Baśnie Andersena - 5 najpopularniejszych baśni Andersena

2021-10-27 15:30

Baśnie Andersena to klasyka baśni dla dzieci. Baśnie Andersena to uniwersalne opowieści, z których płyną ponadczasowe prawdy, dlatego warto zapoznawać z nimi nasze dzieci. Poznaj 5 najpopularniejszych baśni Andersena, które oczarują twoje dziecko.

baśnie Andersena
Autor: Getty images

Spis treści

  1. Baśnie Andersena, które zapadają w pamięć
  2. 5 najpopularniejszych baśni Andersena
  3. Królowa Śniegu
  4. Mała syrenka
  5. Calineczka
  6. Nowe szaty cesarza
  7. Brzydkie kaczątko

Hans Christian Andersen to duński pisarz, którego znamy z pięknych baśni. Do pisania zainspirowała go babcia, która w dzieciństwie opowiadała mu mnóstwo niezwykłych historii.

Na początku Andersen nie chciał pisać dla baśni dla dzieci. Uważał, że jego baśnie to historie dla dorosłych czytelników. A jednak zdobyły serca również i najmłodszych. Pierwszy zbiór baśni Andersena został wydany w języku duńskim w 1835 roku i szybko stał się bestsellerem. Po nim zostały napisane kolejne zbiory wydawane nieustannie aż do 1872 roku.

Do dziś baśnie Andersena zostały przetłumaczone na 80 języków i wciąż cieszą się niesłabnącą popularnością wśród dzieci na całym świecie.

Baśnie Andersena, które zapadają w pamięć

Najpopularniejsze baśnie Andersena są znane niemal każdemu dziecku i dorosłemu. To klasyka baśni dla dzieci, podobnie jak baśnie braci Grimm. Jeśli nawet nie kojarzymy ich autora, z pewnością znajome są nam te tytuły. Kto z nas nie zna Calineczki, Brzydkiego Kaczątka, Dziewczynki z zapałkami?

Baśnie Andersena nieustannie są inspiracją dla twórców filmów fabularnych i animowanych. Często historie bohaterów, takich jak Mała Syrenka czy Królowa Śniegu są bardziej znane z adaptacji bajek Disneya niż z baśni Andersena. Warto jednak mimo wszystko, poza oglądaniem tych pięknych historii, sięgnąć również do ich źródeł.

Zobacz też:

Ekranizacje baśni: 10 najpiękniejszych filmów

Jak czytanie wpływa na psychikę twojego dziecka

5 klasycznych bajek dla dzieci

4 najlepsze bajki dla chłopców na You Tube

5 wartościowych bajek dla najmłodszych na You Tube

5 najlepszych bajek dla dziewczynek na You Tube

Książki dla dzieci

5 najpopularniejszych baśni Andersena

Królowa Śniegu

Baśń opowiada o parze dziecięcych przyjaciół – Kaju i Gerdzie. Pewnego dnia do oka Kaja wpada odłamek diabelskiego zwierciadła, które odmienia chłopca. Staje się on niegrzeczny, samolubny i nieczuły. Zostaje zwabiony przez złą królową – władczynię lodowej krainy i dociera za nią do jej zamku.

Gerda tęskniąca za swym przyjacielem, postanawia go odszukać. Narażając własne życie na niebezpieczeństwo, wybiera się w podróż w poszukiwaniu Kaja. Po wielu przygodach udaje się jej odnaleźć chłopca i sprowadzić go z powrotem do domu.

Prawdziwa przyjaźń Gerdy ratuje również duszę Kaja – chłopiec znowu odzyskuje dawne spojrzenie na świat i staje się dobry.

Mała syrenka

Ta baśń to opowieść o prawdziwej miłości, która jest silniejsza od wszystkiego. Bohaterką baśni jest syrenka (pół kobieta – pół ryba), która zgodnie z tradycją w wieku piętnastu lat może wypłynąć na powierzchnię oceanu i zobaczyć, co się nad nią znajduje.

Gdy syrenka wynurzyła się z głębin, zauważyła płynącego statkiem pięknego księcia, w którym od razu się zakochała. Gdy nadeszła burza a statek z księciem został zatopiony, syrenka rzuciła się na ratunek. Wyłowiła z głębin księcia i wyrzuciła go na ląd. Mężczyzna po odzyskaniu przytomności próbował odnaleźć tajemniczą wybawicielkę. Syrenka zapragnęła stać się człowiekiem, by ujawnić się ukochanemu. Najpierw jednak musiała stracić rybi ogon. Pomogła jej w tym podstępna, stara wiedźma, która dając jej nogi, odebrała jej język.

Niema kobieta odnalazła księcia, ale ten jej nie rozpoznał. Mimo to, szybko się z nią zaprzyjaźnił i spędzał z nią dużo czasu. Zmuszony przez ojca poślubił dziewczynę, której nie kochał a syrenka musiała być świadkiem tego wydarzenia. Z rozpaczy postanowiła skoczyć do morza i zakończyć życie.

Calineczka

Baśń opowiada o małej dziewczynce, która powstała z ziarna zasadzonego w ziemi przez kobietę, która nie mogła mieć dzieci. Calineczka piękna jak kwiat zostaje jednak porwana.

Najpierw kradnie ją stara ropucha, która widzi w niej synową. Z opresji ratują Calineczkę motyl i rybki. Następnie dziewczynkę porywa chrabąszcz, ale ostatecznie ją porzuca. Calineczkę przygarnia polna myszka, ale ta oddaje ją kretowi, by stali się małżeństwem.

Załamana dziewczynka ostatecznie zostaje uratowana przez jaskółkę i zaniesiona na pole kwiatów. Tam poznaje króla elfów, w którym zakochuje się z wzajemnością.

Nowe szaty cesarza

Jest to opowieść o próżnym władcy, który lubi się stroić w drogie i piękne szaty. Na dworze pojawiają się fałszywi tkacze, którzy obiecują utkać niezwykły materiał, który będzie niedostępny dla oczu głupców. Władca chętnie zamawia więc u tkaczy nowe szaty.

Ci nie dostarczają władcy żadnego materiału, a dworscy urzędnicy, którzy odkryli oszustwo – postanawiają oszukać władcę i skłamać, iż widzą jego niewidzialne szaty. Kłamstwo się coraz bardziej szerzy i wkrótce niewidzialne szaty „widzą” wszyscy poddani, bo nie chcą być posądzeni o głupotę.

Brzydkie kaczątko

Baśń opowiada o łabędziu, które przypadkowo wykluwa się z jajka, które wysiaduje kaczka. Kaczka bierze pisklę za swoje własne, choć te mocno odstaje wyglądem od pozostałej gromadki.

Mały łabędź czuje się odepchnięty i nierozumiany. Nie czuje się dobrze w swojej kaczej rodzinie, dlatego odłącza się od stada i wyrusza w samotną podróż z niebezpiecznymi przygodami.

Na końcu tej podróży dostrzega stado pięknych ptaków, którymi się zachwyca. Ptaki podpływają do łabędzia i biorą go za swojego brata. Gdy brzydkie kaczątko przegląda się w tafli wody dostrzega, że tak naprawdę jest pięknym łabędziem.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza