3 propozycje zabaw dla dzieci (i mam), przy których się nie zmęczysz

2021-08-17 9:04

Każda prośba "mamo, pobawisz się ze mną?" przyprawia cię o ból głowy, bo rodzaje zabaw proponowane przez dziecko zwyczajnie cię męczą? Oto zabawy, przy których odpoczniesz...

Zabawy dla dzieci
Autor: Getty images Zabawy dla dzieci, przy których dorośli odpoczywają

Spis treści

  1. Domowe SPA
  2. Zabawa w szpital
  3. Puzzle

Są mamy, które od rana do wieczora potrafią tworzyć budowle z klocków i mieć z tego większą frajdę niż Gargamel, który zamknął w klatce kilka smerfów (kto jeszcze pamięta te bajki?), a są takie, które zabawa z dzieckiem… męczy. I choć rzadko która z nas się do tego przyznaje, tak jest.

Instagram twierdzi wprawdzie coś innego, ale Instagram twierdzi także, że mamy niemowlaków mają czas na sen, zakupy dla siebie i wyjście do kina.

Jeśli też należysz do mam, które dostają gęsiej skórki razem z lalką wciśniętą w dłoń i wypowiedzianym z dziecięcych ust „będziesz Elsą”, a z zabawy w kuchnię szybko przenosisz się do swojego dorosłego królestwa, bo od plastikowych brokułów wolisz prawdziwe gary, na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Zobacz także: Twoje dziecko to robi? Oto 6 niebezpiecznych zabaw

W co się bawić z dziećmi w deszczowe dni?

Domowe SPA

Zabawa nie wymaga od ciebie właściwie żadnego szczególnego zaangażowania tematem masażu, manicure ani maseczek na twarz, a dziecko będzie zadowolone. Warunek jest tylko jeden i tu może pojawić się pierwsza okazja do sprzeczki: musisz być klientką.

Tylko właściwy podział ról w zabawie gwarantuje, że zamiast się męczyć poczujesz, że zabawa z dzieckiem ma dużo plusów i może przynosić korzyści nie tylko młodszym jej uczestnikom.

Jeśli źle rozegrasz tę podstawową kwestię i zamiast na łóżku „do masażu” wylądujesz na pozycji osoby biegającej wokół niego, z beztroskiego leżenia nici.

Nie ma jednak tego złego – jest duża szansa, że twój krem do twarzy nie skończy się w trakcie jednego popołudnia.

Zobacz także: Kreatywne zabawy z dzieckiem bez telewizora

Zabawa w szpital

Twoje dziecko na pewno jest empatyczne, lubi nieść pomoc i wie, jak ważna jest troska o innych. Może nawet już teraz mówi o tym, że chciałoby zostać lekarzem? Godziny oglądania „Kliniki dla pluszaków” i „Psiego Patrolu” nie mogą pójść na marne.

Wykorzystaj to i zaproponuj zabawę w szpital. Podobnie jak w przypadku SPA, kluczowe jest bycie pacjentem.

Przebieg zabawy zależy oczywiście od rodzaju choroby i czasu hospitalizacji. Przykładaj dużą wagę do zgłaszania objawów, bo tylko dobrze rozegrana pierwsza runda gwarantuje długie minuty odpoczynku/wartościowej zabawy (niepotrzebne skreślić).

Polecamy: Zestawy kreatywne dla dziewczynek - zabawki DYI

Puzzle

O ile lubisz układać puzzle, zamiast mieć poczucie, że zabawa cię męczy, stworzycie coś razem. Im więcej puzzli tym lepiej, choć podobno istnieją dzieci (podobno...), które frustruje fakt, że nie mogą odnaleźć właściwego elementu wśród 500 podobnie niebieskich części nieba.

Zobacz jak ulepić z dzieckiem figurki z plasteliny: