Co robić, gdy dziecku leci krew z nosa? Pediatra wskazuje właściwe rozwiązanie

2024-07-10 13:20

Krwawienie z nosa u dziecka to częsta przypadłość, bywa efektem np. nadmiernego dłubania w nosie. Wiesz, jak reagować? Nie jest to skomplikowane i nie wymaga użycia specjalistycznych sprzętów, warto jednak sprawdzić, czy na pewno robimy to dobrze. Odruchowo możemy zadziałać... odwrotnie.

Co robić, gdy dziecku leci krew z nosa? Pediatra wskazuje właściwe rozwiązanie
Autor: Getty Images Co robić, gdy dziecku leci krew z nosa? Pediatra wskazuje właściwe rozwiązanie

Łukasz Grzywacz to znany w sieci pediatra, który na instagramowym profilu @tatapediatra publikuje wiele cennych dla rodziców (ale nie tylko) treści. Regularnie opowiada o infekcjach, z którymi najczęściej miał do czynienia w gabinecie, komentuje aktualne medyczne "trendy", np. wzrost zachorowań na krztusiec, rozwiewa wątpliwości, np. czy długie siedzenie na mokrym piasku może doprowadzić do rozwoju zakażenia układu moczowego.

Jedna z jego ostatnich rolek poświęcona jest problemowi, który jest znany wielu rodzicom - to krwawienie z nosa u dziecka.

Plac zabaw: Sposoby na katar u dziecka - rodzice podpowiadają, jak sobie radzić

Co robić, gdy dziecku leci krew z nosa?

Wiadomo, zależy nam na tym, aby jak najszybciej powstrzymać krwawienie. Stąd często pojawia się myśl, aby zalecić dziecku odchylenie głowy do tyłu. Tylko to wcale nie sprawi, że wycieku nie będzie, krew znajdzie inną drogę. Jak więc działać?

- Krwawienie z nosa, co robicie: głowa w dół, a może do góry, żeby się nie lało? - pyta w rolce lek. Łukasz Grzywacz.

Po chwili jest już jasne, którą opcję powinnyśmy wybierać.

Oczywiście odpowiedź jest dość prosta. Pochylamy głowę mocno do przodu, delikatnie możemy ucisnąć płatki nosa i schłodzić czoło

- podpowiada znany w sieci pediatra.

Lekarz wyjaśnia, że większość krwawień związana jest z uszkodzeniem naczyń krwionośnych w przedsionku nosa, np. przez dłubanie w nosie. Chociaż to dość, cóż, obrzydliwe, wiemy, że wiele dzieci często i intensywnie to robi. A z krwawieniem musiał zmierzyć się niejeden rodzic.

Jak wskazuje pediatra, naszym zadaniem jest sprawienie, aby krew szybko wypłynęła i nie zrobiła żadnego większego skrzepu.

Jeśli odchylimy głowę do tyłu, krew będzie spływała po tylnej ścianie gardła i wasze dziecko może się zakrztusić

-  tłumaczy, podkreślając, że głowa zdecydowanie do przodu.

Przeczytaj także: To nieprawda, że kolor kataru świadczy o rodzaju infekcji. Co naprawdę oznacza zielony katar, a co żółty?

O czym powinnyśmy pamiętać?

Krwawienie z nosa to najczęściej niegroźna przypadłość. Jeśli dziecku często leci krew z nosa, warto skonsultować to z lekarzem. Może np. zlecić badanie krzepliwości krwi czy wystawić skierowanie do laryngologa. Przeczytaj: Jak prawidłowo postępować, gdy dziecku leci krew z nosa?

Zobacz także: Gęś Pipa kontra Ziemniak Pou. Która maskotka będzie hitem wakacji 2024?

W tym quizie matematycznym komplet zdobędą nieliczni. Poradzisz sobie?

Pytanie 1 z 11
Prawidłowy wynik to:
Zadanie matematyczne