Przerośnięte migdałki u dziecka. Wycinać migdałki czy nie?

2012-09-24 16:57

Przerośniętych migdałków u dziecka nie trzeba wycinać. Zwykle zaleca się to, gdy zbyt często u dziecka pojawiają się choroby takie jak angina, zapalenie gardła czy zapalenie ucha. Powiększone migdałki zwykle same wracają do swoich rozmiarów - jeśli nie, wtedy stosuje się zabieg wycinania migdałków.

Migdalki
Autor: _photos.com

Spis treści

  1. Migdałki u dziecka - jaką pełnią funkcję?
  2. Przerośnięte migdałki - dlaczego są groźne?
  3. Jakie są najczęstsze przyczyny chrypki u dziecka? WIDEO
  4. Wycinanie migdałków - kiedy jest konieczne?
  5. Zobacz wideo: Laryngolog wyjaśnia, kiedy należy usuwać migdałki

Migdałki u dziecka - jaką pełnią funkcję?

Migdałki pełnią bardzo ważną funkcję: tworzą pierwszą linię obrony przed chorobotwórczymi drobnoustrojami, które próbują się do niego dostać z wdychanym powietrzem. Niczym filtr wyłapują zarazki, a w chwili zagrożenia produkują przeciwciała, które skutecznie się z nimi rozprawiają. To ważne, zwłaszcza u dzieci, ponieważ ich system odpornościowy nie jest jeszcze w pełni ukształtowany.

Przeczytaj też: 8 pytań o migdałki u dziecka >>

Przerośnięte migdałki - dlaczego są groźne?

Przerośnięty migdałek powstaje w wyniku wzmożonej akcji obronnej towarzyszącej infekcji górnych dróg oddechowych migdałki często się powiększają. Po chorobie powinny wrócić do poprzednich rozmiarów. Czasem jednak na skutek zastoju treści zapalnej mogą się nie zmniejszyć. Mówimy wtedy o ich przeroście. Migdałki przerośnięte potrafią sprawić wiele kłopotów. Zamiast chronić przed chorobą, często same ulegają zakażeniom, wywołując np. nawracające anginy, przewlekłe stany zapalne gardła. Przerośnięty migdałek gardłowy może utrudniać dziecku oddychanie przez nos, sprzyja zapaleniu ucha (problem ten dotyczy w większości dzieci, gdyż z wiekiem migdałek gardłowy zmniejsza się, u dorosłych pozostaje w szczątkowej formie). Sam przerost migdałków ani też częste anginy tak u dzieci, jak u dorosłych nie są jeszcze wskazaniem do ich usuwania.

Jakie są najczęstsze przyczyny chrypki u dziecka? WIDEO

Wycinanie migdałków - kiedy jest konieczne?

Usunięcie migdałków czasem jednak jest jedynym wyjściem i operacja jest konieczna. Trzeba ją zrobić, gdy dziecko ma poważne trudności z oddychaniem, cierpi na niedosłuch czy bezdech nocny. Lekarz rozważa zabieg, gdy anginy nawracają 7–8 razy w roku, towarzyszą im ropnie migdałków albo inne powikłania. Dzieciom zwykle wycina się migdałek gardłowy, a przerośnięte podniebienne tylko się zmniejsza, dorosłym zaś najczęściej się je usuwa.

Zobacz też: Kiedy trzeba wycinać migdałki? >>

Zobacz wideo: Laryngolog wyjaśnia, kiedy należy usuwać migdałki

miesięcznik "Zdrowie"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza