Zapinasz w ten sposób pasy dziecku? Ten błąd może kosztować życie!

2022-01-20 14:12

Właściwe zapięcie pasów samochodowych lub wewnętrznej uprzęży fotelika jest kluczowe dla bezpieczeństwa. Oto 4 błędy, które mogą kosztować dziecko zdrowie lub życie.

Na jakie błędy uważać, zapinając dziecku pasy w samochodzie?
Autor: Getty images Na jakie błędy uważać, zapinając dziecku pasy w samochodzie?

Spis treści

  1. 1. Zbyt luźne zapięcie pasów
  2. 2. Nieprawidłowo poprowadzone pasy
  3. 3. Pasy poskręcane
  4. 4. Zapinanie pasów na kurtce/kombinezonie

Błędy w zapinaniu pasów samochodowych mogą wynikać z pośpiechu lub zwykłej niewiedzy. Tymczasem samo zapięcie pasów nie wystarczy, by ochronić dziecko przed następstwami groźnego wypadku - istotne jest także to, czy pasy są zapięte we właściwy sposób. Oto 4 najczęściej popełniane błędy.

1. Zbyt luźne zapięcie pasów

Nie bez powodu mówi się, by pasy zapinać tak mocno, jak mocno kocha się swoje dziecko. Ewidentny luz między pasami a ciałem dziecka stwarza ryzyko wysunięcia się dziecka w razie np. wypadku, gdy dojdzie do szybkiego przemieszczania się malucha. 

Kilka centymetrów luzu to niestety niechlubna norma, bo statystyki pokazują, że nawet połowa dzieci jeździe w zbyt luźno zapiętej uprzęży.

Polecamy: Od kiedy dziecko może jeździć samochodem bez podstawki?

Jak zapinać dziecko w foteliku?

2. Nieprawidłowo poprowadzone pasy

Niestety, wiele dzieci pas barkowy zamiast po barku ma poprowadzony... pod ramieniem. Tak, starsze dzieci zapinane w fotelikach pasem samochodowym są w stanie zrobić to samodzielnie, jednak rolą rodziców jest, by takiemu zachowaniu zapobiegać. 

Pas biodrowy powinien za to płasko przechodzić po udach, nie opierać się na brzuszku dziecka. Tylko w ten sposób chroni jego narządy wewnętrzne w razie wypadku. Ważne, by pas samochodowy (w przypadku starszych dzieci), był prowadzony w foteliku wg instrukcji producenta.

Zobacz także: Czy wolno wozić dziecko na przednim fotelu auta?

Podnóżek pod fotelik samochodowy - dlaczego warto go kupić?

3. Pasy poskręcane

Poskręcane pasy samochodowe lub pasy wewnętrznej uprzęży fotelika to właściwie to samo co pasy zbyt luźno zapięte. Zapinając dziecko w foteliku zawsze zwracaj uwagę na to, czy pas nie jest poskręcany

4. Zapinanie pasów na kurtce/kombinezonie

Patrz punkt 1. Zapinając pasy na grubej puchowej kurtce lub kombinezonie, w rzeczywistości między pasem a ciałem dziecka jest ogromny luz. W razie ew. wypadku dziecko przemieści się lub zanurkuje pod pas, co jest bardzo niebezpieczne. 

Pasy fotelika muszą przylegać do ciała - tylko wtedy właściwie chronią osobę nimi zapiętą. Co ważne, warto też unikać zakładania dziecku na podróż koszulki wykonanej ze śliskiego materiału. To także może sprzyjać wyślizgnięciu się dziecka z pasów.

Niestety, z raportu WHO na temat globalnego bezpieczeństwa na drogach i Raportu Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju z 2015 roku wynika, że w Polsce 7% dzieci w ogóle nie jest przewożonych w fotelikach.

Co więcej, zdecydowana większość dzieci przewożonych w fotelikach ma źle zapięte pasy, niedostosowany do wzrostu fotelik, fotelik niewiadomego pochodzenia (taki, który nie przeszedł istotnych testów bezpieczeństwa), fotelik niewłaściwie zamontowany w aucie.

Zobacz wyniki patrolu fotelik.info i nie popełniaj tych błędów:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza