Ekranizacje baśni dla dzieci: 10 najpiękniejszych filmów [GALERIA]

2016-01-28 15:13

Ekranizacje baśni dla dzieci to dla producentów wielkie odkrycie minionych lat. Reżyserowie prześcigają się w coraz to nowszych wersjach przygód Kopciuszka, Królowej Śniegu czy Roszpunki. Sprawdź, jakie filmy są najbardziej popularne i godne obejrzenia.

Spis treści

  1. Ekranizacje baśni dla dzieci: dlaczego warto oglądać je z dziećmi?
  2. Ekranizacje baśni dla dzieci: które baśnie przedstawia się na ekranie najczęściej?
  3. Ekranizacje baśni dla dzieci: na co zwracać uwagę podczas wyboru filmu, który pokażemy dziecku?

Najbardziej popularne w kulturze europejskiej baśni stworzyli bracia Grimm i Hans Christian Andersen. Ci pierwsi zbierali wierzenia ludowe, mity oraz legendy, które później skomponowali w zbiór bajek i opowiadań. Andersen natomiast pisał wszystkie historie sam i wzruszał nie tylko dzieci, ale również wielu dorosłych.

Ekranizacje baśni dla dzieci: dlaczego warto oglądać je z dziećmi?

Baśnie to bezsprzecznie najlepsze źródło nauki moralności i etyki dla dzieci. Najmłodsi płynnie czytają dopiero w przedszkolu lub w szkole. Dlatego warto czasem pokazać pociechom ekranizacje baśni dla dzieci. Dzięki nim najmłodsi nauczą się, jak dobro zawsze musi zwyciężać nad złem. Dowiedzą się, jakie wartości są najważniejsze w życiu i jak radzić sobie z różnymi problemami społecznymi i osobistymi.

Czytaj także: 5 klasycznych bajek dla dzieci: jakie bajki powinno znać twoje dziecko?

Ekranizacje baśni dla dzieci: które baśnie przedstawia się na ekranie najczęściej?

Które z ekranizacji baśni dla dzieci są najpopularniejsze? Zdecydowanie najczęściej ekranizowany jest "Kopciuszek". Począwszy od wiernej adaptacji, aż po wszelkie przeróbki. Wielu reżyserów czerpie tylko niektóre motywy z tej bajki. Istnieje wersja, w której księżniczka jest nastolatką, a akcja odgrywana jest we współczesności. Księciem jest najprzystojniejszy chłopak ze szkoły, a bal to impreza dla absolwentów liceum. Równie często realizowana jest opowieść o Roszpunce. Film animowany pt. "Zaplątani" to opowieść o drobnym złodzieju, który chce się ukryć w wysokiej wieży przed organami ścigania. Nie wiedząc, że ta komnata ma już lokatorkę, odkrywa, że mieszka w niej księżniczka o długich, magicznych włosach. Nie każdy dostrzega też podobieństwo do tej baśni w filmie "Shrek". W końcu Fiona uwięziona zostaje w wysokiej wieży, a na pomoc przychodzą jej ogr i jego wierny przyjaciel osioł.

Sprawdź też: Bajki terapeutyczne: czemu służą i czy warto je czytać dzieciom?

Ekranizacje baśni dla dzieci: na co zwracać uwagę podczas wyboru filmu, który pokażemy dziecku?

Podczas wybierania jakiegokolwiek filmu, bajki czy ekranizcji baśni dla dziecka pierwszym, na co musisz zwrócić uwagę, jest ograniczenie wiekowe. Staraj dobierać się filmy odpowiednio do swojej pociechy. Następnie sprawdź fabułę produkcji, a najlepiej obejrzyj go najpierw sama. Jeżeli dziecko jeszcze nie zna wszystkich podstawowych baśni, lepiej nie puszczaj mu filmów animowanych, które tylko w małym stopniu opierają się na kultowych historiach lub je parodiują, ponieważ dziecko może nie zrozumieć np. przedstawionego sarkazmu i uwierzyć w złe wartości - niekoniecznie te, na których zależało reżyserowi. Warto więc zacząć od wiernych ekranizacji, a następnie stopniowo przedstawiać najmłodszym różne wersje danej opowieści.

Czytaj także:

Bajki dla dzieci: Zobacz 7 najlepszych bajek w historii

Bajki Disneya - TOP 10 kultowych ekranizacji

5 najpopularniejszych baśni braci Grimm

5 najpopularniejszych baśni Andersena

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza