Czy wolno wozić dziecko na przednim siedzeniu auta?

2023-06-13 12:52

Czy wożenie dziecka na przednim siedzeniu to błąd grożący mandatem? I czy - przede wszystkim - wożenie dziecka z przodu jest bezpieczne? Wyjaśniamy, co mówią na ten temat polskie przepisy ruchu drogowego.

Czy wolno wozić dziecko w foteliku na przednim siedzeniu auta?
Autor: Getty images Co mówia przepisy o wożeniu dziecka z przodu?

Spis treści

  1. Czy przepisy pozwalają wozić dziecko w foteliku z przodu?
  2. Kiedy dziecko może jeździć z przodu?
  3. Czy przewożenie dzieci z przodu jest bezpieczne?
  4. Fotelik na przednim siedzeniu dla starszego dziecka

Od 2015 roku w Polsce obowiązują nowe przepisy dotyczące przewozu dzieci samochodem. Wśród nich mowa jest również o przewożeniu dzieci na przednim siedzeniu. Czy wożenie dzieci z przodu jest to dozwolone i bezpieczne?

Czy przepisy pozwalają wozić dziecko w foteliku z przodu?

Zgodnie z polskimi przepisami, które dostosowane są do norm unijnych, dzieci mogą podróżować na przednim siedzeniu. Oczywiście, w foteliku samochodowym. Bez niego — tylko jeśli mają więcej niż 150 cm wzrostu. Reguluje to art. 39 ust. 3 ustawy Prawo o ruchu drogowym (Dz.U.2020.0.110). Zgodnie z nim, fotelik powinien być używany przy przewożeniu dzieci w pojazdach:

  • M1 – auto z maksymalną liczbą miejsc 8, nie wliczając w to miejsca kierowcy;
  • N1 – pojazd do przewozu ładunków o masie do 3,5 ton;
  • N2 – pojazd do przewozu ładunków o masie od 3,5 do 12 ton;
  • N3 – pojazd do przewozu ładunków o masie powyżej 12 ton.

Kiedy dziecko może jeździć z przodu?

  • Małe dzieci w fotelikach–łupinkach (grupa 0 i 0+, do 10 lub 13 kg) Niemowlęta mogą jeździć na przednim siedzeniu, w foteliku, który powinien być zapięty tyłem do kierunku jazdy. W takiej sytuacji warunkiem jest wyłączenie poduszki powietrznej umieszczonej w desce rozdzielczej na wysokości pasażera (ze względu na bezpieczeństwo dziecka).
  • Dzieci podróżujące w fotelikach dla starszych dzieci (grupa 1, 2, 3) mogą podróżować z przodu przodem lub tyłem do kierunku jazdy – również z wyłączoną poduszką powietrzną.
  • Dzieci mające wzrost między 135 cm a 150 cm mogą jeździć z przodu na specjalnej podstawce i przypięte pasami bezpieczeństwa.
  • Dzieci o wzroście wyższym niż 150 cm mogą jeździć z przodu przypięte wyłącznie pasami.

Czytaj również: Fotelik, który uratuje życie twojego dziecka

Fotelik samochodowy: obowiązujące przepisy

Zalety montażu fotelika tyłem do kierunku jazdy

Czy przewożenie dzieci z przodu jest bezpieczne?

Montowanie fotelika z przodu jest wygodne w przypadku niemowląt, które podróżują tylko z jednym rodzicem – wówczas mama–kierowca lub tata–kierowca ma kontrolę nad tym, co dzieje się z malcem w czasie jazdy.

Czy takie rozwiązanie jest bezpieczne? Stawiając fotelik z przodu trzeba zadbać o jego prawidłowy montaż, a także o wyłączenie poduszki powietrznej. Jej wybuch w czasie wypadku może doprowadzić do trwałych uszkodzeń kręgosłupa dziecka, a nawet do jego śmierci.

Dlatego nowsze auta wyposażone są w możliwość dezaktywacji poduszki, niektóre mają nawet czujniki, które same odłączają poduszkę, gdy wyczuwają, że na przednim siedzeniu umieszczony jest fotelik. Pamiętaj jednak, że technologia może zawieść. Poduszka otwierająca się z prędkością 300 km/h uderzająca w fotelik dziecka to raczej pewna śmierć na miejscu. Przewożenie dziecka z przodu nie zawsze więc jest bezpieczne.

Fotelik na przednim siedzeniu dla starszego dziecka

Jeśli wozimy z przodu starsze dziecko, musimy sprawdzić, czy prawidłowo zapięło pas. Trzeba przestrzegać wytycznych dotyczących wzrostu dziecka, ponieważ zwykłe pasy samochodowe nie powinny przebiegać przez szyję malucha, lecz niżej — na wysokości jego obojczykowy — w razie wypadku nie uduszą małego pasażera. Pas biodrowy powinien ściśle przylegać do bioder i ud dziecka, a nie do brzucha.

Specjaliści podkreślają jednak, że mimo zachowania wszystkich tych zasad, przewożenie dzieci z przodu jest mniej bezpieczne niż na tylnym siedzeniu. W razie kolizji czołowej dziecko podróżujące z tyłu jest mniej narażone na uszkodzenia ciała. Przednie siedzenie stwarza też dodatkowe ryzyko zranienia przez przedmioty wpadające do samochodu podczas wypadku.

Polecamy: Błędy w zapinaniu pasów dziecku - zobacz czego unikać

Nieprawidłowe przewożenie dziecka w foteliku lub bez niego grozi mandatem w wysokości 150 zł i odebraniem 6 punktów karnych.

Polecamy: Kiedy warto kupić dziecku podnóżek pod fotelik samochodowy?

Zobacz jaki podnóżek samochodowy kupić:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza