Wychowanie dziecka: Kim są RODZICE-PŁUGI?

Rodzice-pługi
Autor: thinkstockphotos.com Rodzice-pługi usiłują wyręczyć dziecko we wszystkim. Chcą mu ułatwić życie, a wyrządzają mu krzywdę.

Rodzice-helikoptery, rodzice-pługi - media prześcigają się w nadawaniu nowych określeń rodzicom, którzy wykazują się nadmierną troską w stosunku do swoich dzieci. Kim są rodzice-pługi, jak wychowują dziecko i dlaczego nazwano ich właśnie w ten sposób?

Rodzic-pług to taki, który usuwa z drogi dziecka wszystkie przeszkody. Zwolni się z pracy, żeby dowieźć mu do szkoły materiały, których zapomniało na plastykę, porozmawia z nauczycielem, żeby to jego dziecko zagrało główną rolę w przedstawieniu, gdy ono płacze, że nie zostało księciem tylko... żabą; pokłóci się, jeśli jego dziecko dostanie zbyt niską ocenę na sprawdzianie ("a przecież umie na 5"), zaniesie za niego papiery do liceum i wreszcie - wstanie o godz. 5 rano, żeby zapisać studenta do lekarza...

Czytaj także: Dr Google prawdę ci powie? Matki cyberchondryczki szukają w nim odpowiedzi na wszystkie pytania

Rodzic-pług życia za dziecko nie przeżyje

Rodzice-pługi próbują uczynić życie swoich dzieci jak najlepszym i jak najprostszym. Z tego powodu wyręczają je niemalże we wszystkim i nieświadomie czynią im w ten sposób krzywdę. Według psychologów dziecko odbiera takie zachowanie jako brak zaufania. Zaczyna myśleć, że samo sobie nie poradzi, co zniechęca je do działania i znacząco obniża jego poczucie własnej wartości.

Załatwianie wszystkich spraw za dziecko i podejmowanie za nie decyzji sprawi, że nie nauczy się ono samodzielności. Jeśli kiedyś będzie musiało samo załatwić sprawę z urzędnikiem, pracownikiem banku czy innej instytucji, wpadnie zapewne w popłoch. Nie będzie nawet wiedziało od czego zacząć - no bo przecież do tej pory nie musiało się o to martwić.

Czytaj także: Nadopiekuńczość rodziców wpływa na przyszłe relacje dzieci w ich dorosłym życiu

Musisz nauczyć dziecko przeżywać porażki

Amerykańscy naukowcy przeprowadzili badania, których wyniki opublikowali w "Journal of Child and Family Studies". Wynika z nich, że jeśli rodzice wykazują się nadmiernym zaangażowaniem w wychowanie dziecka i wyręczają je we wszystkim, upośledzają kilka ważnych obszarów, pozwalających na prawidłowe funkcjonowanie w społeczeństwie. Chodzi m.in. o umiejętność nawiązywania i podtrzymywania relacji z innymi ludźmi, poczucie niezależności i wyjątkowości.

Dziecko nie jest przekonane, że potrafi sobie dać radę w różnych sytuacjach i dlatego zniechęca go do działania nawet najmniejsza porażka. A powinno być inaczej - musi potrafić radzić sobie z przegraną. Tę umiejętność są w stanie zaszczepić mu wyłącznie rodzice, którzy wytłumaczą, dlaczego coś się nie udało i zachęcą, aby spróbowało ponownie.

Czytaj także: Co zrobić, by dziecko było pewne siebie?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE