Próchnica zębów mlecznych: przyczyny, objawy, leczenie

2015-09-08 10:48 Katarzyna Stańczyk
Próchnica u dzieci
Autor: thinkstockphotos.com Próchnica zębów mlecznych postępuje niezwykle szybko.

Próchnica zębów mlecznych to choroba. Niewielu rodziców zdaje sobie z tego sprawę, wychodząc z założenia, że zębów mlecznych nie ma sensu leczyć, bo i tak wypadną. A prawda jest brutalna: od stanu zębów mlecznych zależy stan zębów stałych. Jeśli więc zaniedbamy leczenie próchnicy zębów mlecznych, dziecko będzie miało olbrzymie problemy z zębami w późniejszym wieku. Może mieć również źle rozwiniętą kość żuchwy, wady zgryzu, a w późniejszym okresie zwyczajne braki w uzębieniu. Próchnica zębów mlecznych: przeczytaj przyczyny, objawy i leczenie.

Posłuchaj o próchnicy zębów mlecznych. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

Próchnica zębów mlecznych postępuje niezwykle szybko. Wielu rodziców nawet jej nie zauważa, a gdy coś zaczyna się dziać, może już być za późno. I często tak się dzieje, o czym świadczy coraz większa liczba ekstracji zębów mlecznych u dzieci. Dane z gabinetów stomatologicznych są przerażające: 77 procent sześciolatków ma próchnicę. Mało tego: ma ją już 65 procent trzylatków! Co robić, by nie dopuścić do próchnicy zębów mlecznych?

Czytaj także: >> Jak przekonać dziecko do wizyty u dentysty? Przeczytaj, jakie sposoby mają mamy na forum Mjakmama24.pl >>

Próchnica zębów mlecznych: przyczyny próchnicy u dzieci

Próchnica zębów mlecznych powstaje z trzech przyczyn: podatności tkanek (być może mama lub tata mieli słabe zęby bądź parodontozę, a dziecko odziedziczyło po nich te problemy), złych nawyków żywieniowych i niedokładnej higieny jamy ustnej. Najczęściej jednak próchnicę u dzieci powodują dwa ostatnie czynniki. Słodycze, napoje gazowane, brak profilaktyki i niedokładne szczotkowanie lub w ogóle brak szczotkowania (!) sprawiają, że coraz więcej przedszkolaków ma popsute zęby. A takich zaniedbań później już nie da się naprawić.

Przyczyny próchnicy u dzieci:

  • próchnica butelkowa - najczęściej pojawia się u niemowląt, które dużo piją w nocy lub zasypiają z butelką. W nocy zmniejsza się wydzielanie śliny, który obmywałaby ząbki z pokarmu. Bakterie, odżywiające się cukrami, zaczynają się więc namnażać i w szybkim czasie na przednich zębach pojawiają się czarne plamkil. To początek próchnicy butelkowej. Jeśli rodzice w porę nie zareagują (a zobaczyć te plamki jest trudno, dlatego tak ważne są systematyczne wizyty u stomatologów), próchnica przeniesie się na dotąd zdrowe zęby
  • słabe uwapnienie tkanek zębów - niska jakość szkliwa
  • brak higieny jamy ustnej
  • zła higiena jamy ustnej - niedokładne czyszczenie zębów, odkładanie płytki nazębnej
  • nieodpowiednie nawyki żywieniowe - dużo cukrów prostych, częste spożywanie słodyczy i owoców
  • częste sięganie po przekąski
materiał partnera
Wypróbuj

Nenedent to specjalistyczne pasty do zębów dla dzieci, zawierające delikatny żel krzemowy oraz ksylitol (13%). Obie substancje w szczególny sposób chronią zęby mleczne przed próchnicą. Żel krzemowy usuwa osad nazębny, natomiast ksylitol zapobiega powstawaniu płytki nazębnej i hamuje wzrost bakterii odpowiedzialnych za powstawanie próchnicy. Naturalne pH chroni florę jamy ustnej, a przyjemny smak dostosowany dla dzieci sprawia, że chętnie myją one ząbki. Pasty Nenedent dostępne są w dwóch wariantach:

  • Nenedent bez fluoru do 4 lat;
  • Nenedent z fluorem wzmacniającym szkliwo zębów (500 ppm) od 4 lat.

Próchnica zębów mlecznych: jak wygląda?

Wbrew pozorom próchnica zębów mlecznych nie rozpoczyna się od brązowych czy czarnych plam na zębach. Pierwszym objawem jest kredowobiała zmiana, którą można zobaczyć na gładkiej powierzchni zęba. Tzw. plama próchnicowa jest matowa, przez co wyraźnie odcina się od zdrowej, błyszczącej części zęba. Jeśli rodzice ją zauważą i szybko udadzą się z dzieckiem do dentysty, próchnica szybko zostanie wyeliminowana. Plama próchnicowa to początkowy objaw choroby, który nie dotyczy zębiny zęba, ale wyłącznie szkliwa. Powierzchnię można wyleczyć, stosując remineralizujące preparaty (np. odpowiednie pasty). W innym przypadku plama będzie się powiększać i przybierze typowe, brązowe lub czarne zabarwienie. Plama próchnicowa obejmie również zębinę, zamieniając się w próchnicę średnią, a z czasem dotknie również miazgi zęba.

Próchnica u dzieci: jak się rozwija?

Próchnica zębów mlecznych postępuje bardzo szybko. Zęby mleczne są słabiej zmineralizowane niż zęby stałe, mają cieńsze szkliwo i cieńszą warstwę zebiny. Miazga natomiast zajmuje dużo miejsca, dlatego próchnica szybko jej dotyka. A gdy to już nastąpi, leczenie staje się bardzo bolesne (ze względu na obecność nerwu).

Czytaj także: >> Kiedy kupić pierwszą szczoteczkę do zębów? Jaką pastę dla dziecka wybrać? >>

Próchnica zębów mlecznych: leczenie

Leczenie próchnicy zębów mlecznych zależy od stopnia jej zaawansowania. W pierwszej fazie, gdy mamy do czynienia jedynie z plamami próchnicowymi, wystarczy remineralizacja zębów. Próchnica wtedy nie powinna postępować. W kolejnej, gdy próchnica obejmuje już zębinę, konieczne będzie usunięcie ubytku oraz uzupełnienie go za pomocą plomby.

Najgorzej jest, gdy próchnica zębów mlecznych dotknie miazgi zęba. Wtedy trzeba przeprowadzić leczenie kanałowe, a w najcięższych przypadkach nawet ekstrację. Leczenie kanałowe wygląda inaczej niż u dorosłych. Stomatolog nie czyści dziecku kanałów igłami, a wielu rodziców sądzi, że właśnie tak to wygląda i rezygnuje z leczenia, chcąc zaoszczędzić dziecku cierpienia. W rzeczywistości jednak dokłada mu bólu. Leczenie kanałowe u dzieci polega na oczyszczeniu zębiny i miazgi z próchnicy oraz założeniu pasty, która spowoduje obumarcie nerwu. Następnie, na kolejnej wizycie stomatolog czyści ząb i wkłada lekarstwo bakteriobójcze. Później ząb zostaje zamknięty i zaplombowany.

Czytaj także: >> Jakie zabiegi stomatologiczne wykonuje się u dzieci? >>

Czy chore na próchnicę zęby mleczne należy usuwać?

Stomatolodzy twierdzą, że zębów mlecznych nie powinno się usuwać. Lepiej je wyleczyć, ponieważ dzięki temu wyeliminujemy z jamy ustnej bakterie (a gdy one się rozpełzną i opanują również dziąsła, zęby stałe także będą narażone na próchnicę). Nieusuwanie zębów zwiększy szanse na prawidłowy wzrost zębów stałych - kość żuchwy będzie lepiej wykształcona, a zęby prosto osadzone. Być może dzięki temu unikniemy również kosztownych wizyt u ortodonty.

Trzeba również pamiętać, że ekstracja jest poważną ingerencją w organizm. Jeśli dziecko ma niską odporność, słabe serce, przyjmuje na stałe jakieś leki lub ma alergię, rodzice wspólnie ze stomatologiem powinni rozważyć ekstrakcję.

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE