OPIEKA ZDROWOTNA W POLSCE: czy kolejki do lekarzy specjalistów muszą być takie długie?

2014-01-30 14:59

Przyzwyczailiśmy się już do tego, że do lekarza specjalisty trzeba czekać. Rzadko kiedy dostaniemy się do niego z dnia na dzień, przeważnie musimy umówić się na wizytę i cierpliwie oczekiwać na wyznaczony termin – często jest to kilka tygodni, a nawet miesięcy. Taka sytuacja sprawia, że zdesperowani chorzy czy rodzice chorych dzieci decydują się zapisać na wizytę do specjalisty prywatnie. A przecież płacimy obowiązkowe ubezpieczenie i prawo do bezpłatnej opieki specjalistycznej powinniśmy mieć zagwarantowane! Dlaczego kolejki do specjalistów są takie długie? Czy jest to tylko nasz problem, czy dotyczy także innych państw Unii Europejskiej?

Od lat 90-ych ubiegłego wieku narzekamy na państwową służbę zdrowia. Przepełnione szpitale, kolejki do specjalistów, brak nowoczesnego sprzętu diagnostycznego, lekceważenie pacjentów przez personel medyczny – to tylko niektóre bolączki, z jakimi spotykają się chorzy w Polsce korzystający z usług państwowej opieki zdrowotnej. Mijają lata, zmieniają się rządy i obiecują zmiany w tej dziedzinie, jednak poprawy nie widać. Przeciwnie – kolejki do specjalistów są coraz dłuższe, a Polacy coraz bardziej zniechęceni i przekonani, że jest to wina władzy, która źle dysponuje pieniędzmi z budżetu.

Dziennikarz Marek Nowicki rozmawiał w studiu "Dzień Dobry TVN" o długich kolejkach do lekarzy specjalistów w polskich przychodniach i szpitalach oraz o tym, w jaki sposób można by skutecznie usprawnić system ochrony zdrowia w Polsce.

Dzień Dobry TVN/x-news
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza