Baśnie dla dzieci - jakie baśnie dla dzieci wybrać do czytania?

2018-08-08 13:52

Baśnie dla dzieci mają w sobie wiele magii. Bohaterowie baśni dla dzieci oraz świat, w którym żyją, przenoszą małego czytelnika w krainę fantazji. Poza przyjemnością czytania i słuchania baśni, posiadają one jeszcze jedną ważną cechę – uczą i wychowują. Jak wybierać wartościowe baśnie dla dzieci do czytania?

baśnie dla dzieci
Autor: Getty images

Spis treści

  1. Baśnie dla dzieci – co takiego mają w sobie?
  2. Baśnie dla dzieci – czy warto czytać?
  3. Baśnie dla dzieci do czytania – jakie najlepsze?

Z baśni dla dzieci się nie wyrasta. Powinny nam towarzyszyć przez całe życie. Jest w nich bowiem dużo ważnych prawd, którymi dobrze się w życiu kierować. Najpiękniejsze baśnie dla dzieci to klasyka literatury.

Napisane 200 lat temu do dziś są bardzo aktualne i chętnie opowiadane bądź czytane dzieciom. Nie ma może w nich symboli dzisiejszych czasów, a rzeczywistość, którą kreują daleka jest od tej nam znanej, ale to właśnie jest w tych opowieściach niezwykłe. Inny świat, inni ludzie, a jednak te same problemy – z akceptacją, miłością, przyjaźnią, samotnością.

Baśnie dla dzieci – co takiego mają w sobie?

Największą wartością baśni dla dzieci jest ich język i przekaz. W dzisiejszych czasach inaczej pisze się książki dla dzieci. Baśnie sprzed wieków, np. baśnie Andersena czy baśnie braci Grimm to długie i pięknie opowiedziane historie, bogatym językiem z licznymi opisami cech bohaterów i okoliczności.

Charakterystyczne jest w baśniach to, że bardzo rozwinięty jest w nich świat zwierząt. Zwierzęta będące bohaterami baśni, mają ludzkie cechy i są traktowane na równi z ludźmi. To piękna nauka, by i w dzisiejszych czasach dostrzegać w naszych pupilach wartościowych przyjaciół.

Baśnie dla dzieci przedstawiają wyimaginowany świat, bardzo fascynujący, wciągający. To powód, dla którego te opowieści uwielbiają wszyscy, bez względu na wiek. Ale najważniejsza w baśniach jest prawda i pochwała najistotniejszych wartości. Rodzina, miłość, przyjaźń, współpraca, empatia, pomoc słabszym i potrzebującym, odwaga, mądrość czy skromność – to cechy wyraźnie gloryfikowane przez bajkopisarzy. Mają być drogowskazem dla czytelnika, by kierował się nimi w swoim życiu.

Zobacz:

Bajki Disneya. TOP 10 kultowych filmów

5 klasycznych bajek dla dzieci: jakie bajki powinno znać twoje dziecko?

Czytanki po angielsku i bajki do oglądania [TOP 10]

4 najlepsze bajki dla chłopców na You Tube

5 wartościowych bajek dla najmłodszych na You Tube

5 wartościowych bajek dla dziewczynek na You Tube

Baśnie dla dzieci – czy warto czytać?

Baśnie dla dzieci to wartościowa lektura w każdym wieku. Najważniejsze, by dobór tytułu był adekwatny do wieku dziecka. Niektórym baśniom zarzuca się zbytnie epatowanie okrucieństwem, dlatego młodszym dzieciom wybierajmy łatwiejsze historie, bez przytłaczających i smutnych wątków.

Baśnie dla dzieci warto czytać ze względu na naukę, która z nich płynie. Dzieci wychowywane na baśniach łatwiej odróżniają dobro od zła i uczą się właściwego postępowania. To świetne wsparcie w ich rozwoju, na każdym jego etapie.

Baśnie dla dzieci do czytania – jakie najlepsze?

Najlepsze baśnie dla dzieci to te, na których się sami wychowaliśmy. Klasyka literatury, jaką są baśnie Andersena czy baśnie braci Grimm, z pewnością trafią w gusta dzieci. Tym bardziej, że bohaterowie baśni są dzieciom dobrze znani np. z innych adaptacji. Baśnie, które warto znać to m. in. Czerwony Kapturek, Królowa Śniegu, Jaś i Małgosia, Calineczka, Księżniczka na ziarnku grochu, Ołowiany żołnierzyk, Kot w butach, Kopciuszek, Królewna Śnieżka, O rybaku i złotej rybce, Mała Syrenka, Dziewczynka z zapałkami, Książę i Żebrak.

Na uwagę zasługują również polskie baśnie np. Król Maciuś I, Kwiat Paproci, Złota Kaczka, Bazyliszek czy Smok Wawelski.

Polskie gwiazdy w dzieciństwie. Potrafisz je rozpoznać?

Pytanie 1 z 10
Kto to jest?
Zdjęcie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza