Jak wydrążyć dynię na Halloween? Wydrążanie dyni krok po kroku

2023-10-24 13:00

Dynia na Halloween to jeden z najważniejszych symboli tego święta. Jak wydrążyć dynię? To jedno z najważniejszych pytań, jakie zadają sobie osoby obchodzące Halloween. Poniżej przedstawiamy poradnik, jak krok po kroku wydrążyć dynię na Halloween!

Kobieta drążąca dynię na Halloween
Autor: Getty images Jak wydrążyć dynię na Halloween? Zobacz najpiękniejsze dynie na Halloween z Instagrama

Lampiony z dyni to ulubione dekoracje na Halloween. Jak to się stało, że dynia została jednym z głównych symboli Halloween?

Według irlandzkiej legendy symbolizuje ona skąpca Jacka, którego nie przyjęto ani do nieba, ani do piekła. Za karę musiał błąkać się po ziemi z wydrążonym z dyni lampionem aż do dnia Sądu Ostatecznego.

Choć tradycja ma korzenie irlandzkie, wielu Polaków coraz częściej przekonuje się do Halloween i związanych z nim zwyczajów. Niektórzy chcą kultywować tradycję wydrążania dyni, ale nie wiedzą jak to zrobić. Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów na wykorzystanie dyni w Halloween, a przede wszystkim podpowiadamy, jak wydrążyć dynię halloweenową.

Spis treści

 1. Jak przygotować dynię na Halloween? Zacznij od wydrążania
 2. Czym wydrążyć dynię na Halloween?
 3. Jak wydrążyć dynię na Halloween? Wydrążanie dyni krok po kroku
 4. Jak wydrążyć dynię na lampion?
 5. Dynia na Halloween - zobacz inspiracje z Instagrama
 6. Co zrobić z miąższem z wydrążonej dyni?
 7. Wydrążona dynia. Co dalej? Co zrobić z wydrążoną dynią?
Halloweenowe ciasteczka

Jak przygotować dynię na Halloween? Zacznij od wydrążania

Wybierz odpowiednią dynię na Halloween, najlepiej jeśli będzie jędrna i świeża. Możesz ją kupić wcześniej, ale otwory w dyni wycinaj najwcześniej na dwa dni przed Halloween, inaczej dynia zmięknie i może wyglądać mało estetycznie.

Im większa dynia, tym bardziej spektakularny efekt końcowy naszego dzieła, ale także więcej pracy. Wybierając dynię zatem należy mierzyć siły na zamiary. Dla małych pociech warto wybrać te mniejsze egzemplarze, by wykonywanie lampionów z dyni ich nie znużyło (dynia nie może być jednak zbyt mała, bo świeczka będzie ją opalać i może dojść do pożaru). Nim zaczniecie wycinać kształty, pierwszym krokiem będzie dokładne wydrążenie środka dyni z całego miąższu.

Czym wydrążyć dynię na Halloween?

Wbrew pozorom wydrążenie dyni nie jest trudne. Z uwagi jednak na to, że Halloween w Polsce nie jest jeszcze tak popularne, nie każdy w domu ma specjalne narzędzia do carvingu. Nie ma się jednak co martwić, zwykły ostry niewielki nożyk nam wystarczy. Do wydrążenia zaś miąższu przyda się duża łyżka.

Jak wydrążyć dynię na Halloween? Wydrążanie dyni krok po kroku

Jak wydrążyć dynię? Najpierw płasko odetnij jej górną część, następnie ze spodniej części zetnij miąższ, a potem dużą łyżką wydrąż środek. Pestki możesz uprażyć, a miąższ przyda ci się do zrobienia ciasta dyniowego. I gotowe!

Jak wydrążyć dynię na lampion?

Jeżeli z dyni chcesz zrobić lampion, początkowo postępujesz tak, jak zostało opisane powyżej. Następnie wystarczy tyko narysować markerem kształt twarzy, jaką chcesz wyciąć. Potem ostrym narzędziem wytnij wymyślony wzór.

Dynia na Halloween - zobacz inspiracje z Instagrama

Co zrobić z miąższem z wydrążonej dyni?

Z dyni można przygotować również szybkie i pyszne ciasto. Wystarczy podczas wydrążania zachować miąższ. Potrzebne będą:

 • 2 szklanki miąższu
 • 2/3 szklanki cukru
 • pół szklanki roztopionego masła lub oleju
 • 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
 • 3 łyżki posiekanych orzechów włoskich lub laskowych
 • 2,5 szklanki mąki
 • 1 łyżeczka cynamonu
 • 4 jajka
 • 3 łyżki rodzynek

Przygotowanie: Piekarnik ustawiamy na 170 stopni. W jednej misce ubijamy jajka z cukrem na pienistą masę. Pod koniec ubijania wlewamy roztopione masło lub olej oraz dodajemy dynię. W osobnej misce mieszamy mąkę, proszek do pieczenia, cynamon i orzechy.

Mokre składniki dodajemy do suchych i mieszamy delikatnie łyżką. Blaszkę smarujemy masłem i wysypujemy tartą bułką lub wykładamy papierem do pieczenia. Ciasto pieczemy ok. 45 min. Kiedy patyczek od szaszłyków wsadzony w ciasto po wyjęciu jest suchy, placek jest gotowy.

Studzimy w lekko uchylonym piekarniku, wyjmujemy z formy i dekorujemy według własnego uznania.

Wydrążona dynia. Co dalej? Co zrobić z wydrążoną dynią?

Aby podświetlić dynię na Halloween, włóż do niej zapaloną świeczkę lub latarkę. Jeśli odcięłaś wierzch dyni, użyj teraz odkrojonego kawałka jako przykrywki. Nigdy nie zostawiaj zapalonej świeczki w dyni, gdy wychodzisz z domu lub idziesz spać. Dzieci świetnie się bawią podczas przygotowywania dyni, ale pamiętaj o zachowaniu ostrożności.

Jeżeli chcesz, aby twój lampion ładnie pachniał, możesz natrzeć wcięcia cynamonem lub gałką muszkatołową. Otwory posmaruj również zwykłym olejem. Pomoże to zapobiec czernieniu i marszczeniu się dyni.

Lampiony z dyni mogą ozdobić ogród, ganek, balkon, taras, parapet czy wnętrze mieszkania.

QUIZ Co wiesz o Halloween?

Pytanie 1 z 10
Którego dnia obchodzone jest Halloween?