Zając wielkanocny zrób to sam. Jak zrobić zajączka wielkanocnego?

2024-02-26 12:42

Zajączek wielkanocny to symbol świąt. Aby udekorować mieszkanie świątecznymi gadżetami, możesz zrobić go sama z dzieckiem. Oto najłatwiejsze propozycje do wykonania zajączka wielkanocnego. Oto nasz poradnik - krok po kroku - jak zrobić z dzieckiem zająca wielkanocnego. 

jak zrobić zajączka wielkanocnego
Autor: Getty Images Jak zrobić zajączka wielkanocnego?

Zajączka wielkanocnego można nazwać wiosennym świętym Mikołajem. To on przynosi w niedzielny poranek niewielkie upominki wszystkim grzecznym dzieciom. Ten symbol pojawia się też w domu jako element dekoracji świątecznych na Wielkanoc. Wspólne wykonanie zajączka wielkanocnego w ramach placy plastycznej może być jedną z ciekawych tradycji wielkanocnych dla dzieci.

Zrobienie ozdoby wielkanocnej w kształcie zajączka nie jest wcale trudne i kłopotliwe do wykonania. Oto kilka pomysłów na wykonanie zająca wielkanocnego.

Spis treści

 1. Zające wielkanocne DIY. Z czego zrobić zajączka wielkanocnego?
 2. Stojący zając wielkanocny. Jak zrobić dużego zająca wielkanocnego?
 3. Zajączek wielkanocny zrób to sam z balonu
 4. Zając wielkanocny z tektury lub kartonu
 5. Jak zrobić zajączka wielkanocnego z papieru?
 6. Jak zrobić zająca z rolki papieru?
 7. Zajączek z talerzyka papierowego DIY
 8. Zajączek wielkanocny zrób to sam: na szydełku
 9. Jak uszyć zajączka wielkanocnego?
 10. Jak zrobić zająca wielkanocnego z filcu?
 11. Jak zrobić zająca wielkanocnego ze sznurka?
 12. Pomysł na zajączka wielkanocnego z wydmuszki
 13. Jak zrobić zająca wielkanocnego z jajka styropianowego?
 14. Jak zrobić zajączka wielkanocnego ze skarpety?
 15. Jak zrobić zajączka ze ściereczki?
 16. Zajączek DIY na kartkę świąteczną

Zające wielkanocne DIY. Z czego zrobić zajączka wielkanocnego?

Do zrobienia zajączka wielkanocnego z dzieckiem wystarczy trochę kreatywności. Da się go przygotować dosłownie ze wszystkiego. Szczególnie zachęcamy was do zabaw plastycznych z dziećmi przy wykorzystaniu rzeczy, które normalnie zostałyby wyrzucone. Taki recycling to też element nauki ekologii. Wykorzystajcie pojedyncze, papierowe talerzyki, rolki po papierze toaletowym, skrawki materiałów po za długich spodniach, serwetki, które już nie pasują do wystroju domu. Tu liczy się inwencja i wyobraźnia.

Stojący zając wielkanocny. Jak zrobić dużego zająca wielkanocnego?

Dużego, stojącego zająca wielkanocnego, podobnego do tych ze sklepów, który ozdobi np. róg salonu możecie wykonać samodzielnie, całą rodziną. Jego korpus może być uszyty ze skrawków materiału, z których zrobicie też dla niego buciki. Zarówno górę zająca, jak i buty, uszyjcie jak pluszaka, ale z odpowiednim wzmocnieniem.

Tym co nada zającowi porządanego wzrostu mogą być gałęzie z ogrodu lub te znalezione w lesie. Z łatwością przytwierdzicie je do pluszowego brzuszka zająca, jeśli od spodu, oprócz pluszu umieścicie np. drewnianą deseczkę. Takim fragmenten deski warto obciążyć też pluszowe buciki zajączka, żeby stał stabilnie. I uwaga - stopy zająca powinny być pokaźnych rozmiarów, żeby się nie wywracał. 

Zajączek wielkanocny zrób to sam z balonu

Tak, zajączek wielkanocny z balonu jest oryginalną dekoracją wielkanocną i prostym pomysłem zrób to sam. Potrzebne nam będą co najmniej dwa balony o różnych wielkościach, karton, farby, skrawki gazet oraz mocny klej. Technika, jaką wykonuje się tę ozdobę, nosi nazwę papier-mâché.

Jak mają przebiegać nasze prace? Obklejamy daną figurę kawałkami papieru, a następnie możemy pomalować ją na dowolny kolor. Kolejny krok to wycięcie z kartonu uszu i doklejenie ich do głowy. Na koniec farbami malujemy oczy, wąsy oraz nosek i gotowe!

Czytaj: Pisanki wielkanocne: pomysły dla kreatywnych mam [GALERIA]

Zając wielkanocny z tektury lub kartonu

Z białego kartonu wytnij niewielki prostokąt, a na jego środku narysuj pyszczek zajączka. Następnie uformuj z prostokąta rulonik i sklej jeden jego brzeg. Do rulonu nad pyszczkiem, doklej uszy, a pod nim - łapki zająca.

Jak zrobić zajączka wielkanocnego z papieru?

Pomysłów jest mnóstwo. My proponujemy zrobić małe zajączki - dziewczynki. Ich buzia będzie wyciętym białym kołem, uszka dwoma elipsami, a zamiast brzuszka może mieć sukieneczkę zrobioną z kartki złożonej w harmonijkę i zszytej od jednego brzegu. Poniżej znajdziecie przykład takiego króliczka, którego z powodzeniem wykonają maluchy.

Jak zrobić zająca z rolki papieru?

Są dwie wersje, w jednej, zając może być sprytnie wycięty z rolki papieru - to ta trudniejsza opcja. W drugiej, łatwiejszej można do pomalowanej na biało rolki, dokleić uszka, wycięte z papieru rączki i nóżki, a całość zabawnie pokolorować. Poniżej zobaczycie przykład takiego zajączka.

Zajączek z talerzyka papierowego DIY

To ideana zabawa dla najmłodszych. Wystarczy na talerzyku namalować buzię króliczka i dokleić do niego papierowe uszka, by powstał zabawny kształt. Taką pracę plastyczną wykonają już 2-latki.

Zajączek wielkanocny z rolki papieru
Autor: Getty Images Zajączek wielkanocny z rolki papieru
Zajączek Wielkanocny z tektury
Autor: Getty images
Zajączek wielkanocny z papieru
Autor: Getty Images Zajączek wielkanocny z papieru.

Zajączek wielkanocny zrób to sam: na szydełku

Jeżeli posiadasz zdolności manualne, możesz wykonać zajączka wielkanocnego na szydełku. W internecie znajdziesz dużo schematów, którymi możesz się posiłkować podczas robótek ręcznych. Będzie to również fajne doświadczenie dla twojego dziecka. Naucz je, jak posługiwać się szydełkiem, a potem drutami.

Jak uszyć zajączka wielkanocnego?

Dobrym sposobem dla osób, które nie mają dużo czasu lub wystarczajacych zdolności manualnych, jest kupienie gotowego zestawu do uszycia zajączka. W większości takich kompletów znajduje się filc z dziurkami do zszywania, gruba nitka i plastikowa igła, a także plusz do wypełnienia zajączka. Taką pracę, z instrukcją krok po kroku, bez problemu wykonają już 5, 6-letnie dzieci.

Jak zrobić zająca wielkanocnego z filcu?

Filc to bardzo wdzięczny materiał, z którego dzieci mogą z łatwością wycinać i doklejać różne elementy. Możemy wykonać zarówno zająca trójwymiarowego, podobnego do tych, z gotowych zestawów, jak i takiego płaskiego idealnego do naklejenia na wielkanocną kartkę.

Jak zrobić zająca wielkanocnego ze sznurka?

Sznurkiem dziecko może wypełnić narysowany na kartce kształt, który rodzic wypełni wcześniej klejem. Ciekawą pracą może być też kupienie styropianowego zajączka, którego dziecko oplecie wybranym sznurkiem. W ten sposób może powstać bardzo gustowna, wielkanocna dekoracja na stół. 

Czytaj: Jak udekorować koszyczek wielkanocny? Zobacz propozycje z instagrama

Wielkanocny stół: pomysły na jego ustrojenie [GALERIA]

Gadżety wielkanocne: najlepsze propozycje do domu [GALERIA]

Pomysł na zajączka wielkanocnego z wydmuszki

Do wykonania zajączka wielkanocnego z wydmuszki potrzebujesz oczywiście wydmuszki (takiej, jak do robienia pisanek) lub styropianowego jajka, które można kupić w sklepach plastycznych. 

Wytnij na papieru kolorowego, filcu lub innego materiału uszy zajączka i przyklej je na szczycie jajka. następnie udekoruj zajączka według własnego pomysłu dorysowując mu ubranko, łapki itd.

Zajączek wielkanocny z wydmuszki
Autor: Getty images

Jak zrobić zająca wielkanocnego z jajka styropianowego?

Jajka styropianowe można pokolorować, obkleić wybranymi materiałami, dorabiając jedynie uszka z papieru, albo kolorowych drucików wbitych w styropian. 

Jak zrobić zajączka wielkanocnego ze skarpety?

To bardzo łatwa praca plastyczna. Niesparowaną skarpetkę wypełniamy pluszem lub inną nieskompletowaną skarpetką do połowy. W miejscu, gdzie końcy się wypełnienie, związujemy skarpetkę sznurkiem i pozostały materiał rozcinamy na pół, żeby powstały uszy. Buźkę zająca wystarczy domalować markerem i gotowe.

Jak zrobić zajączka ze ściereczki?

Ściereczką lub serwetką wystarczy obłożyć jajko, jakby pakowało się je na prezent, związując je przy węższej części jajka wstążką. Pozostały materiał rozdzielamy na dwie części i każdą z nich także obwiązujemy delikatnie, by powstały "uszka" zajączka. Gotowe!

Zajączek wielkanocny ze ściereczki
Autor: Getty Images Zajączek wielkanocny ze ściereczki
Zajączek wielkanocny z wydmuszki
Autor: Getty Images Zajączek wielkanocny z wydmuszki
Zajączek wielkanocny z filcu
Autor: Getty Images Zajączek wielkanocny z filcu

Zajączek DIY na kartkę świąteczną

Zobacz, jak zrobić zajączka wielkanocnego z kolorowego papieru, który doskonale nada się jako dekoracja kartki świątecznej twojego dziecka. Będziecie potrzebować:  kolorowego papieru, nożyczek, kleju, plastikowych oczu (do kupienia w sklepach plastycznych).

Oto nasza galeria z instrukcją krok po kroku

Zajączki wielkanocne wykonane przez dzieci będą piękną ozdobą do koszyczka wielkanocnego na Wielką Sobotę. A jak wykonać koszyczek wielkanocny? Tego także dowiecie się na naszej stronie. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza