Flaga Polski – 5 faktów o fladze i kolorowanka do druku

2018-10-22 14:27

Flaga Polski to symbol naszego kraju. Kolory polskiej flagi nie są przypadkowe i nawiązują do ważnych dla nas wartości i historii. Poznaj najciekawsze fakty dotyczące flagi Polski.

Flaga Polski
Autor: Getty images

Spis treści

  1. Fakt nr 1: historia polskiej flagi
  2. Fakt nr 2: kolory polskiej flagi
  3. Co uczniowie myślą o reformie edukacji? Wideo
  4. Fakt nr 3: czerwień czerwieni nierówna
  5. Fakt nr 4: kara za znieważenie flagi
  6. Fakt nr 5: polska flaga podobna do innych

Flaga Polski to jeden z symboli państwowych Polski. To prostokątny płat tkaniny o ściśle określonych barwach. Co warto wiedzieć o polskiej fladze? Oto najciekawsze fakty o fladze Polski.

Czytaj: Godło Polski - kolorowanka do druku

Hymn narodowy - tekst hymnu do druku

Fakt nr 1: historia polskiej flagi

Historia polskiej flagi sięga XIV wieku. To wtedy kolor czerwony, a dokładnie karmazynowy, stał się polskim symbolem i był utożsamiany z bogactwem i szlachetnością.

Wygląd flagi i jej kolorystyka zmieniała się przez wieki. W różnych momentach historycznych miała nie tylko różne barwy, ale i... inny układ.

W XVIII wieku Rzeczypospolita Obojga Narodów (Królestwo Polskie i Wielkie Księstwo Litewskie) była reprezentowana sztandarem złożonym z trzech pasów (dwóch czerwonych i jednego białego).

W historii Polski pojawiła się nawet symbolika trójkolorowa – poza białym i czerwonym, był także kolor granatowy. Kolory te nawiązywały do mundurów Kawalerii Narodowej z XVIII wieku.

Czytaj: Jak zrobić kotylion na Święto Niepodległości?

Fakt nr 2: kolory polskiej flagi

Biel i czerwień zostały uznane za barwy narodowe dopiero 3 maja 1792 roku. Ich obecność w symbolice państwowej uregulowano ustawą dopiero wiele lat później, w 1831 roku.

Sama flaga polska została dopiero ustawowo określona 1 sierpnia 1919 roku. Opisano ją wówczas jako dwa równoległe pasy – górny biały i dolny czerwony. Symbolika, jaką przypisuje się tym dwóm barwom, jest niezmienna. Biel jest symbolem czystości, a czerwień to waleczność, krew i ogień.

Co uczniowie myślą o reformie edukacji? Wideo

Fakt nr 3: czerwień czerwieni nierówna

Zarówno biel, jak i czerwień, miały w historii Polski różne odcienie. Po odzyskaniu niepodległości, gdy ustanowiono flagę, zdefiniowano kolor czerwony jako karmazynowy. W 1927 roku karmazyn został jednak zmieniony na odcień typu cynober.

Kolejna zmiana koloru flagi nastąpiła w 1980 roku - ponownie powrócono do odcienia karmazynowego. Dziś jest on ściśle określony parametrami liczbowymi wykorzystywanymi w mieszalnikach farb.

Według systemu RGB kolor czerwony ma zapis #D4213D, a kolor biały #E9E8E7. Biały kolor na fladze polskiej nie jest śnieżnobiały, a delikatnie wpadający w szaro-srebrny odcień.

Fakt nr 4: kara za znieważenie flagi

W związku z ochroną prawną flagi Polski, przewiduje się kary za jej niszczenie, znieważenie czy usuwanie. Takie postępowanie zagrożone jest karą grzywny lub aresztu.

Fakt nr 5: polska flaga podobna do innych

Polska flaga jest bardzo podobna do flag niektórych państw lub krain. Identyczny układ kolorów widnieje na fladze Czech właściwych (kraina Czech), Górnej Austrii czy Tyrolu. Odwrotny układ kolorów ma zaś Indonezja i Monako.

Flaga Polski - pobierz kolorowankę do druku

Czy pamiętasz szkołę z czasów PRL?

Pytanie 1 z 10
Jakie stroje nosiły uczennice w PRL-owskiej szkole?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza