Czy wolno wozić dziecko na przednim siedzeniu auta?

Czy wolno wozić dziecko w foteliku na przednim siedzeniu auta?
Autor: Getty images Co mówia przepisy o wożeniu dziecka z przodu?

Czy wożenie dziecka na przednim siedzeniu to błąd grożący mandatem? I czy - przede wszystkim - wożenie dziecka z przodu jest bezpieczne? Wyjaśniamy, co mówią na ten temat polskie przepisy ruchu drogowego.

Od 2015 roku w Polsce obowiązują nowe przepisy dotyczące przewozu dzieci samochodem. Wśród nich mowa jest również o przewożeniu dzieci na przednim siedzeniu. Czy wożenie dzieci z przodu jest to dozwolone i bezpieczne?

Czy przepisy pozwalają wozić dziecka z przodu?

Zgodnie z polskimi przepisami, które dostosowane są do norm unijnych, dzieci mogą podróżować na przednim siedzeniu. Oczywiście w foteliku samochodowym. Bez niego - tylko jeśli mają więcej niż 150 cm wzrostu.

  • Małe dzieci w fotelikach–kołyskach (grupa 0 i 0+, do 10 lub 13 kg)Niemowlęta mogą jeździć na przednim siedzeniu, w foteliku, który powinien być zapięty tyłem do kierunku jazdy. W takiej sytuacji warunkiem jest wyłączenie poduszki powietrznej umieszczonej w desce rozdzielczej na wysokości pasażera (ze względu na bezpieczeństwo dziecka).
  • Dzieci podróżujące w fotelikach dla starszych dzieci (grupa 1, 2, 3)Mogą podróżować z przodu przodem lub tyłem do kierunku jazdy – również z wyłączona poduszką powietrzną.
  • Dzieci mające wzrost między 135 cm a 150 cmMogą jeździć z przodu na specjalnej podstawce i przypięte pasami bezpieczeństwa.
  • Dzieci o wzroście wyższym niż 150 cmMogą jeździć z przodu przypięte wyłącznie pasami.

Czytaj również: Fotelik, który uratuje życie twojego dziecka

Fotelik samochodowy: obowiązujące przepisy

Zalety montażu fotelika tyłem do kierunku jazdy

Czy wożenie dzieci z przodu jest bezpieczne?

Montowanie fotelika z przodu jest wygodne w przypadku niemowląt, które podróżują tylko z jednym rodzicem – wówczas mama–kierowca lub tata–kierowca ma kontrolę nad tm, co dzieje się z malcem w czasie jazdy.

Takie rozwiazanie jest bezpieczne, ale pod pewnymi warunkami. Stawiając fotelik z przodu trzeba zadbać o jego prawidłowy montaż, a także o wyłączenie poduszki powietrznej. Jej wybuch w czasie wypadku może doprowadzić do trwałych uszkodzeń kręgosłupa dziecka, a nawet do jego śmierci.

Dlatego nowoczesne auta wyposażone są w możliwość dezaktywacji poduszki, niektóre mają nawet czujniki, które same odłączają poduszkę, gdy wyczuwają, że na przednim siedzeniu umieszczony jest fotelik.

Jeśli wozimy z przodu starsze dziecko musimy sprawdzić, czy prawidłowo zapięło pas. Trzeba przestrzegać wytycznych dotyczących wzrostu dziecka, ponieważ zwykłe pasy samochodowe nie powinny przebiegać przez szyję malucha, lecz niżej - na wysokości jego obojczykowy - w razie wypadku nie uduszą małego pasażera. Pas biodrowy powinien ściśle przylegać do bioder i ud dziecka, a nie do brzucha.

Specjaliści podkreślają jednak, że mimo zachowania wszystkich tych zasad, przewożenie dzieci z przodu jest mniej bezpieczne niż na tylnym siedzeniu. W razie kolizji czołowej dziecko podróżujące z tyłu jest mniej narażone na uszkodzenia ciała. Przednie siedzenie stwarza też dodatkowe ryzyko zranienia przez przedmioty wpadające do samochodu podczas wypadku.

Nieprawidłowe przewożenie dziecka w foteliku lub bez niego grozi mandatem w wysokości 150 zł i odebraniem 6 punktów karnych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

NOWY NUMER! W magazynie Dziecko Zakupy i My: mnóstwo inspiracji dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży – nie tylko na Święta! W najnowszym numerze przeczytasz o wirusach, o dobrym śnie, diecie alergika i życiu bez telewizora.

Czytaj więcej
DZiM 12/20
KOMENTARZE