Baśnie dla dzieci - jakie baśnie dla dzieci wybrać do czytania?

2018-08-08 13:52

Baśnie dla dzieci mają w sobie wiele magii. Bohaterowie baśni dla dzieci oraz świat, w którym żyją, przenoszą małego czytelnika w krainę fantazji. Poza przyjemnością czytania i słuchania baśni, posiadają one jeszcze jedną ważną cechę – uczą i wychowują. Jak wybierać wartościowe baśnie dla dzieci do czytania?

baśnie dla dzieci
Autor: Getty images

Spis treści

  1. Baśnie dla dzieci – co takiego mają w sobie?
  2. Baśnie dla dzieci – czy warto czytać?
  3. Baśnie dla dzieci do czytania – jakie najlepsze?

Z baśni dla dzieci się nie wyrasta. Powinny nam towarzyszyć przez całe życie. Jest w nich bowiem dużo ważnych prawd, którymi dobrze się w życiu kierować. Najpiękniejsze baśnie dla dzieci to klasyka literatury.

Napisane 200 lat temu do dziś są bardzo aktualne i chętnie opowiadane bądź czytane dzieciom. Nie ma może w nich symboli dzisiejszych czasów, a rzeczywistość, którą kreują daleka jest od tej nam znanej, ale to właśnie jest w tych opowieściach niezwykłe. Inny świat, inni ludzie, a jednak te same problemy – z akceptacją, miłością, przyjaźnią, samotnością.

Baśnie dla dzieci – co takiego mają w sobie?

Największą wartością baśni dla dzieci jest ich język i przekaz. W dzisiejszych czasach inaczej pisze się książki dla dzieci. Baśnie sprzed wieków, np. baśnie Andersena czy baśnie braci Grimm to długie i pięknie opowiedziane historie, bogatym językiem z licznymi opisami cech bohaterów i okoliczności.

Charakterystyczne jest w baśniach to, że bardzo rozwinięty jest w nich świat zwierząt. Zwierzęta będące bohaterami baśni, mają ludzkie cechy i są traktowane na równi z ludźmi. To piękna nauka, by i w dzisiejszych czasach dostrzegać w naszych pupilach wartościowych przyjaciół.

Baśnie dla dzieci przedstawiają wyimaginowany świat, bardzo fascynujący, wciągający. To powód, dla którego te opowieści uwielbiają wszyscy, bez względu na wiek. Ale najważniejsza w baśniach jest prawda i pochwała najistotniejszych wartości. Rodzina, miłość, przyjaźń, współpraca, empatia, pomoc słabszym i potrzebującym, odwaga, mądrość czy skromność – to cechy wyraźnie gloryfikowane przez bajkopisarzy. Mają być drogowskazem dla czytelnika, by kierował się nimi w swoim życiu.

Zobacz:

Bajki Disneya. TOP 10 kultowych filmów

5 klasycznych bajek dla dzieci: jakie bajki powinno znać twoje dziecko?

Czytanki po angielsku i bajki do oglądania [TOP 10]

4 najlepsze bajki dla chłopców na You Tube

5 wartościowych bajek dla najmłodszych na You Tube

5 wartościowych bajek dla dziewczynek na You Tube

Baśnie dla dzieci – czy warto czytać?

Baśnie dla dzieci to wartościowa lektura w każdym wieku. Najważniejsze, by dobór tytułu był adekwatny do wieku dziecka. Niektórym baśniom zarzuca się zbytnie epatowanie okrucieństwem, dlatego młodszym dzieciom wybierajmy łatwiejsze historie, bez przytłaczających i smutnych wątków.

Baśnie dla dzieci warto czytać ze względu na naukę, która z nich płynie. Dzieci wychowywane na baśniach łatwiej odróżniają dobro od zła i uczą się właściwego postępowania. To świetne wsparcie w ich rozwoju, na każdym jego etapie.

Baśnie dla dzieci do czytania – jakie najlepsze?

Najlepsze baśnie dla dzieci to te, na których się sami wychowaliśmy. Klasyka literatury, jaką są baśnie Andersena czy baśnie braci Grimm, z pewnością trafią w gusta dzieci. Tym bardziej, że bohaterowie baśni są dzieciom dobrze znani np. z innych adaptacji. Baśnie, które warto znać to m. in. Czerwony Kapturek, Królowa Śniegu, Jaś i Małgosia, Calineczka, Księżniczka na ziarnku grochu, Ołowiany żołnierzyk, Kot w butach, Kopciuszek, Królewna Śnieżka, O rybaku i złotej rybce, Mała Syrenka, Dziewczynka z zapałkami, Książę i Żebrak.

Na uwagę zasługują również polskie baśnie np. Król Maciuś I, Kwiat Paproci, Złota Kaczka, Bazyliszek czy Smok Wawelski.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza