Czy wolno wozić dziecko na przednim siedzeniu auta?

Czy wolno wozić dziecko w foteliku na przednim siedzeniu auta?
Autor: Getty images Co mówia przepisy o wożeniu dziecka z przodu?

Czy wożenie dziecka na przednim siedzeniu to błąd grożący mandatem? I czy - przede wszystkim - wożenie dziecka z przodu jest bezpieczne? Wyjaśniamy, co mówią na ten temat polskie przepisy ruchu drogowego.

Od 2015 roku w Polsce obowiązują nowe przepisy dotyczące przewozu dzieci samochodem. Wśród nich mowa jest również o przewożeniu dzieci na przednim siedzeniu. Czy wożenie dzieci z przodu jest to dozwolone i bezpieczne?

Czy przepisy pozwalają wozić dziecka z przodu?

Zgodnie z polskimi przepisami, które dostosowane są do norm unijnych, dzieci mogą podróżować na przednim siedzeniu. Oczywiście w foteliku samochodowym. Bez niego - tylko jeśli mają więcej niż 150 cm wzrostu.

  • Małe dzieci w fotelikach–kołyskach (grupa 0 i 0+, do 10 lub 13 kg)Niemowlęta mogą jeździć na przednim siedzeniu, w foteliku, który powinien być zapięty tyłem do kierunku jazdy. W takiej sytuacji warunkiem jest wyłączenie poduszki powietrznej umieszczonej w desce rozdzielczej na wysokości pasażera (ze względu na bezpieczeństwo dziecka).
  • Dzieci podróżujące w fotelikach dla starszych dzieci (grupa 1, 2, 3)Mogą podróżować z przodu przodem lub tyłem do kierunku jazdy – również z wyłączona poduszką powietrzną.
  • Dzieci mające wzrost między 135 cm a 150 cmMogą jeździć z przodu na specjalnej podstawce i przypięte pasami bezpieczeństwa.
  • Dzieci o wzroście wyższym niż 150 cmMogą jeździć z przodu przypięte wyłącznie pasami.

Czytaj również: Fotelik, który uratuje życie twojego dziecka

Fotelik samochodowy: obowiązujące przepisy

Zalety montażu fotelika tyłem do kierunku jazdy

Czy wożenie dzieci z przodu jest bezpieczne?

Montowanie fotelika z przodu jest wygodne w przypadku niemowląt, które podróżują tylko z jednym rodzicem – wówczas mama–kierowca lub tata–kierowca ma kontrolę nad tm, co dzieje się z malcem w czasie jazdy.

Takie rozwiazanie jest bezpieczne, ale pod pewnymi warunkami. Stawiając fotelik z przodu trzeba zadbać o jego prawidłowy montaż, a także o wyłączenie poduszki powietrznej. Jej wybuch w czasie wypadku może doprowadzić do trwałych uszkodzeń kręgosłupa dziecka, a nawet do jego śmierci.

Dlatego nowoczesne auta wyposażone są w możliwość dezaktywacji poduszki, niektóre mają nawet czujniki, które same odłączają poduszkę, gdy wyczuwają, że na przednim siedzeniu umieszczony jest fotelik.

Jeśli wozimy z przodu starsze dziecko musimy sprawdzić, czy prawidłowo zapięło pas. Trzeba przestrzegać wytycznych dotyczących wzrostu dziecka, ponieważ zwykłe pasy samochodowe nie powinny przebiegać przez szyję malucha, lecz niżej - na wysokości jego obojczykowy - w razie wypadku nie uduszą małego pasażera. Pas biodrowy powinien ściśle przylegać do bioder i ud dziecka, a nie do brzucha.

Specjaliści podkreślają jednak, że mimo zachowania wszystkich tych zasad, przewożenie dzieci z przodu jest mniej bezpieczne niż na tylnym siedzeniu. W razie kolizji czołowej dziecko podróżujące z tyłu jest mniej narażone na uszkodzenia ciała. Przednie siedzenie stwarza też dodatkowe ryzyko zranienia przez przedmioty wpadające do samochodu podczas wypadku.

Nieprawidłowe przewożenie dziecka w foteliku lub bez niego grozi mandatem w wysokości 150 zł i odebraniem 6 punktów karnych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE