Piankolina - co to jest, jak się można nią bawić - pomysły na kreatywne zabawy piankoliną

2021-06-28 8:31

Domowa piankolina to świetna alternatywa dla ciastoliny lub plasteliny, piasku kinetycznego czy innych mas plastycznych – zwłaszcza, że dzieci mają mnóstwo radości już na etapie przygotowywania piankoliny. Jak zrobić domową piankolinę i co można z niej zrobić? Jakie zabawki można wykorzystać? Przekonajcie się sami.

Piankolina - co to jest, jak się można nią bawić
Autor: redakcja Pomysły na kreatywne zabawy piankoliną

Przepis na domowej roboty piankolinę jest banalnie prosty. Wszystkie składniki trzeba dokładnie wymieszać i polecamy do tego duży pojemnik – np. taki kupowany w Ikei, pojemnik na pościel, duża kuweta, miednica, itp. Wtedy unikniemy wypadania poszczególnych składników na podłogę, do czego może dojść przy użyciu kuchennej miski. A teraz po kolei wyjaśniamy, jak zrobić piankolinę w domu.

Spis treści

 1. Przepis na piankolinę – czego potrzebujesz?
 2. Czym charakteryzuje się piankolina?
 3. Dla kogo jest piankolina?
 4. Zabawki do piankoliny
 5. Ile można przechowywać piankolinę i jak?

Przepis na piankolinę – czego potrzebujesz?

 • 1 kilogram mąki ziemniaczanej,
 • Opakowanie pianki do golenia (najtańszej),
 • Odrobina płynu do mycia naczyń, najlepiej bezbarwnego,
 • Barwniki – tutaj mogą być barwniki spożywcze lub po prostu trzeba dodać trochę wody z namoczonej bibuły

Wszystkie składniki trzeba dokładnie wymieszać i piankolina jest już gotowa. Jeśli korzystasz z wody po namoczonej bibule może okazać się, że musisz dodać trochę więcej mąki ziemniaczanej do uzyskania odpowiedniej konsystencji.

Piankolinę można zabarwić także dodając do masy zamiast wody lub barwników (wymieszanych z płynem do naczyń) żel lub balsam do ciała w pożądanym kolorze. Dodanie balsamu zamiast barwników zminimalizuje ryzyko uczelnia.

Nasze tipy:

 • Masę podziel na mniejsze kule i dopiero do nich dodawaj barwniki.
 • Najpierw wyrabiaj mąkę z pianką do golenia.
 • Pozwól dziecku wyrobić masę – nie ma pośpiechu, zawsze możesz później poprawić.

Czytaj również: Ciastolina dla dzieci: wybieramy najlepsze zestawy do kreatywnej zabawy

Prezenty dla dzieci. Pomysły na ciekawe i fajne prezenty dla dzieci do 100 zł

Masa plastyczna: jak zrobić masę plastyczną? 5 przepisów

Czym charakteryzuje się piankolina?

Przede wszystkim piankolina jest idealną masą plastyczną dla dzieci, nie powinna uczulać, nie zostawia śladów na ubraniach, łatwo się zmywa z powierzchni. Oznacza to bezpieczną i bezstresową zabawę i dla dziecka, i dla rodzica.

Jeśli boisz się o mieszkanie albo robisz to pierwszy raz – zorganizuj dziecku zabawę w suchej wannie. Pamiętaj tylko, żeby piankoliny nie spłukiwać, a dokładnie ją wybrać z wanny i wyrzucić do odpadów zmieszanych. Spłukiwanie może skutkować zatkanym odpływem, wszak piankolina składa się z mąki i może być „zatykająca”.

Jak zrobić slime z pianki do golenia? 5 prostych kroków na zdjęciach

Dla kogo jest piankolina?

Dla wszystkich! Zabawy masą plastyczną rozwijają motorykę dziecka, jego kreatywność, zachęcają do obserwowania, wąchania, dotykania, ugniatania, a więc i pośrednio wpływają pozytywnie na rozwój dziecka i usprawniają ruchy jego dłoni.

Piankolina jest stosowana w ramach integracji sensorycznej, czyli wielozmysłowego poznawania świata przez dzieci. Zajęcia z piankoliną można odbywać w domu, należy jednak przygotować dodatkowe „zabawki”, aby dziecko nie znudziło się szybko.

Zwykła biała piankolina z powodzeniem może udawać sztuczny śnieg, a więc można z niej ulepić bałwana w środku lata!

Zabawki do piankoliny

Przygotuj foremki (mogą być i te do ciasta, i te do piaskownicy), łopatkę, małe wiaderko lub opakowania po jogurtach, z których można np. budować mur, dom lub zamek. W piankolinie można ukryć zabawki i później ich szukać, można z niej także przyrządzać różne „potrawy”. Zabawa dla dzieci jest znakomita już od samego początku wyrabiania masy.

Zachęcaj dziecko, aby budowało z piankoliny domki, może nawet pobawcie się w lego – z piankoliny zrobić można dużo, chociaż najwięcej frajdy daje jej ugniatanie w małych rączkach dziecka.

Ile można przechowywać piankolinę i jak?

Piankolinę przygotowaną w domu należy przechowywać w woreczku lub szczelnie zamkniętym pudełku. Przez kilka dni zachowa swoje właściwości, ale trzeba ją będzie na nowo zagnieść przed każdą zabawką. Jej przygotowanie od nowa nie jest drogie, oscyluje w granicach 20 zł, a porcja zrobiona z kilograma mąki ziemniaczanej jest spora.

Czytaj również: Planowanie motoryczne – czym jest i jak rozwijać je u dziecka?

Zabawka dla dziecka DIY: zestaw do robienia pizzy z filcu

M jak Mama - Jak ćwiczyć sprawność małych rączek?