Godło Polski - kolorowanka do druku

2018-11-08 9:12

Bezpłatna kolorowanka godło Polski do druku. Pobierz i daj swojemu dziecku godło do kolorowania. Przeczytaj też, jaka jest historia godła Polski i jaki ma ono związek z legendą o Lechu, Czechu i Rusie.

Godło Polski kolorowanka
Autor: Dział projektów internetowych ZPR

Spis treści

  1. Godło Polski - wzór
  2. Godło Polski a legenda o Lechu, Czechu i Rusie
  3. Godło Polski - historia
  4. Godło Polski dziś
  5. Kolorowanka godło Polski -  godło do kolorowania
  6. Czym zajmują się posłowie? Wideo

Godło Polski to symbol Rzeczpospolitej Polskiej. Wzór godła to biały orzeł w złotej koronie zwrócony w prawą stronę. Jego wizerunek został ściśle opisany w Konstytucji RP.

Godło Polski - wzór

"Godłem Rzeczypospolitej Polskiej jest wizerunek orła białego ze złotą koroną na głowie zwróconej w prawo, z rozwiniętymi skrzydłami, z dziobem i szponami złotymi, umieszczony w czerwonym polu tarczy" - czytamy w 28 art. ustawy zasadniczej.

Konstytucja precyzuje nie tylko wizerunek orła, ale również tło na którym się znajduje. Określa kolory czerwieni i bieli, które określone są w załączniku nr 2.

Czytaj:

Flaga Polski - 5 faktów o fladze i kolorowanka do druku

Jak zrobić kotylion na Święto Niepodległości?

Godło Polski a legenda o Lechu, Czechu i Rusie

Historia godła Polski związana jest z legendą o Lechu, Czechu i Rusie, która po raz pierwszy została spisana w 1273 roku w "Kronice Wielkopolskiej".

Zgodnie z legendą, Lech, założyciel państwa Polan, odpoczywał przed zmierzchem okolicach Poznania, gdy ujrzał na drzewie duże gniazdo. Znajdował się w nim orzeł z trzema pisklętami.

Nagle ptak rozpostarł skrzydła. Gdy Lech ujrzał ten widok na tle zachodzącego słońca, zachwycił się i postanowił umieścić wizerunek orła w swoim herbie. Miejsce, w którym osiadł, nazwał zaś Gniezdnem (dziś znanym jako Gniezno).

Godło Polski - historia

Pierwszego wizerunku orła upatrywano na denarach Bolesława Chrobrego. Wizerunek ptaka nie był jednak zbyt wyraźny i uczeni do dziś spierają się o to, czy na pewno był to orzeł, czy może paw lub kogut.

Wiadomo na pewno, że orzeł pojawiał się w XII wieku na chorągwiach książąt piastowskich. Początkowo używano go w śląskich liniach Piastów, następnie w kolejnych liniach. Jako oficjalny herb państwa zaczął być używany w 1295 roku przez Przemysława II.

Czytaj:

Hymn narodowy - tekst hymnu do druku

Jak nauczyć dziecko patriotyzmu?

Godło Polski dziś

Wizerunek orła zmieniał się z wieku na wiek. Dzisiejsza forma została ustanowiona wzorowana jest na tej z epoki Stefana Batorego. Została ustanowiona w 1927 roku.

Kolorowanka godło Polski -  godło do kolorowania

GODŁO POLSKI - POBIERZ KOLOROWANKĘ DO DRUKU

Godło Polski kolorowanka
Autor: Dział projektów internetowych ZPR

Zobacz też inne kolorowanki dla dzieci

Czym zajmują się posłowie? Wideo

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza