Mądre bajki dla dzieci: 5 edukacyjnych i wartościowych bajek

2023-03-07 10:17

Bajki dla dzieci powinny być ciepłe, nieść edukacyjne przesłanie i tłumaczyć dzieciom otaczającą je rzeczywistość. Jakie bajki dla dzieci warto oglądać?

dziewczynki oglądające bajki
Autor: Getty Images Jak twórcy bajek wpływają na umysły dziewczynek?

Bajki dla dzieci dziś wyglądają zupełnie inaczej niż jeszcze kilkanaście lat temu. Nie tylko różnią się grafiką, ale i tempem akcji — są szybkie, dużo się w nich dzieje i bardzo często mocno pobudzają dzieci. Nie oznacza to jednak, że nie ma już mądrych i wartościowych bajek. Co warto włączać swoim maluchom i z jakich bajek mogą wynieść najwięcej?

Spis treści

  1. Mądre bajki dla dzieci, czyli jakie?
  2. Jak często dziecko może oglądać bajkę?
  3. Czy rodzic, który włącza bajkę to zły rodzic?
  4. 5 mądrych bajek dla dzieci
  5. 5. Wyspa Puffinów
  6. 2. Ciekawski George
  7. 3. Blue
  8. 4. Tosia i Tymek

Mądre bajki dla dzieci, czyli jakie?

Mądre bajki to takie, które przekazują dzieciom podstawowe wartości takie jak empatia, współodczuwanie, pomoc dla słabszych osób czy szacunek wobec starszych. To też bajki, które tłumaczą otaczającą dzieci rzeczywistość, wyjaśniają, skąd biorą się różne zjawiska lub uczą je funkcjonowania w świecie. W zalewie kreskówek i animacji dla dzieci czasem ciężko jest znaleźć to, co niesie wartość. Warto przejrzeć nasz ranking mądrych bajek dla dzieci i wybrać te, które spodobają wam się najbardziej.

Jak często dziecko może oglądać bajkę?

Rodzice powinni kontrolować czas, który dzieci spędzają przed ekranem. Dotyczy to nie tylko maluchów w wieku przedszkolnym, ale również starszych dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Zaleca się, by przedszkolaki nie spędzały przed telewizorem więcej niż 30 minut dziennie. Warto to kontrolować, ponieważ emisja niebieskiego światła mocno oddziałuje na ich układ nerwowy i większa ilość czasu przed ekranem może nadmiernie pobudzić dzieci, utrudnić ich zasypianie i sprawić, że maluchowi ciężko będzie się wyciszyć.

Starsze dzieci, w wieku 6-9 lat, mogą spędzać przed telewizorem więcej czasu, ale nie powinien on przekraczać 60 minut jednorazowo. To na tyle dużo, by dziecko obejrzało pół filmu animowanego lub dwa odcinki dłuższych bajek.

Czy rodzic, który włącza bajkę to zły rodzic?

Niektórzy rodzice mają wyrzuty sumienia, że włączają dzieciom bajki. Nie warto podchodzić do tego w ten sposób — mądre bajki mogą przekazać maluchom dużą ilość wiedzy, wytłumaczyć, jak funkcjonuje otaczający je świat lub zainteresować je nową dziedziną wiedzy. Bajka, która opiera się na pościgach i strzelankach nie będzie wartościowa, ale taka, która opowie dzieciom, jak żyją zwierzęta na sawannie czy w dżungli albo pokaże podwodny świat to zupełnie inny rodzaj animacji. Warto uważnie sprawdzać, co chcemy włączyć maluchowi, by wyniósł z tego jak najwięcej.

Czas, kiedy dziecko ogląda bajkę, to często dla rodzica jedyny moment, kiedy może w spokoju wypić filiżankę kawy, wypełnić dokumenty, odpowiedzieć na wiadomości czy... włączyć zmywarkę lub wstawić pranie. Taka chwila oddechu przy intensywnym dniu z maluchem jest ważna, dlatego aby nie mieć wyrzutów sumienia, warto dobrze wybrać program dla dziecka.

Czytaj: 7 zasad mądrego oglądania bajek. Psycholog dziecięca wyjaśnia, jak je wprowadzić

5 mądrych bajek dla dzieci

Poniżej znajduje się lista 5 mądrych i wartościowych bajek dla dzieci w różnym wieku. Co warto oglądać z dzieckiem?

1. Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham

Bardzo ciepła, pełna miłości i empatii bajka dla małych dzieci. Bohaterami bajki są króliki i małe zwierzątka żyjące w lesie, które pokazują, jak żyć ze sobą w zgodzie i symbiozie. Mówią wprost o swoich uczuciach i podkreślają, jak ważna jest miłość. Cudowna i bardzo wartościowa bajka, ucząca dzieci empatii i okazywania emocji. W księgarniach znajdziemy również książeczki o przygodach królików w pięknej szacie graficznej autorstwa Sama McBartneya.

Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham
Autor: Okładka książki Sama McBartneya "Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham" to bajka o przygodach królików

5. Wyspa Puffinów

Wyspa Puffinów to bajka dostępna na platformie Netflix. Jej bohaterami jest rodzina maskonurów, którzy przeżywają różne przygody. Jest to bardzo ciepła i wartościowa bajka, która uczy dzieci szacunku do przyrody, a także empatii i współodczuwania. Idealna dla młodszych dzieci. W księgarniach znajdziemy również pięknie ilustrowane książeczki opowiadające o przygodach uroczych maskonurów.

Wyspa Puffinów
Autor: Plakat serialu Wyspa Puffinów to mądra i urocza bajka o małych maskonurach.

2. Ciekawski George

Ciekawski George to bajka opowiadająca o przygodach małej małpki, która mieszka z panem w żółtym kapeluszu. Małpka jest bardzo ciekawa świata, co i rusz wpada w jakieś tarapaty. Jest to ciepła opowieść, tłumacząca dzieciom różne aspekty rzeczywistości. Będzie odpowiednia także dla młodszych dzieci, ponieważ akcja toczy się powoli, a lektor tłumaczy wszystkie zachowania małpki. Serial powstał na podstawie książek Hansa Augusto Reya i Margret Rey z 1941 roku.

Ciekawski George
Autor: Plakat serialu Ciekawski George to serial opowiadający o przygodach małej małpki

3. Blue

Blue to bajka opowiadająca o przygodach małych piesków. Bohaterami jest rodzeństwo Blue i Bingo oraz ich rodzice, a każdy odcinek przedstawia inne przygody całej rodziny. Blue to ciekawska suczka, która ma mnóstwo energii i lubi kreatywną zabawę. Często włącza w nią całą rodzinę, a z każdej przygody wynosi inną lekcję. Bardzo ciekawa bajka dla przedszkolaków z mądrym przesłaniem.

Blue
Autor: Plakat bajki "Blue" Blue to serial opowiadający o przygodach małych piesków.

4. Tosia i Tymek

Tosia i Tymek to świetny serial dla przedszkolaków opowiadający o przygodach bliźniąt Tosi i Tymka. Program opowiada o ich codzienności, pokazuje problemy, z jakimi muszą mierzyć się w przedszkolu czy w pierwszych dniach szkoły. Jego zaletą jest również to, że sprawdza uważność dzieci, ponieważ na końcu każdego odcinka pojawia się kilka pytań do widzów. Życiowy, ciekawy i ciepły program dla małych dzieci.

Tosia i Tymek
Autor: Plakat serialu Tosia i Tymek to brytyjski serial opisujący perypetie bliźniąt.