Bajki Disneya. TOP 10 kultowych filmów, które musisz pokazać dziecku

2020-06-25 10:32

Bajki Disneya to obowiązkowa część dzieciństwa wszystkich pociech. Każdy film, który wychodzi ze studia Walta Disneya w kilka dni staje się hitem na całym świecie. Poznaj TOP 10 najlepszych bajek Disneya dla dzieci, które twoje dziecko powinno koniecznie zobaczyć! Disney bajki dla dzieci.

Bajki Disneya towarzyszą wielu pokoleniom od dziecka. Uczą nas moralności oraz asertywności. Zobacz, które bajki będą najlepsze dla twojej pociechy, a których unikać lub pozostawić je na późniejszy okres. Oto 10 kultowych filmów, które musisz pokazać dziecku.

Spis treści

 1. Czego nauczą dziecko bajki Disneya?
 2. Które bajki Disneya pokazać jako pierwsze dziecku?
 3. Czy warto pokazać dziecku bajki Disneya?
 4. 10 polecanych bajek Disneya dla dzieci:
 5. 1. Zakochany Kundel
 6. 2. Kopciuszek
 7. 3. Królewna Śnieżka
 8. 4. Piękna i Bestia
 9. 5. Mała syrenka
 10. 6. Aladyn
 11. 7. 101 dalmatyńczyków
 12. 8. Bambi
 13. 9. Śpiąca królewna
 14. 10. Dzwoneczek
 15. Najpopularniejsze księżniczki w bajkach Disneya

Czego nauczą dziecko bajki Disneya?

Bajki Disneya podobnie jak baśnie dla dzieci mogą wiele nauczyć twoją pociechę. Dobro zawsze zwyciężą nad złem. Na swojej życiowej drodze możemy spotykać cynicznych ludzi, którzy dążą "po trupach" do władzy i bogactwa. Opowieści ukażą pociechom siłę przyjaźni i miłości, która może przezwyciężyć wszystkie problemy. Pokażą, jak sobie radzić z kłopotami w trudnych sytuacjach.

Które bajki Disneya pokazać jako pierwsze dziecku?

Jako pierwsze proponujemy pokazać dziecku najstarsze adaptacje. One najlepiej oddają opisaną historię oraz nie są przesadzone zbędnymi animacjami, które możemy spotkać w nowszych produkcjach. Zrezygnuj też z filmów tylko lekko inspirowanych baśniami lub takich, które ukazują opowieść w krzywym zwierciadle. Takie obrazy zostaw na później, gdy dziecko będzie już znało oryginalną wersję historii.

Czytaj: Baśnie braci Grimm - 5 najpopularniejszych baśni braci Grimm

Bajki terapeutyczne dla dzieci: czemu służą i czy warto je czytać dzieciom?

Czy warto pokazać dziecku bajki Disneya?

Baśnie to bezsprzecznie najlepsze źródło nauki moralności i etyki dla dzieci. Najmłodsi płynnie czytają dopiero w przedszkolu lub w szkole. Dlatego warto czasem pokazać pociechom ekranizacje baśni. Dzięki nim najmłodsi nauczą się, jak dobro zawsze musi zwyciężać nad złem. Dowiedzą się, jakie wartości są najważniejsze w życiu i jak radzić sobie z różnymi problemami społecznymi i osobistymi.

10 polecanych bajek Disneya dla dzieci:

1. Zakochany Kundel

"Zakochany kundel" to pewnego rodzaju Romeo i Julia w wersji zwierzęcej. Ona, suczka rasy cocker spaniel, wychowana w dobrym domu z kochającymi właścicielami. On, zwykły, niezależny kundel, który chodzi własnymi ścieżkami. Kiedy ich drogi się krzyżują, dla Lady zaczyna się zupełnie nowy etap w życiu. Czeka ich wiele wspólnych przygód, które dostarczą dużą dawkę emocji dla każdego małego widza.

Zakochany kundel
Autor: materiały prasowe|_materialy_prasowe "Zakochany kundel"

2. Kopciuszek

"Kopciuszek" to już kultowa bajka, która zawładnęła sercem niejednej dziewczynki. Młoda dziewczyna jest dręczona i wykorzystywana przez swoją macochę i dwie przyrodnie córki. Gdy nadchodzi dzień wyczekiwanego balu, wróżka chrzestna pomaga jej przemienić się w piękną księżniczkę. Niestety, jedynym warunkiem jest fakt, że Kopciuszek musi wrócić do domu przed północą, wtedy czar pryśnie i znów stanie się zwykłą pomocą domową. Na przyjęciu dziewczyna przykuwa uwagę księcia, który zakochuje się w niej od pierwszego wejrzenia. Niestety, gdy wybija godzina dwunasta Kopciuszek ucieka, niefortunie gubiąc jeden z pantofelków. Książę obiecuje sobie odnaleźć ją, nawet jeśli miałyby szukać i kazać przymierzać pantofelek wszystkim kobietom w królestwie.

 

Kopciuszek
Autor: materiały prasowe|_materialy_prasowe "Kopciuszek" 

3. Królewna Śnieżka

Wzruszająca opowieść o królewnie, która została wygnana przez macochę z własnego zamku. Przyrodnia matka zleca myśliwemu morderstwo dziewczyny. Ten jednak postanawia zlitować się nad księżniczką i puszcza ją wolno w lesie. Tam Śnieżka poznaje siedmiu krasnoludków, którym pomaga w domowych porządkach. Macocha, gdy odkrywa, że jej przyrodnia córka żyje, postanawia wziać sprawy w swoje ręce. Dwie próby kończą się fiaskiem, ale przy ostatniej dziewczyna zjada połowę zatrutego jabłka. Krasnoludki myśląc, że królewna nie żyje, wkładają jej ciało do szklanej trumny. Wtem nieopodal przejeżdża książę, który zakochuje się w Śnieżce i prosi jej przyjaciół, aby wydali mu ciało. Odkrywając trumnę, księżniczka wypluwa z ust kawałek zatrutego owocu i budzi się do życia.

Królewna Śnieżka
Autor: materiały prasowe|_materialy_prasowe Królewna Śnieżka

4. Piękna i Bestia

Gdy ojciec Belli wyjeżdża na konkurs ze swoim nowym wynalazkiem, córka postanawia zostać w zamku. Niestety, mężczyzna gubi się w lesie i dociera do zamku położonego z dala od jakiejkolwiek cywilizacji. Do Belli dociera jego koń. Kiedy dziewczyna widzi wystraszone zwierzę, od razu postanawia odszukać ojca. Warunkiem jego wolności jest uwięzienie księżniczki. Bestia to zaczarowany książę, który może zdjąć urok tylko jeśli znajdzie prawdziwą miłość. Czy uda mu się to zrobić?

 

Piękna i Bestia
Autor: materiały prasowe|_materialy_prasowe Piękna i Bestia

5. Mała syrenka

Ariel to niezależna syrenka, która ma pewne marzenie. Od dziecka pragnie dołączyć do świata ludzi i sprawdzić jak to jest być człowiekiem. Zawiera umowę z wredną czarownicą Urszulą, która owszem zmienia ją w zwykłą dziewczynę, ale tym samym odbiera jej piękny głos. Arielka wpada w kłopoty i musi uporządkować sprawy zarówno na lądzie, jak i w oceanie. Z pomocą przyjdą jej wierni przyjaciele Sebastian i Florek.

 

Mała syrenka
Autor: materiały prasowe|_materialy_prasowe Mała syrenka

6. Aladyn

Dżasmina to niesforna księżniczka, która pewnego dnia postanawia wymknąć się z zamku, aby zobaczyć jak żyją zwykli poddani. Na bazarze spotyka Aladyna i jego małpkę Abu. Później okazuje się, że do jej zamku przybywa wspaniały książkę imieniem Ali. Dziewczyna od razu rozpoznaje w nim biedaka spotkanego na rynku. Aladyn twierdzi jednak, że jest prawdziwym królewiczem, który raz po raz sprawdza jak to jest być zwyczajnym obywatelem. Nikt nie wie, że chłopak stał się księciem za pomocą starej lampy, z której wyłonił się Dżin. W podziękowaniu za uwolnienie musiał spełnić 3 życzenia Aladyna. Pełna zawiłych sytuacji opowieść o losach księżniczki i biedaka.

 

Aladyn
Autor: materiały prasowe|_materialy_prasowe Aladyn

7. 101 dalmatyńczyków

Pongo i jego pan Roger wiodą spokojne życie bez większych przygód. Pewnego dnia dalmatyńczyk aranżuje spotkanie z Anitą, która posiada suczkę imieniem Perdita. Roger i kobieta zaczynają się spotykać, a psy zostają parą. Pewnego dnia rodzi się 15 uroczych szczeniaków, które wprowadzają zamęt do dotąd spokojnego życia rodziny. Niestety w tym samym czasie pojawia się Cruella Demon. Bogaczka szyje ubrania z futra dalmatyńczyków. Postanawia pokojowio rozwiązać sprawę i proponuje sowite wynagrodzenie za wydanie psów. Niestety Roger i Anita nie przystają na jej warunki i zatrzymują szczeniaki. Wtem Cruella zaczyna nieczystą grę i kradnie dalmatyńczyki.

 

101 dalmatyńczyków
Autor: materiały prasowe|_materialy_prasowe 101 dalmatyńczyków

8. Bambi

Przygody z Bambim zaczynają się już od jego urodzenia. Książę lasu musi dowiedzieć się, jakie zagrożenia czyhają na jelenie i jak ich unikać. Pewnego dnia, gdy umiera jego mama, Bambi zmierza się z przykrymi wydarzeniami spowodowanymi żałobą. Teraz jest już dorosły, więc musi założyć własną rodzinę i żyć dalej.

Bambi
Autor: materiały prasowe|_materialy_prasowe Bambi

9. Śpiąca królewna

W zamku rodzi się wyczekiwane potomstwo królewskiej pary. Córka Aurora to piękna dziewczynka, na której cześć rodzice wydają huczne przyjęcie. Goście mogą oglądać dziecko w kojcu. Podchodząc, po kolei pozdrawiają księżniczkę oraz życzą królowi i królowej szczęścia. Wtem do kołyski dociera wiedźma, którą rodzice natychmiast wyrzucają z zamku. Upokorzona kobieta rzuca klątwę na Aurorę. Głosi ona, że w wieku 16 lat dotknie ona wrzeciona, które sprawi, że zapadnie w głęboki sen. Tylko pocałunek księcia Filipa będzie mógł uratować królewnę. Para królewska sprowadza 3 wróżki, które mają za zadanie chronić ukochaną córkę. Niestety, przepowiednia się sprawdza i dziewczyna dotyka wrzeciona. Całe królestwo zapada w sen, a książę zostaje zamknięty w lochach przez złą wiedźmę.

Śpiąca królewna
Autor: materiały prasowe|_materialy_prasowe Śpiąca królewna

10. Dzwoneczek

"Dzwoneczka" możemy wszyscy kojarzyć z filmów "Piotruś Pan". W Przystani Elfów każda wróżka dostaje własną moc. Gdy Dzwoneczek dowiaduje się, że będzie zwykłą, pomocną cynką, wpada w szał. Pragnie dowiedzieć się od innych czarodziejek, jak zdobyć takie moce jak one. Niestety, magiczne zdolności nadawane są tylko raz na całe życie, więc Dzwoneczek musi pogodzić się, że już zawsze będzie tylko cynką.

Dzwoneczek
Autor: materiały prasowe|_materialy_prasowe Dzwoneczek
Dobrze wiedzieć

Najpopularniejsze księżniczki w bajkach Disneya

Księżniczka to główna postać większości bajek Disneya. To dlatego są one tak uwielbiane przez najmłodsze dziewczynki. W końcu która z nas nigdy nie chciała mieszkać w zamku i nosić piękną koronę z diamentami?

Największą popularnością cieszy się zazwyczaj Kopciuszek. Dzieciom podoba się motyw, w którym zwykła dziewyczyna, traktowana przez rodzinę jak popychadło, staje się piękną kobietą wyruszającą na bal.

Na drugim miejscu plasuje się Królewna Śnieżka. Księżniczka, która jest o krok od śmierci zmienia życie siedmiu krasnoludków i odnajduje miłość praktycznie na skraju swojego życia.

Ostatnią pozycję zajmuje Bella. Dziewczyna, próbując ratować ojca, sama wpada w sidła Bestii. Pełna wzruszeń historia o zakaznej miłości, która musi uleczyć zaczarowanego księcia.

 

Czytaj także:

Ekranizacje baśni: 10 najpiękniejszych filmów

KSIĄŻKI DLA DZIECI: jak czytanie wpływa na psychikę twojego dziecka

5 klasycznych bajek dla dzieci: jakie bajki powinno znać twoje dziecko?

5 najpopularniejszych baśni braci Grimm

4 najlepsze bajki dla chłopców na You Tube

5 wartościowych bajek dla najmłodszych na You Tube

5 najlepszych bajek dla dziewczynek na You Tube

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza