Zabawki interaktywne: jakie zabawki edukacyjne warto kupić dzieciom? [TOP 10 zabawek]

2023-08-24 11:40

Zabawki interaktywne dla dzieci wspomagają kreatywność dziecka, rozwijają zmysły i umiejętność logicznego myślenia. Jakie zabawki interaktywne wybrać dla dziecka, by wspomóc jego rozwój? Przygotowaliśmy dla was 10 propozycji.

Zabawki interaktywne
Autor: Getty Images Zabawki interaktywne rozwijają kreatywność i umiejętność logicznego myślenia.

Spis treści

 1. Jakie są zalety zabawek interaktywnych dla dzieci?
 2. Na co zwracać uwagę przy wyborze zabawek interaktywnych?
 3. Jakie zabawki interaktywne dzieci lubią najbardziej? 
 4. Jakie zabawki interaktywne doceniają rodzice?
 5. Top 5 zabawek interaktywnych dla niemowlaka
 6. 1. Fisher Price Edukacyjny pociąg Szczeniaczek uczniaczek
 7. 2. Vtech Roztańczone biedroneczki
 8. 3. Fisher Price Tańcz I Śpiewaj Ze Mną Piesek Bebo
 9. 4. Interaktywny telefonik Smily Play
 10. 5. Dumel Discovery Aktywne Pudełeczko
 11. Zabawki interaktywne dla rocznego dziecka
 12. 1. Robot Fisher Price Mistrz Zabawy
 13. 2. Clementoni Interaktywna tablica
 14. 3. Eppe Boogie Psi Rozrabiaka
 15. 4. Chicco Miś Podróżnik
 16. 5. Little Planet Muzyczna Farma Małego Odkrywcy

Zabawki interaktywne dla dzieci to zabawki, które wspomagają rozwój dziecka. Działają niemal na wszystkie zmysły, rozwijając wzrok, słuch, dotyk. Uczą dzieci logicznego myślenia, zasady przyczyna-skutek, reakcji na różne bodźce. Pozwalają poznać kolory, dźwięki, kształty, formy. 

- Dla mnie ważne jest, żeby zabawka była wykonana z dobrych materiałów, niezagrażających życiu ani zdrowiu dziecka. Dawała wiele radości, ale najważniejsze by była interaktywna i pozwalała się rozwijać - napisała Gatabali na forum Mjakmama.pl.

W naszym poradniku znajdziesz:

Jakie są zalety zabawek interaktywnych dla dzieci?

Działanie specjalnych zabawek interaktywnych polega na tym, że wchodzą one w interakcje z dzieckiem. Dzięki nim może nauczyć się ono nowych umiejętności, np. rozpoznawania dźwięków, zwierząt, kolorów. Zabawki edukacyjne mają często różne struktury, które pobudzają zmysły dziecka i zachęcają do odkrywania świata. Przekazują mu również wiedzę z dziedzin nauki, przyrody, sztuki.

Zobacz pomysły na prezent dla rocznego dziecka

Na co zwracać uwagę przy wyborze zabawek interaktywnych?

Wybierając zabawkę interaktywną dla dziecka, zwróć uwagę na kilka kwestii:

 • oznaczenie wiekowe - to najważniejszy parametr zabawki interaktywnej. Niemowlaki raczej nie docenią walorów edukacyjnych nowego misia czy lalki ze specjalnymi funkcjami. Dużo lepiej sprawdzą się sortery, drewniane labirynty, kostki edukacyjne, grające czy piszczące książeczki i zwierzątka.
 • natężenie dźwięku - kolejny bardzo ważny aspekt. Niestety, na rynku bardzo dużo jest zabawek, które wydają dźwięki zbyt głośne dla delikatnych uszu dziecka. Lepiej jest sprawdzić działanie zabawki przed zakupem.
 • certyfikat CE - certyfikat ten potwierdza, że produkt jest zgodny z zasadniczymi wymaganiami bezpieczeństwa obowiązującymi w UE. Aby otrzymać ten certyfikat, producent musi spełnić szereg restrykcyjnych wymagań  (np. dotyczących materiałów czy wytrzymałości).
 • bezpieczeństwo - kupuj zabawki od sprawdzonych producentów, którzy mają wszystkie atesty użytkowania. Pamiętaj, że małe dziecko chętnie bierze zabawkę do buzi, gryzie ją, ślini. Nie może mieć kontaktu z żadnymi toksycznymi substancjami.

- Jak dokonam selekcji zainteresowań mojego dziecka, kupuję zabawkę taką, by była bezpieczna, z atestem, dobrej jakości, nie musi być powszechnie znana, ale wszelkie opinie są mile widziane. Nie chodzi przecież o to, by mieć zabawki dla samego faktu ich posiadania. Ważne, by były zgodne z zainteresowaniami naszych maluchów i poprzez zabawę pozwalały się im rozwijać - napisała Pinacolada na forum Mjakmama.pl

Zobacz też:

Jaki prezent dla dwulatka? Pomysły na prezent dla dwulatka

Uważaj na toksyczne zabawki! Toksyczne zabawki w Polsce

Jakie zabawki interaktywne dzieci lubią najbardziej? 

Twoje dziecko pokocha zabawki interaktywne - wszystkie dzieci je kochają. Najpopularniejsze są wszelkiego rodzaju sortery (drewniane, plastikowe), które uczą dziecko poznawania kształtów. Małe dzieci chętnie bawią się zabawkami grającymi, w których trzeba nacisnąć guzik, żeby usłyszeć melodię lub zobaczyć pulsujące kolory. Niektóre zabawki uczą dzieci dni tygodnia, kolorów, prostych słów. Uwielbiają też śpiewające pluszaki oraz oczywiście tablety, telefony, smartfony i piloty do telewizora. Zakup tych ostatnich zabawek może uchronić wasze domowe elektroniczne sprzęty przed zniszczeniem.

Jakie zabawki interaktywne doceniają rodzice?

Rodzice cenią zabawki interaktywne, które można wykorzystać na wielu etapach rozwoju dziecka. Istnieją zabawki, które są wyposażone w kilka poziomów zabawy. Jeden nauczy dziecko rozpoznawania kształtów, drugi kolorów, a trzeci pomoże w liczeniu lub czytaniu. Zabawki interaktywne nie należą do najtańszych, czasami więc lepiej jest zainwestować w taką, która posłuży dziecku przez dłuższy okres czasu. Są to zabawki, które rosną razem z dzieckiem i którymi maluch będzie bawił się przez kilka lat. Często mają też dodatkowe funkcje, pozwalające maluchom nagrywać swój głos, co dzieci uwielbiają.

Polecamy: Jaki prezent dla trzylatka? Pomysły na prezent dla trzyletniego dziecka

Top 5 zabawek interaktywnych dla niemowlaka

Niemowlę to bardzo delikatny, ale jednocześnie chłonny mały człowiek. Bardzo szybko uczy się świata, ale jest wrażliwe na bodźce. Właśnie dlatego tak ważną rolę spełnia dobry wybór pierwszych zabawek. Nie mogą one posiadać zbyt wielu funkcji, grać, śpiewać, pulsować kolorami, ponieważ mogą dostarczyć maluchowi zbyt wielu bodźców. Zabawki interaktywne dla niemowlaka, aby skutecznie spełniały swoją edukacyjną rolę, powinny być dostosowane do wieku dziecka. Wybierając zabawkę interaktywną, postaw na proste formy. 

1. Fisher Price Edukacyjny pociąg Szczeniaczek uczniaczek

Edukacyjny pociąg Fisher Price Szczeniaczka Uczniaczka to wesoły pociąg, który uczy dziecko kształtów, kolorów, literek, cyfr, powitań. Zawiera 50 melodyjek i wypowiedzi, które pomagają dziecku odkryć świat i nauczyć się nowych umiejętności. Pociąg posiada napęd, dzięki któremu jeździ samodzielnie, a dziecko może za nim raczkować. Ma również kilka poziomów nauki, które można dostosować do etapu rozwoju dziecka. Cena: 152,99 zł

Zobacz ofertę

2. Vtech Roztańczone biedroneczki

Roztańczone biedroneczki to wspaniała zabawka interaktywna, która zapozna dziecko z kolorami i nazwami przedmiotów. Zabawka zawiera sorter, który uczy malucha rozpoznawania różnych kształtów. Dołączony do niej sznurek pozwala zachęcać dziecko do raczkowania. Wystarczy ciągnąć Roztańczone biedroneczki powoli przed sobą, a niemowlę na pewno podąży śladem ulubionej zabawki! Cena: 112,99 zł

Zobacz ofertę

3. Fisher Price Tańcz I Śpiewaj Ze Mną Piesek Bebo

Fisher Price Tańcz i Śpiewaj Piesek Bebo
Autor: Materiały PR

Piesek Bebo podryguje w rytm muzyki, kiwa głową, merda ogonkiem. Zachęca dziecko do nauki kolorów i aktywnego powtarzania zasłyszanych dźwięków. Piesek gra 25 wesołych melodii. Na brzuszku i na ogonku ma światełka LED. Maluchy nie mogą się od niego oderwać! Cena: 96 zł

Zobacz ofertę

4. Interaktywny telefonik Smily Play

Telefonik Smily Play
Autor: Materiały PR

Interaktywny telefonik Smily Play kształtem przypomina prawdziwy smartfon. I właśnie dlatego zachęca dziecko do zabawy! Posiada dotykowy ekran i uczy dziecko kolorów, cyfr, wiedzy o zwierzetach, instrumentów. Polecany jest niemowlakom, które ukończyły pierwszy rok życia. Cena: 43,70 zł

Zobacz ofertę

5. Dumel Discovery Aktywne Pudełeczko

 

Dumel Discovery Aktywne Pudełeczko
Autor: Materiały PR

Dumel Discovery Aktywne Pudełeczko to wspaniała zabawka, która posłuży twojemu dziecku przez długi okres czasu. Zabawka ma siedem stron, a każda strona kryje nowe niespodzianki! Przekręcanie wskazówek zegara, korzystanie z minitelefonu, granie na kolorowych instrumentach czy obracanie śmigiełka to tylko niektóre aktywności, jakie będzie mógł wykonać twój maluch. Aktywne Pudełeczko rozwija zmysł dotyku, słuchu, wzroku. Cena: 119,90 zł

Zobacz ofertę

Zabawki interaktywne dla rocznego dziecka

Roczne dziecko znajduje się na zupełnie innym etapie rozwoju niż niemowlę. Porusza się, zaczyna chodzić, składa pierwsze słowa ("ma-ma", "ta-ta", "ba-ba"). Jest ciekawe świata i tego, co je otacza. Wszystkiego chce spróbować, wszystko wkłada do buzi. Zabawki interaktywne dla rocznego dziecka powinny być dostosowane do jego etapu rozwoju. Poza nauką kolorów i kształtów, zachęcają dziecko do naśladowania dźwięków, wypowiadania pierwszych słów. Uczą alfabetu, cyferek, zasad zachowania się. Zachęcają również dziecko do samodzielnego odkrywania kolejnych elementów i wyciągania wniosków. Jakie zabawki interaktywne warto kupić roczniakowi?

1. Robot Fisher Price Mistrz Zabawy

Fisher Price Movi Mistrz Zabawy
Autor: Materiały PR

Robot od Fisher Price to wspaniała zabawka interaktywna, która uczy przez zabawę. Robot tańczy, uczy dzieci alfabetu i naśladuje odgłosy zwierząt! Zachęca dziecko do wykonywania poleceń np. prosi je, by naśladowały odgłos konkretnego zwierzęcia. Prośbę poprzedza odpowiednią literą, na jaką zaczyna się nazwa zwierzęcia. Dzięki temu dziecko bardzo szybko uczy się liter. Robot robi także różne miny, dzięki czemu dziecko oswaja się z wyrażaniem emocji. Cena: 166,50 zł

Zobacz ofertę

2. Clementoni Interaktywna tablica

 

Clementoni Interaktywna Tablica
Autor: Materiały PR

Clementoni Interaktywna Tablica to fantastyczne centrum zabaw dla maluchów! Tablica pobudza kreatywność dziecka, pomaga mu w nauce nabywania umiejętności manualnych. Posiada funkcję melodii, zabawy, muzyki, dzięki czemu wpływa na rozwój różnych zmysłów u dziecka. Zawiera też specjalny ołówek do pisania, który można dawać do rączki już rocznemu dziecku i wspólnie z nim uczyć się rysować proste formy, np. koła. Tablica ta rośnie razem z dzieckiem - w przyszłości może posłużyć do nauki pisania. Cena: 102,95 zł

Zobacz ofertę

3. Eppe Boogie Psi Rozrabiaka

Eppe Boogie Psi Rozrabiaka
Autor: Materiały PR

Eppe Boogie Psi Rozrabiaka to przykład kolejnej wspaniałej zabawki, która rośnie razem z dzieckiem. Piesek chodzi razem z dzieckiem, można go wyprowadzać na spacer i uczyć empatii oraz opieki nad zwierzętami. Piesek potrafi wykonywać sztuki i biegać! Może stanowić świetną zachętę do nauki chodzenia. Cena: 113,49 zł

Zobacz ofertę

4. Chicco Miś Podróżnik

Chicco Miś Podróżnik
Autor: Materiały PR

Chicco Miś Podróżnik to wspaniała interaktywna zabawka, która uczy twoje dziecko alfabetu, cyfr, zwierząt, części ciała, kolorów, kształtów, pierwszych słów. Śpiewa piosenki po polsku i po angielsku, a w plecaku przechowuje 5 wymiennych kart z opowieściami z różnych krain. Cena: 161 zł

Zobacz ofertę

5. Little Planet Muzyczna Farma Małego Odkrywcy

Muzyczna Farma Małego Odkrywcy
Autor: Materiały PR

Fisher Price Little Planet Muzyczna Farma Małego Odkrywcy to wspaniała zabawka dla 1. roku życia. Zabawka rozwija zdolności manualne, motoryczne oraz zmysły dziecka. Uczy malucha opieki nad zwierzętami, odpowiedzialności. Ma efekty dźwiękowe i świetlne, dzięki czemu jest atrakcyjna dla maluszków. Twoje dziecko na pewno ją pokocha! Cena: 198,69 zł

Zobacz ofertę