierć dziecka: nie bądź nadopiekuńczym rodzicem

Coraz więcej dzieci odbiera sobie życie. W 2013 roku 30 osób w przedziale wiekowym 10-14 lat próbowało popełnić samobójstwo. W 2014 roku - 41. Gorzej jest u nastolatków - w 2013 roku 343 osoby w przedziale wiekowym 15-19 targnęły się na swoje życie. W tym już 418. 

- Statystyki są alarmujące, ale pamiętajmy, że w PRL-u nikt ich nie prowadził. Nie mamy ich z czym porównać, a samobójstwa wśród dzieci zdarzały się zawsze - mówi suicydolog prof. Brunon Hołyst.

Czy można uchronić dziecko i swoją rodzinę przed tragedią?

>> Jak rozmawiać z dzieckiem o jego problemach? >>

Śmierć dziecka: dlaczego dzieci popełniają samobójstwa?

Dzieci popełniają samobójstwa dokładnie z takich samych powodów jak dorośli. Przerastają ich problemy i nie widzą rozwiązania danej sytuacji, dlatego decydują się na ten ostateczny krok. Różnica między nimi a dorosłymi polega na tym, że dziecko powinno mieć oparcie w rodzicach i to do nich zwracać się z problemami. Jeśli tego nie robi, może to oznaczać, że gdzieś zgubiliśmy ten najważniejszy element wychowania - nie zbudowaliśmy bliskiej relacji.

Dzieci wybierają śmierć również dlatego że nie potrafią sobie poradzić z trudnościami w życiu. To bardzo ważne, aby rodzice nie usuwali z drogi dziecka problemów, tylko uczyli je, jak sobie z nimi radzić. 

Śmierć dziecka: jak zapobiec tragedii?

Każde dziecko wysyła rodzicom sygnały, pokazujące, że dzieje się z nim coś niedobrego. Ale nie każdy rodzic je dostrzega - a to podstawowy błąd.

Wszystko wiąże się z poświęcaniem dziecku czasu. Rodzice powinni dokładnie obserwować zachowanie pociechy tak, by dostrzegać każdą zmianę, choćby niewielką. Gdy aktywne i wesołe dziecko nagle odmawia zabawy, staje się małomówne i nic go nie cieszy, rodzice powinni poszukać przyczyny takiego zachowania.

Jeśli maluch konsekwentnie odmawia rozmowy, trzeba szukać informacji u rodziców innych dzieci, pedagagów czy nauczycieli. Nie wolno się poddawać i lekceważyć problemu, bo to może doprowadzić do tragedii.

>> Polscy nastolatkowie są coraz bardziej agresywni. A rodzice bezsilni >>

Śmierć dziecka: nie bądź nadopiekuńczym rodzicem

Dziś wielu rodziców ma tendencje do przeżywania życia za swoje dzieci. Nazywani są rodzicami-helikopterami, rodzicami-pługami i pokazywani w mediach jako ci, którzy chcą maksymalnie ułatwić swoim dzieciom życie. Rozpieszczają je, odrabiają za nie lekcje, spełniają wszystkie zachcianki, fundują zagraniczne podróże i kupują drogie gadżety. I nie uczą, że te wszystkie rzeczy nie spadają z nieba.

Po osiągnięciu pełnoletności i skończeniu szkoły takie dzieci są zagubione. Nie wiedzą, co zrobić ze swoim życiem, nie mogą odnaleźć się na studiach ani w pracy, nie potrafią o nic walczyć. Są wygodne, a problemy je przerażają, bo do tej pory nie istniały w ich życiu.

Nadmierna troska i opieka rodziców mogą więc doprowadzić do tego, że pierwszy większy problem lub zetknięcie z "prawdziwym" życiem przerosną dziecko. I popchną je do samobójstwa.

TVP/x-news
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza