Tak wychowasz dobrego człowieka. 5 zachowań, które warto przekazywać dziecku

2024-06-13 13:11

Dziecko to doskonały obserwator, który wszystko widzi i słyszy, nawet gdy wydaje nam się, że tak nie jest. Robimy wiele, aby wyrosło na dobrego, świadomego swojej wartości człowieka. A później okazuje się, że ma wszystkie cechy, których my w sobie nie lubimy. Jak to możliwe? Winna: obserwacja.

Tak wychowasz dobrego człowieka. 5 zachowań, które warto przekazywać dziecku
Autor: Getty Images Tak wychowasz dobrego człowieka. 5 zachowań, które warto przekazywać dziecku

Analizując naszą codzienność, najczęściej skupiamy się na negatywach - na słowach czy zachowaniach, na które musimy uważać, aby nie przekazać ich dziecku.

Nie lubimy pewnych swoich cech, doskonale wiemy, że nie powinnyśmy mówić o sobie źle, skupiać się na negatywnych komunikatach itp. Teorię mamy opanowaną do perfekcji. Wydaje nam się, że na "grzeszki" pozwalamy sobie, gdy dziecko nie słucha, nie obserwuje. A później... widzimy w nim kalkę naszych najgorszych zachowań.

A gdyby tak skupić się nie na tym, co robimy źle, ale na tym, co idzie nam całkiem dobrze? Nie trzeba wielkich czynów, aby wychować dobrego człowieka.

Przeczytaj także: 8 zdań, które powinno usłyszeć każde dziecko. Działają jak mocny uścisk

Najczęstsze błędy wychowawcze, które popełniają rodzice

Tak wychowasz dobrego człowieka

Wciąż przedstawiasz małemu człowiekowi różne zasady, tłumaczysz, dlaczego powinien zachowywać się tak, a nie inaczej. "Wykłady" często przynoszą marny efekt, ale gdy działasz tak, jak chciałabyś, aby postępowało dziecko, możesz się zdziwić, jak wiele z tego wyciąga. I nie potrzebne są żadne słowa, nakazy czy zakazy.

Chcesz, aby twoje dziecko było dobrym człowiekiem? Złota rada jest banalna - bądź dobrym człowiekiem. Gdy będziesz mówiła jedno, a robiła drugie, dlaczego dziecko ma się zachowywać tak, jak mu wskazujesz? Skoro ty tak nie działasz, najwyraźniej nie jest to takie dobre i właściwe rozwiązanie.

Przeczytaj także: Obwiniasz dziecko zamiast je wysłuchać? Nie licz, że przyjdzie do ciebie z problemem

Pięć zachowań, które warto przekazać dziecku

Marta Kądziela to psycholożka, która na instagramowym profilu @bycwzgodzie dzieli się cennymi wskazówkami dla rodziców. Jeden z jej ostatnich wpisów dotyczy naszych zachowań i tego, jak wpływają na dziecko. Wśród przykładów znajdziemy te pozytywne, które warto powtarzać.

  1. Dziecko widzi, że traktujesz jego tysięczny obrazek jak to pierwsze dzieło - wieszasz na honorowym miejscu, zachwycasz się zdolnościami młodego artysty. "Twoje dziecko czuje, że umie, że to co potrafi stworzyć, warte jest pokazania, i że to co może z siebie dać, może przynieść radość innym ludziom" - czytamy na profilu @bycwzgodzie.
  2. Dziecko widzi, jak zachowujesz się w stosunku do zwierząt, np. jak głaszczesz psa czy kota. Uczy się, że nie są groźne, ale wrażliwe.
  3. Dziecko widzi, że przygotowujesz dla niego jego ulubione przekąski i sprawia ci to radość. "Uczy się, że takie małe, serdeczne gesty, mogą być bardzo ważne. Że są gestami miłości" - podkreśla we wpisie psycholożka.
  4. Dziecko widzi, że pomagasz słabszym i wspierasz potrzebujących. Uczy się, że warto dzielić się tym, co mamy.
  5. "Kiedy mimo zmęczenia wywiązałeś się z danej mu obietnicy, twoje dziecko uczy się dotrzymywać słowa i zobowiązań" - czytamy w poście Marty Kądzieli.

Listę pozytywnych zachowań i gestów możemy mnożyć. To nasze relacje w rodzinie, to jak się do siebie zwracamy, jakich słów używamy w codziennych rozmowach, czy się szanujemy, czy mówimy sobie prawdę. To ustępowanie miejsca w autobusie, pomaganie sąsiadce we wniesieniu zakupów po schodach. To przeczytanie starszej pani listy składników z etykiety. To wytłumaczenie obcokrajowcowi, jak kupić bilet w automacie.

To mnóstwo małych, dobrych rzeczy, które składają się na wielką całość. Na co dzień się na nich nie skupiamy, a wszystkie dostrzega nasze dziecko.

Przeczytaj także: Mamo, nie musisz dążyć do ideału, już nim jesteś. 15 gestów, którymi okazujesz dziecku miłość

Quiz. Najbardziej wkurzające teksty, które słyszałeś od rodziców. Potrafisz je dokończyć?

Pytanie 1 z 15
Na początek zaglądamy do kuchni. Potrafisz dokończyć to powiedzonko? "Zjedz mięsko, zostaw..."