Baśnie Andersena - 5 najpopularniejszych baśni Andersena

2018-08-09 9:43 Anna Kuliberda
baśnie Andersena
Autor: Getty images

Baśnie Andersena to klasyka baśni dla dzieci. Baśnie Andersena to uniwersalne opowieści, z których płyną ponadczasowe prawdy, dlatego warto zapoznawać z nimi nasze dzieci. Poznaj 5 najpopularniejszych baśni Andersena, które oczarują twoje dziecko.

Hans Christian Andersen to duński pisarz, którego znamy z pięknych baśni. Do pisania zainspirowała go babcia, która w dzieciństwie opowiadała mu mnóstwo niezwykłych historii.

Na początku Andersen nie chciał pisać dla baśni dla dzieci. Uważał, że jego baśnie to historie dla dorosłych czytelników. A jednak zdobyły serca również i najmłodszych. Pierwszy zbiór baśni Andersena został wydany w języku duńskim w 1835 roku i szybko stał się bestsellerem. Po nim zostały napisane kolejne zbiory wydawane nieustannie aż do 1872 roku.

Do dziś baśnie Andersena zostały przetłumaczone na 80 języków i wciąż cieszą się niesłabnącą popularnością wśród dzieci na całym świecie.

Baśnie Andersena, które zapadają w pamięć

Najpopularniejsze baśnie Andersena są znane niemal każdemu dziecku i dorosłemu. To klasyka baśni dla dzieci, podobnie jak baśnie braci Grimm. Jeśli nawet nie kojarzymy ich autora, z pewnością znajome są nam te tytuły. Kto z nas nie zna Calineczki, Brzydkiego Kaczątka, Dziewczynki z zapałkami?

Baśnie Andersena nieustannie są inspiracją dla twórców filmów fabularnych i animowanych. Często historie bohaterów, takich jak Mała Syrenka czy Królowa Śniegu są bardziej znane z adaptacji bajek Disneya niż z baśni Andersena. Warto jednak mimo wszystko, poza oglądaniem tych pięknych historii, sięgnąć również do ich źródeł.

Zobacz też:

Ekranizacje baśni: 10 najpiękniejszych filmów

Jak czytanie wpływa na psychikę twojego dziecka

5 klasycznych bajek dla dzieci

4 najlepsze bajki dla chłopców na You Tube

5 wartościowych bajek dla najmłodszych na You Tube

5 najlepszych bajek dla dziewczynek na You Tube

5 najpopularniejszych baśni Andersena

Królowa Śniegu

Baśń opowiada o parze dziecięcych przyjaciół – Kaju i Gerdzie. Pewnego dnia do oka Kaja wpada odłamek diabelskiego zwierciadła, które odmienia chłopca. Staje się on niegrzeczny, samolubny i nieczuły. Zostaje zwabiony przez złą królową – władczynię lodowej krainy i dociera za nią do jej zamku.

Gerda tęskniąca za swym przyjacielem, postanawia go odszukać. Narażając własne życie na niebezpieczeństwo, wybiera się w podróż w poszukiwaniu Kaja. Po wielu przygodach udaje się jej odnaleźć chłopca i sprowadzić go z powrotem do domu.

Prawdziwa przyjaźń Gerdy ratuje również duszę Kaja – chłopiec znowu odzyskuje dawne spojrzenie na świat i staje się dobry.

Mała syrenka

Ta baśń to opowieść o prawdziwej miłości, która jest silniejsza od wszystkiego. Bohaterką baśni jest syrenka (pół kobieta – pół ryba), która zgodnie z tradycją w wieku piętnastu lat może wypłynąć na powierzchnię oceanu i zobaczyć, co się nad nią znajduje.

Gdy syrenka wynurzyła się z głębin, zauważyła płynącego statkiem pięknego księcia, w którym od razu się zakochała. Gdy nadeszła burza a statek z księciem został zatopiony, syrenka rzuciła się na ratunek. Wyłowiła z głębin księcia i wyrzuciła go na ląd. Mężczyzna po odzyskaniu przytomności próbował odnaleźć tajemniczą wybawicielkę. Syrenka zapragnęła stać się człowiekiem, by ujawnić się ukochanemu. Najpierw jednak musiała stracić rybi ogon. Pomogła jej w tym podstępna, stara wiedźma, która dając jej nogi, odebrała jej język.

Niema kobieta odnalazła księcia, ale ten jej nie rozpoznał. Mimo to, szybko się z nią zaprzyjaźnił i spędzał z nią dużo czasu. Zmuszony przez ojca poślubił dziewczynę, której nie kochał a syrenka musiała być świadkiem tego wydarzenia. Z rozpaczy postanowiła skoczyć do morza i zakończyć życie.

Calineczka

Baśń opowiada o małej dziewczynce, która powstała z ziarna zasadzonego w ziemi przez kobietę, która nie mogła mieć dzieci. Calineczka piękna jak kwiat zostaje jednak porwana.

Najpierw kradnie ją stara ropucha, która widzi w niej synową. Z opresji ratują Calineczkę motyl i rybki. Następnie dziewczynkę porywa chrabąszcz, ale ostatecznie ją porzuca. Calineczkę przygarnia polna myszka, ale ta oddaje ją kretowi, by stali się małżeństwem.

Załamana dziewczynka ostatecznie zostaje uratowana przez jaskółkę i zaniesiona na pole kwiatów. Tam poznaje króla elfów, w którym zakochuje się z wzajemnością.

Nowe szaty cesarza

Jest to opowieść o próżnym władcy, który lubi się stroić w drogie i piękne szaty. Na dworze pojawiają się fałszywi tkacze, którzy obiecują utkać niezwykły materiał, który będzie niedostępny dla oczu głupców. Władca chętnie zamawia więc u tkaczy nowe szaty.

Ci nie dostarczają władcy żadnego materiału, a dworscy urzędnicy, którzy odkryli oszustwo – postanawiają oszukać władcę i skłamać, iż widzą jego niewidzialne szaty. Kłamstwo się coraz bardziej szerzy i wkrótce niewidzialne szaty „widzą” wszyscy poddani, bo nie chcą być posądzeni o głupotę.

Brzydkie kaczątko

Baśń opowiada o łabędziu, które przypadkowo wykluwa się z jajka, które wysiaduje kaczka. Kaczka bierze pisklę za swoje własne, choć te mocno odstaje wyglądem od pozostałej gromadki.

Mały łabędź czuje się odepchnięty i nierozumiany. Nie czuje się dobrze w swojej kaczej rodzinie, dlatego odłącza się od stada i wyrusza w samotną podróż z niebezpiecznymi przygodami.

Na końcu tej podróży dostrzega stado pięknych ptaków, którymi się zachwyca. Ptaki podpływają do łabędzia i biorą go za swojego brata. Gdy brzydkie kaczątko przegląda się w tafli wody dostrzega, że tak naprawdę jest pięknym łabędziem.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE