W jakiej pozycji najzdrowiej bawić się z dzieckiem? Na pewno nie na siedząco

2025-03-10 14:01

Zastanawiasz się, czy czas, który dziecko spędza na zabawie może być jeszcze bardziej efektywny? A może spędzasz sporo czasu na zabawie z dzieckiem i czujesz, że twój kręgosłup nie do końca to lubi? Jest na to sposób. Chodzi o pozycję, którą przyjmujecie podczas zabawy.

W jakiej pozycji najzdrowiej bawić się z dzieckiem? Na pewno nie na siedząco

i

Autor: Getty Images

Podczas zabawy z dzieckiem czas może upływać albo bardzo szybko albo... bardzo wolno. Wszystko zależy od rodzaju zabawy a także od naszego samopoczucia. Okazuje się, że pozycja, jaką przyjmiecie w czasie zabawy - może sprawić, że będzie to jeszcze bardziej owocny czas.

Zabawy rodzica z dzieckiem mają wielkie znaczenie

Kiedy maluch zaczyna chodzić i uczy się coraz więcej rzeczy, uwielbia spędzać czas z najbliższymi. To właśnie zabawa jest dla dziecka tym, co pozwala mu rozwijać się nie tylko fizycznie ale też poznawczo oraz emocjonalnie.

Zabawa:

  • rozwija motorykę,
  • wzbogaca słownictwo,
  • rozwija wiedzę na temat ról społecznych,
  • to trening cierpliwości i podejmowania decyzji,
  • uczy koncentracji.

Świadomi znaczenia zabawy w życiu dzieci, staramy się dbać o jakość tego czasu. Dlatego często towarzyszymy maluchom, bawiąc się w ulubione zabawy i grając w ulubione gry czy układając puzzle. Jednocześnie - nie zapominając, że w pewnym momencie dziecko jest już zdolne do samodzielnej zabawy i nie musisz towarzyszyć mu za każdym razem, gdy się nudzi. 

Najlepsza pozycja do zabawy

Często bawimy się z dziećmi przyjmując pozycję siedzącą albo stojącą. Emilian Jawuła, który prowadzi na Instagramie profil Panodsensoryki, proponuje, by jak najczęściej bawić się... w klęku.

I absolutnie nie ma to nic wspólnego z jakimś klęczeniem na grochu za karę 🫣 To ma być zabawa - najlepiej taka, którą dziecko lubi - może to też być zabawa przy stoliku ☺️

- wyjaśnia fizjoterapeuta i terapeutą integracji sensorycznej, który od 8 lat pracuje z dziećmi w wieku przedszkolnym. Emilian Jawuła wymienia też powody, dla których proponuje właśnie zabawę w klęku.

To właśnie dzięki tej pozycji możliwe jest:

  • wzmacnianie mięśni: brzucha, pośladkowe i tułowia (a to super jeśli chodzi o trening równowagi u dziecka),
  • wspieranie prawidłowej postawy (w klęku trudniej jest się garbić),
  • ruch góra-dół (rękami, np. podczas rzucania czy łapania piłki) to dodatkowe korzyści dla mięśni dziecka.
M jak Mama Google News