Biegunka ze śluzem i krwią u dziecka – kiedy biegunka może być groźna?

2012-11-06 11:06

Biegunka może być groźna dla dzieci, gdyż częste oddawanie stolców, zwłaszcza ze śluzem i krwią lub jeśli towarzyszą temu wymioty, sprawia, że dziecko traci więcej płynów niż wypija, a to może prowadzić do odwodnienia.

Biegunka u dzieci - kiedy może być groźna
Autor: _photos.com|photos.com

Spis treści

  1. Dieta dziecka, które ma biegunkę
  2. Czemu biegunka u dziecka może być groźna?
  3. Zobacz wideo: Pediatra podpowiada, jak rozróżnić, czy to rotawirus, czy zatrucie pokarmowe

Biegunka u dzieci może mieć różny przebieg. Może być łagodna – przypomina raczej niestrawność; dziecko czuje się dobrze, nie ma gorączki, nie wymiotuje, oddaje kilka pienistych, luźnych stolców. O średnio ciężkim przebiegu biegunki mówimy w tedy, gdy maluch płacze, w ciągu doby robi od kilku do kilkunastu wodnistych kupek, może mieć gorączkę i wymiotować. Biegunka ciężka jest wtedy, gdy dziecko wymiotuje, nie chce pić, robi kilkanaście luźnych kupek z dużą ilością śluzu i gazów, ma wysoką temperaturę i objawy odwodnienia. Najgroźniejsze rodzaje biegunki u dzieci to – biegunka toksyczna – maluch oddaje w ciągu doby bardzo dużo stolców z domieszką krwi lub śluzu, ma wysoką gorączkę, wymiotuje, jest odwodniony - i przewlekła, która utrzymuje się dłużej niż przez 10–14 dni, dziecko oddaje kilka wodnistych stolców dziennie, często bezpośrednio po jedzeniu, zwykle ma słaby apetyt, wzdęcie brzuszka, dużo gazów.

Przeczytaj też: Jaka dieta przy biegunce u dziecka? >>

Dobrze wiedzieć

Dieta dziecka, które ma biegunkę

Jeśli karmisz mieszanką, po konsultacji z lekarzem zmień preparat na bezmleczny. Podczas biegunki nie należy natomiast przerywać karmienia piersią. Starszemu niemowlęciu możesz podawać zupę jarzynową z chudym mięsem, papkę z ugotowanej marchwi i ziemniaków, zmiksowaną z łyżką mięsa z kurczaka lub cielęciny, albo kleik ryżowy na wodzie. Nie podawaj natomiast cukru pod żadną postacią, surowych owoców, nabiału ani jajek.

Czemu biegunka u dziecka może być groźna?

Gdy maluch często oddaje luźne stolce i wymiotuje, traci więcej płynów niż wypija. Organizm ma coraz mniej wody i elektrolitów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania – to może prowadzić do groźnego dla zdrowia odwodnienia. Objawy odwodnienia to zapadnięte ciemiączko i oczodoły, płacz bez łez, ciemny mocz, a następnie jego brak, brak śliny, suche usta i język, blada, chłodna i mało elastyczna w dotyku skóra. Jeśli zauważysz u malca objawy odwodnienia, jak najszybciej zgłoś się do lekarza. Ciężkie odwodnienie zagraża życiu. Każdego niemowlaka z biegunką powinien obejrzeć lekarz (i każde dziecko poniżej 2 lat z ostrą biegunką). On zaleca dalsze postępowanie. Jeśli biegunka jest ciężka lub toksyczna, dziecko musi jak najszybciej znaleźć się w szpitalu. Tam zostanie mu podana kroplówka nawadniająca, która zapewni jego organizmowi odpowiednią ilość wody i elektrolitów.

Zobacz również: Wszystko, co musisz wiedzieć o kupce niemowlaka >>

Zobacz wideo: Pediatra podpowiada, jak rozróżnić, czy to rotawirus, czy zatrucie pokarmowe

miesięcznik "M jak mama"