Dziecko u dentysty: 8 sposobów na wizyty z dzieckiem u dentysty bez bólu i strachu

2015-05-13 12:37

Pierwsza wizyta dziecka u dentysty może być trudna. Co robić, by dzieci nie bały się dentysty? Strach przed dentystą to problem większości rodziców, którzy stają przed wyzwaniem, jakim jest leczenie zębów dziecka. Warto wiec przygotować się do tego. Oto 8 sposobów na to, jak uchronić dziecko przed traumą związaną z wizytami u dentysty. 

Dziecko u dentysty
Autor: _materialy_prasowe Wizyta adaptacyjna oswaja dziecko z dentystą i sprawia, że będzie ono kojarzyło leczenie zębów z zabawą.

Spis treści

  1. Dziecko u dentysty: kiedy pierwsza wizyta
  2. Dziecko u dentysty: nie ucz dziecka strachu przed dentystą
  3. Dziecko u dentysty: jak przygotować dziecko do wizyty
  4. Dziecko u dentysty: oszczędź dziecku bólu
  5. Dziecko u dentysty: nagradzaj po wizycie
  6. Dziecko u dentysty: co jeszcze warto zrobić?
  7. Polecamy film: Pierwsza wizyta u dentysty. Radzimy, jak przygotować na nią dziecko
  8. Dziecko u dentysty: bądź gotów na krzyk

Dziecko u dentysty: kiedy pierwsza wizyta

Im wcześniej odwiedzimy dentystę, tym lepiej. Pierwszą wizytę u dentysty warto odbyć nim dziecko skończy roczek, czyli zanim jeszcze maluch zacznie ząbkować – zaleca American Academy of Pediatric Dentistry. W wieku 2-3 lat z kolei rekomenduje się tzw. wizytę adaptacyjną, podczas której dziecko w bezstresowej atmosferze pozna gabinet, nauczy się szczotkowania, weźmie udział w specjalnych grach i zabawach, które oswoją go z miejscem, ale także lekarzem. Co ważne, dziecko będzie mogło samo usiąść w fotelu i pobawić się np. lusterkiem czy kamerą wewnątrzustną. – Pierwsza wizyta nie może wiązać się z żadnym zabiegiem i bólem. Musi być swoistym rozeznaniem terenu i zaprzyjaźnieniem się z gabinetem. Jeśli dziecko będzie miało pozytywne wspomnienia z wizyty, np. związane z zabawą dmuchanymi rękawiczkami, chętniej wróci tam na kolejną wizytę – mówi lek. stom. Wojciech Fąferko z Dentim Clinic w Katowicach.

Przeczytaj także: Jakie zabiegi stomatologiczne wykonuje się u dzieci >>

Dziecko u dentysty: nie ucz dziecka strachu przed dentystą

Ogromna w tym także rola rodziców. Zanim wybierzemy się do dentysty, nie nakręcajmy negatywnie malucha i nie przenośmy na niego swoich lęków. Ważne jest, aby wokół wizyty budować pozytywne skojarzenia. - Nie mówmy dziecku jak bardzo bolało nas wyrwanie zęba, unikajmy także zwrotów typu „nic nie będzie bolało”, „nic się nie martw” czy „wszystko będzie dobrze”. Stwórzmy także listę słów zakazanych, zawierającą takie słowa jak np. „zastrzyk”, „igła”, „ból”, „krew” - mówi dr Fąferko. – Budujmy za to pozytywną historię wokół wizyty. Mówmy o tym, co ciekawe w gabinecie, o magicznych kamerach, które widzą cukrowe bakterie, śmiesznych rurkach, co bzyczą jak pszczoły. Wyprawa do dentysty powinna być tak ciekawa, jak wycieczka do planetarium lub zoo - mówi.

Dziecko u dentysty: jak przygotować dziecko do wizyty

Dlatego też warto w domu przećwiczyć ją. Specjaliści zalecają nawet zaaranżowanie małego gabinetu w domu, w którym dziecko będzie mogło przebadać wszystkie swoje misie. Takie ćwiczenie można wykonać zarówno przed pierwszą wizytą adaptacyjna, jak i tuż po niej – Pokażmy maluchowi, że wizyta u dentysty to przygoda, którą można kontynuować w domu. Zorganizujmy zawody w myciu zębów, przeglądy wszystkich lalek i pluszaków, zamieńmy zwykły fotel w fotel dentysty, pokażmy dziecku zdjęcia rentgenowskie. Ważne jest, aby dziecko zafascynować tematem, wtedy przed wizytą będzie ciekawe tego, co będzie się działo – radzi specjalista.

Polecamy też: Próchnica u dzieci - przyczyny, objawy, leczenie >>

Dziecko u dentysty: oszczędź dziecku bólu

Ważny jest także moment, w którym wybieramy się do dentysty. – Nie czekajmy na ból. Jeśli wizyta 2- lub 3-latka będzie wiązała się z bólem zęba, już na zawsze dentysta będzie kojarzył mu się z czymś nieprzyjemnym. Tym bardziej, że taka wizyta oznacza dla niego często borowanie i zastrzyk znieczulający – mówi specjalista. Z tym ostatnim też powinniśmy uważać. Większość dzieci bowiem źle znosi już sam widok strzykawki, które znane są im dobrze z gabinetów pediatry. – Jeśli nasze dziecko wpada w płacz na widok strzykawki, wybierzmy dentystę, który znieczula przy pomocy komputera Wand. Wand z wyglądu przypomina magiczną różdżkę lub długopis, natomiast podanie przy jego pomocy znieczulenia jest dla dziecka delikatne i całkowicie bezbolesne – mówi dr Fąferko.

Dziecko u dentysty: nagradzaj po wizycie

Kluczowe jest także to, jak zachowamy się po wizycie. Specjaliści zalecają, aby wzmacniać pozytywnie zachowanie dziecka. Co to oznacza w praktyce? – Nie obiecujmy dziecku zabawek w zamian za to, że będzie grzeczne, ale nagradzajmy je po wizycie. Nagrodą może być zwykłe przytulenie dziecka lub całus, coś, co sprawi, że poczuje się bezpieczne. Możemy również sięgnąć po drobne upominki np. pluszaki lub np. wycieczkę do zoo. To sprawi, że każda kolejna wizyta będzie miała dodatkowe pozytywne skojarzenie – mówi dr Fąferko.

Czytaj także: >> Epidemia próchnicy: z czego wynika zły stan zębów u dzieci? >>

Dziecko u dentysty: co jeszcze warto zrobić?

Jak jeszcze możemy pomoc dziecku przebrnąć przez wizytę? Warto zabrać za sobą wszelkie rozpraszacze np. ulubioną zabawkę, poduszkę czy książkę, którą dziecko będzie miało przy sobie podczas wizyty. Warto także wybrać gabinet, który np. wyświetla bajki podczas wizyty dziecka w fotelu lub stosuje różnego rodzaju techniki odcinania od zabiegu np. poprzez zakładanie słuchawek z muzyką. Także samo leczenie możemy dziecku uprzyjemnić. W Polsce działają już gabinety, które nie tylko znieczulają łagodnie przy pomocy Wand, ale także takie, które próchnicę leczą bez bólu przy pomocy ozonu, a nie tradycyjnego wiertła.

Polecamy film: Pierwsza wizyta u dentysty. Radzimy, jak przygotować na nią dziecko

Dziecko u dentysty: bądź gotów na krzyk

Bez względu na wszystko musimy się jednak przygotować się na negatywną reakcję dziecka. – Płacz, złość czy krzyk są normalną reakcją malucha, zarówno na nieznane, na dotyk obcej osoby, jak i na niepewność. W odróżnieniu od dziecka powinniśmy jednak zachować spokój. Dziecku pomożemy już samą obecnością w gabinecie lub potrzymaniem za rękę. Niewskazana jest natomiast interwencja rodzica i przerwanie przez niego zabiegu – wyjaśnia dr Fąferko.