Jak prawidłowo postępować, gdy dziecku leci krew z nosa?

2022-06-20 9:29

Krwawienie z nosa u dziecka to zazwyczaj niegroźna przypadłość. Jednak, jeśli sytuacja się powtarza i dosyć często dziecku leci krew z nosa może być to pierwszy widoczny symptom bardzo groźnej choroby. Dowiedz się, jak udzielić dziecku pierwszej pomocy przy krwotoku z nosa i kiedy z tym problemem udać się do lekarza.

Przyczyny i postępowanie przy krwotoku z nosa u dzieci
Autor: Getty images Przyczyny i postępowanie przy krwotoku z nosa u dzieci

Krwawienie z nosa u dziecka może towarzyszyć wysokiej gorączce, nieżytowi nosa (katar infekcyjny) i zapaleniu zatok (wówczas występuje przekrwienie błony śluzowej nosa). Dziecku może lecieć krew z nosa także na skutek ciężkich napadów kaszlu, np. przy krztuścu. Następuje wówczas raptowny wzrost ciśnienia krwi w naczyniach krwionośnych nosa. Na szczęście takie krwawienia z nosa występują u dziecka nie częściej niż kilka razy w roku i są zazwyczaj niewielkie.

Przeczytaj: Hemofilia - na czym polega ta choroba genetyczna?

Spis treści

 1. Pierwsza pomoc przy krwotoku z nosa u dziecka
 2. Dziecku leci krew z nosa: kiedy należy iść do lekarza?
 3. Kiedy jechać z dzieckiem na ostry dyżur?
 4. Krwawienie z nosa może być spowodowane groźnymi chorobami
Pierwsza pomoc u niemowlaka – zachłyśnięcie lub zakrztu

Pierwsza pomoc przy krwotoku z nosa u dziecka

Nie należy kłaść dziecka (ani osoby dorosłej) płasko na plecach. Po pierwsze bowiem, ułatwia to napływ krwi do uszkodzonych naczyń i nasila krwotok. Po drugie zaś pacjent dławi się krwią, która zamiast wypłynąć na zewnątrz, spływa mu do gardła przez tylne nozdrza.

Jak zatem pomóc dziecku przy krwotoku z nosa i skutecznie zatamować krwanienie?

 • Dziecko przede wszystkim powinno siedzieć, a jeszcze lepiej stać.
 • Mokrą, zimną chusteczką (chłód powoduje dodatkowe obkurczenie naczyń krwionośnych, co zmniejsza krwawienie) obejmujemy nos dziecka i delikatnie uciskamy skrzydełka nosa przez kilka minut. Uciśnięcie w ten sposób naruszonych naczyń krwionośnych odcina dopływ krwi i powoduje wytworzenie skrzepu tamującego uszkodzenie. Niekiedy zabieg taki należy powtórzyć kilka razy.
 • Krew spływającą po tylnej ścianie gardła dziecko powinno wypluwać, a nie połykać.
 • Po zatamowaniu krwawienia delikatnie myjemy dziecko, potem osuszamy nozdrza i dbamy, aby przez minimum pół godziny nie dotykało noska.
 • W wypadku suchego powietrza w domu korzystnie działa natłuszczanie przy pomocy pałeczki z watą przedsionka nosa maścią witaminową (do kupienia bez recepty).

Polecamy: Pierwsza pomoc w przypadku kaszlu krtaniowego

Dobrze wiedzieć

U dzieci mających skłonności do krwawienia z nosa trzeba pamiętać o zakazie podawania salicylanów jako środków przeciwgorączkowych (Polopiryna, Aspiryna, Calcypiryna, Asprocol, Sachol). Preparaty te zmniejszają krzepliwość krwi i same mogą spowodować krwotoki z nosa. By obniżyć gorączkę, należy sięgnąć np. po pyralginę, propyphenazon, paracetamol.

Dziecku leci krew z nosa: kiedy należy iść do lekarza?

Powtarzające się krwawienia u dziecka są wskazaniem do wizyty u lekarza. Zazwyczaj zleca on badania krzepliwości krwi (bardzo rzadko ujawniają się tu jakieś odchylenia) i konsultację laryngologa (najczęściej stwierdza on tylko prosty przerost plamki Kiesselbacha).

Powszechną praktyką laryngologiczną jest przyżeganie splotu Kiesselbacha przy użyciu kwasu trójchlorooctowego (TCA) lub azotanu srebra (lapis). Niszczą one przerośnięte naczynia, ale te, niestety, często regenerują się. W rzadkich przypadkach konieczny jest drobny zabieg operacyjny (odwarstwienie błony śluzowej lub usunięcie jej fragmentu).

Kiedy jechać z dzieckiem na ostry dyżur?

Gdy krwotoki z nosa u dziecka są obfite i nie pomagają domowe sposoby, trzeba szukać pomocy w izbie przyjęć oddziału laryngologii, gdzie wykonywana jest tzw. tamponada przednia lub tylna nosa. Zabieg ten polega na wprowadzaniu warstw wyjałowionej tasiemki uciskających miejsce krwawienia. Pacjent po wykonaniu tamponady musi pozostać w szpitalu. Tampony usuwa się lub tylko zmienia, jeśli krwawienie jeszcze nie ustąpiło całkowicie, nie rzadziej niż co 2–3 dni.

Należy też zwracać uwagę na bóle uszu po założeniu tamponady tylnej. Nierzadkim powikłaniem bowiem jest wówczas zapalenie ucha środkowego z powodu nieudrożnienia trąbek słuchowych. Po wszystkim warto poprosić pediatrę o wyrównanie ewentualnej niedokrwistości dziecka.

Przeczytaj: Anemia u dzieci: poznaj objawy anemii i sprawdź, jak ją leczyć

Krwawienie z nosa może być spowodowane groźnymi chorobami

Jeśli krwawienia się utrzymują przez dłuższy czas, to idź z dzieckiem do lekarza. Krwista wydzielina z nosa u dzieci towarzyszy bowiem chorobom powodującym większą kruchość naczyń krwionośnych lub przebiegającym z zaburzeniami krzepnięcia krwi. Należą do nich między innymi:

 • białaczki,
 • hemofilia,
 • niedobór płytek krwi,
 • niedobory witamin (K i C),
 • marskość i ostre schorzenia wątroby,
 • uogólnione zakażenia, choroby serca i naczyń krwionośnych,
 • choroby nerek (np. nadciśnienie tętnicze pochodzenia nerkowego, mocznica w niewydolności nerek).
 • krwisto-ropna wydzielina (z obu dziurek) występuje w kile wrodzonej, a jednostronna – w przypadku choroby zakaźnej, jaką jest błonica nosa.
 • krwotoki towarzyszą też łagodnym lub złośliwym miejscowym nowotworom nosa (polipy, włókniaki, mięsaki).

Choroby wieku dziecięcego. Czy rozpoznasz je po objawach?

Pytanie 1 z 10
Powiększenie oraz obrzęk ślinianki przyusznej, wysoka gorączka, złe samopoczucie, ból podczas jedzenia i picia to jedne z najczęstszych objawów:
Zdjęcie

miesięcznik "Zdrowie"