8 zdań, które powinno usłyszeć każde dziecko. Działają jak mocny uścisk

2024-06-11 14:56

Słowa mają ogromną moc, doskonale o tym wiemy. Są zdania, które każde dziecko powinno usłyszeć z ust rodzica. To nie tylko wspierające komunikaty, są niczym mocny uścisk, niezastąpiony w budowaniu dobrych relacji. Nie ma tu żadnych górnolotnych twierdzeń, to "zwykłe" rzeczy, o których na co dzień zapominamy.

8 zdań, które powinno usłyszeć każde dziecko. Działają jak mocny uścisk
Autor: Getty Images 8 zdań, które powinno usłyszeć każde dziecko. Działają jak mocny uścisk

Bycie rodzicem nie jest łatwym zadaniem, każda mama, każdy tata zdaje sobie z tego sprawę. Żonglujemy różnymi zadaniami, chcemy dobrze wypaść w rolach, które pełnimy. Wciąż czujemy się nie dość wystarczającymi, wpadamy na kolejne pomysły, zastanawiamy się, co możemy zrobić lepiej i lepiej. Często ścigamy się z... samym sobą.

A najprostsze rozwiązania mamy pod ręką. Zamiast zastanawiać się, jak możesz wesprzeć dziecko, jak sprawić, aby czuło się dobrze, aby wiedziało, że zawsze może na ciebie liczyć... po prostu mu to powiedz. Proste komunikaty często są tymi, które znaczą najwięcej.

Przeczytaj także: Mów tak do dziecka przed snem. To najlepszy sposób na wzmocnienie więzi

Bunt dwulatka - Plac Zabaw odc. 6

Jak zbudować więź z dzieckiem?

Wychowanie dzieci niekiedy przypomina pole minowe. Wystarczy jeden nieostrożny ruch, aby wszystko się posypało. Pomimo niepowodzeń i przebytych histerii, rodzice każdego dnia stają na wysokości zadania, aby wychować pewne siebie i szczęśliwe dziecko. Bo bycie rodzicem to nie tylko sama opieka i zapewnienie niezbędnych życiowych potrzeb. To także tworzenie niezwykłej więzi, która zbuduje silne psychicznie dziecko.

Shelly Robinson jest trenerką świadomego rodzicielstwa. Na instagramowym profilu @raising_yourself wspiera opiekunów podczas ich drogi w wychowywaniu dzieci i proponuje narzędzia, które sprawią, że będą jeszcze lepszymi rodzicami.

Budowanie więzi z dzieckiem to skupianie się nie tylko na jednym aspekcie wychowywania. Zaniedbując jeden z nich, sprawiamy, że reszta również nie działa prawidłowo. Edukatorka zwraca uwagę, że świadome rodzicielstwo jest jak trójnogi stołek. Każda noga wymaga od nas zaangażowania. Jedną z nich jesteśmy my, drugą nasze dzieci, a trzecią - nasze wewnętrzne dziecko. Jeżeli pozwolimy, że jedna noga zaczyna się chwiać, cała reszta nie będzie miała stabilnej podpory.

Dlatego zawsze powinniśmy troszczyć się nie tylko o dziecko, ale także o własne potrzeby. Zapominając o odpoczynku, odpowiedniej diecie, krótkiej chwili tylko dla siebie i rozwijaniu własnych pasji, nie będziemy mieć siły i energii, aby wychowywać małego człowieka. Co więcej, możemy być sfrustrowani, pełni złości i nie mieć cierpliwości, która jest niezbędna każdego dnia, gdy ma się dzieci.

Shelly Robinson podkreśla również, jak ważne są wspierające słowa. To one w dużym stopniu budują pewność siebie dziecka. Są sygnałem, że robią coś dobrze, że są wartościowymi i porządnymi ludźmi.

Przeczytaj także: Zrób tę jedną rzecz, a od razu zobaczysz zmianę w zachowaniu dziecka. Działa niezależnie od wieku!

8 zdań, które działają, jak uścisk

W jednym ze swoich postów, trenerka świadomego rodzicielstwa wymienia osiem zdań, które działają na dziecko, jak bardzo mocny uścisk. Każdy mały człowiek powinien je usłyszeć. Co więcej - warto mówić je do dziecka, które w nas drzemie. Działają, jak magia.

  1. Masz ważny głos w tej rodzinie.
  2. Możesz zaufać swojemu wewnętrznemu głosowi.
  3. Ciała mają różne kształty, kolory i rozmiary, a twoje jest wspaniałe takie, jakie jest.
  4. Dajesz mi tak wiele ważnych lekcji.
  5. Wszystkie twoje uczucia są ważne.
  6. W tej rodzinie świętujemy porażki w nowych rzeczach. [Zawsze lepiej spróbować, nawet, jeśli coś miałoby się nam nie udać - przyp. red.]
  7. Bycie wściekłym nigdy nie czyni cię złym. Twój gniew ma ci coś do powiedzenia.
  8. Jesteś wyjątkowy bez względu na swoje osiągnięcia.

Mówienie tych zdań sprawia, że dziecko czuje się dobrze w swojej skórze, ze swoimi osiągnięciami i ma świadomość ogromnego wsparcia ze strony najbliższych. Niezależnie od tego, jakie jest i co robi, ma rodzinę po swojej stronie. Wie, że jego głos się liczy, a emocje są rozumiane.

Postarajmy się, aby nasze dziecko usłyszało te zdania.

Przeczytaj także: "Zostaw mnie w spokoju!". Zamiast złościć się na dziecko, powiedz jedno zdanie

Czy jesteś konsekwentnym rodzicem?

Pytanie 1 z 10
Chcesz nauczyć dziecko nowej domowej czynności. W pierwszym tygodniu: