WITAMINY: czy można podawać DZIECKU suplementy?

2014-07-02 14:15

Rodzice podają je w dobrej wierze. A pediatrzy alarmują – syntetyczne witaminy dla dzieci dawane profilaktycznie mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Choć oczywiście są sytuacje, kiedy są wskazane. Podawać je więc, czy nie?

witaminy dla dziecka dzieci przyjmuja zbyt duzo witamin
Autor: _photos.com|photos.com

Witaminy dla dzieci bywają wskazane w niektórych sytuacjach, na przykład po długotrwałej chorobie i związanym z nią zaburzeniom diety czy po okresie antybiotykoterapii. Są też sytuacje kliniczne, jak zespół złego wchłaniania, krótkie jelito, czy biegunki, kiedy witamin jest za mało i trzeba je suplementować. Ale wtedy o tym, jakie witaminy dostaje dziecko, ile trzeba ich podawać i przez jaki czas, decyduje lekarz, a nie rodzic. Tymczasem z danych, jakimi dysponują pediatrzy wynika, że w grupie wiekowej do 3 lat dodatkowe witaminy i minerały otrzymuje co trzecie dziecko.

Rodzice podają je w dobrej wierze, ufając reklamom zapewniającym, że witaminy dla dzieci są niezbędne do prawidłowego rozwoju. Witaminy oczywiście są niezbędne, ale muszą to być witaminy naturalne, dostarczane wraz z pożywieniem. Witamina syntetyczna to po prostu związek chemiczny, tymczasem w naturze witaminy występują jako grupa. Mają więc trochę inne działanie. Są jednak witaminy, które podawać dzieciom trzeba – bo to, co dostają wraz z jedzeniem, nie wystarcza, by pokryć dzienne zapotrzebowanie.

W lipcowym numerze "M jak Mama" o tym, które witaminy podawać dziecku, a których nie, i gdzie szukać naturalnych ich źródeł, rozmawiamy z dr n med. Anną Wójtowicz, pediatrą alergologiem z kliniki CityClinic w Warszawie.

miesięcznik "M jak mama"