Wychowanie dziecka: Kim są RODZICE-PŁUGI?

2021-08-26 15:01

Rodzice-helikoptery, rodzice-pługi - media prześcigają się w nadawaniu nowych określeń rodzicom, którzy wykazują się nadmierną troską w stosunku do swoich dzieci. Kim są rodzice-pługi, jak wychowują dziecko i dlaczego nazwano ich właśnie w ten sposób?

Rodzice-pługi
Autor: thinkstockphotos.com Rodzice-pługi usiłują wyręczyć dziecko we wszystkim. Chcą mu ułatwić życie, a wyrządzają mu krzywdę.

Spis treści

  1. Rodzic-pług życia za dziecko nie przeżyje
  2. Musisz nauczyć dziecko przeżywać porażki

Rodzic-pług to taki, który usuwa z drogi dziecka wszystkie przeszkody. Zwolni się z pracy, żeby dowieźć mu do szkoły materiały, których zapomniało na plastykę, porozmawia z nauczycielem, żeby to jego dziecko zagrało główną rolę w przedstawieniu, gdy ono płacze, że nie zostało księciem tylko... żabą; pokłóci się, jeśli jego dziecko dostanie zbyt niską ocenę na sprawdzianie ("a przecież umie na 5"), zaniesie za niego papiery do liceum i wreszcie - wstanie o godz. 5 rano, żeby zapisać studenta do lekarza...

Czytaj: Mówisz w ten sposób do dziecka? O tych 3 zdaniach lepiej zapomnij

Najczęstsze błędy wychowawcze, które popełniają rodzice

Rodzic-pług życia za dziecko nie przeżyje

Rodzice-pługi próbują uczynić życie swoich dzieci jak najlepszym i jak najprostszym. Z tego powodu wyręczają je niemalże we wszystkim i nieświadomie czynią im w ten sposób krzywdę.

Według psychologów, dziecko odbiera takie zachowanie jako brak zaufania. Zaczyna myśleć, że samo sobie nie poradzi, co zniechęca je do działania i znacząco obniża jego poczucie własnej wartości.

Czytaj także: To jeden z najgorszych błędów wychowawczych - zobacz jak go uniknąć

Załatwianie wszystkich spraw za dziecko i podejmowanie za nie decyzji sprawi, że nie nauczy się ono samodzielności. Jeśli kiedyś będzie musiało samo załatwić sprawę z urzędnikiem, pracownikiem banku czy innej instytucji, wpadnie zapewne w popłoch.

Nie będzie nawet wiedziało od czego zacząć - no bo przecież do tej pory nie musiało się o to martwić.

Czytaj także: Nadopiekuńczość rodziców wpływa na przyszłe relacje dzieci w ich dorosłym życiu

Musisz nauczyć dziecko przeżywać porażki

Amerykańscy naukowcy przeprowadzili badania, których wyniki opublikowali w "Journal of Child and Family Studies". Wynika z nich, że jeśli rodzice wykazują się nadmiernym zaangażowaniem w wychowanie dziecka i wyręczają je we wszystkim, upośledzają kilka ważnych obszarów, pozwalających na prawidłowe funkcjonowanie w społeczeństwie.

Chodzi m.in. o umiejętność nawiązywania i podtrzymywania relacji z innymi ludźmi, poczucie niezależności i wyjątkowości.

Dziecko nie jest przekonane, że potrafi sobie dać radę w różnych sytuacjach i dlatego zniechęca go do działania nawet najmniejsza porażka. A powinno być inaczej - musi potrafić radzić sobie z przegraną.

Tę umiejętność są w stanie zaszczepić mu wyłącznie rodzice, którzy wytłumaczą, dlaczego coś się nie udało i zachęcą, aby spróbowało ponownie.

Czytaj także: Co zrobić, by dziecko było pewne siebie?

Czy umiesz dzielić się z mężem opieką nad dzieckiem?

Pytanie 1 z 13
Jak wspominasz Wasze pierwsze dni z maluszkiem w domu?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza