Biegunka ze śluzem i krwią u dziecka – kiedy biegunka może być groźna?

2012-11-06 11:06

Biegunka może być groźna dla dzieci, gdyż częste oddawanie stolców, zwłaszcza ze śluzem i krwią lub jeśli towarzyszą temu wymioty, sprawia, że dziecko traci więcej płynów niż wypija, a to może prowadzić do odwodnienia.

Biegunka u dzieci - kiedy może być groźna
Autor: _photos.com|photos.com

Spis treści

  1. Dieta dziecka, które ma biegunkę
  2. Czemu biegunka u dziecka może być groźna?
  3. Zobacz wideo: Pediatra podpowiada, jak rozróżnić, czy to rotawirus, czy zatrucie pokarmowe

Biegunka u dzieci może mieć różny przebieg. Może być łagodna – przypomina raczej niestrawność; dziecko czuje się dobrze, nie ma gorączki, nie wymiotuje, oddaje kilka pienistych, luźnych stolców. O średnio ciężkim przebiegu biegunki mówimy w tedy, gdy maluch płacze, w ciągu doby robi od kilku do kilkunastu wodnistych kupek, może mieć gorączkę i wymiotować. Biegunka ciężka jest wtedy, gdy dziecko wymiotuje, nie chce pić, robi kilkanaście luźnych kupek z dużą ilością śluzu i gazów, ma wysoką temperaturę i objawy odwodnienia. Najgroźniejsze rodzaje biegunki u dzieci to – biegunka toksyczna – maluch oddaje w ciągu doby bardzo dużo stolców z domieszką krwi lub śluzu, ma wysoką gorączkę, wymiotuje, jest odwodniony - i przewlekła, która utrzymuje się dłużej niż przez 10–14 dni, dziecko oddaje kilka wodnistych stolców dziennie, często bezpośrednio po jedzeniu, zwykle ma słaby apetyt, wzdęcie brzuszka, dużo gazów.

Przeczytaj też: Jaka dieta przy biegunce u dziecka? >>

Dobrze wiedzieć

Dieta dziecka, które ma biegunkę

Jeśli karmisz mieszanką, po konsultacji z lekarzem zmień preparat na bezmleczny. Podczas biegunki nie należy natomiast przerywać karmienia piersią. Starszemu niemowlęciu możesz podawać zupę jarzynową z chudym mięsem, papkę z ugotowanej marchwi i ziemniaków, zmiksowaną z łyżką mięsa z kurczaka lub cielęciny, albo kleik ryżowy na wodzie. Nie podawaj natomiast cukru pod żadną postacią, surowych owoców, nabiału ani jajek.

Czemu biegunka u dziecka może być groźna?

Gdy maluch często oddaje luźne stolce i wymiotuje, traci więcej płynów niż wypija. Organizm ma coraz mniej wody i elektrolitów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania – to może prowadzić do groźnego dla zdrowia odwodnienia. Objawy odwodnienia to zapadnięte ciemiączko i oczodoły, płacz bez łez, ciemny mocz, a następnie jego brak, brak śliny, suche usta i język, blada, chłodna i mało elastyczna w dotyku skóra. Jeśli zauważysz u malca objawy odwodnienia, jak najszybciej zgłoś się do lekarza. Ciężkie odwodnienie zagraża życiu. Każdego niemowlaka z biegunką powinien obejrzeć lekarz (i każde dziecko poniżej 2 lat z ostrą biegunką). On zaleca dalsze postępowanie. Jeśli biegunka jest ciężka lub toksyczna, dziecko musi jak najszybciej znaleźć się w szpitalu. Tam zostanie mu podana kroplówka nawadniająca, która zapewni jego organizmowi odpowiednią ilość wody i elektrolitów.

Zobacz również: Wszystko, co musisz wiedzieć o kupce niemowlaka >>

Zobacz wideo: Pediatra podpowiada, jak rozróżnić, czy to rotawirus, czy zatrucie pokarmowe

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza