Diagnoza alergii u dziecka: alergenowe (alergiczne) testy skórne

2014-07-23 14:25

Testy alergiczne dla dzieci to najprostsza metoda na znalezienie przyczyny alergii u dziecka, które skończyło 3 lata. Test skórny lepiej wykrywa alergeny wziewne, nieco słabiej pokarmowe i kontaktowe. Intensywność reakcji (zaczerwienienie, opuchlizna) skóry dziecka na poszczególne alergeny pozwala lekarzowi dobrać dawkę leku i ustalić optymalny czas kuracji.

Diagnoza alergii u dziecka: alergenowe (alergiczne) testy skórne
Autor: _photos.com|photos.com Diagnoza alergii u dziecka: alergenowe (alergiczne) testy skórne

Spis treści

  1. Jak przeprowadza się alergenowe (alergiczne) testy skórne?
  2. Test płatkowy
  3. Zobacz wideo: Testy alergiczne u dzieci

Jak przeprowadza się alergenowe (alergiczne) testy skórne?

Osoba przeprowadzająca test na alergię u dzieci na przedramię lub plecy dziecka nanosi po kolei kropelki różnych zawiesin zawierających substancje uczulające (jednorazowo kontroluje się 10 - 20 alergenów). Następnie przez kroplę alergenu lekarz lub pielęgniarka delikatnie nakłuwają naskórek. Jest to zabieg bezbolesny, nakłucia zwykle nawet nie krwawią. Używa się do tego specjalnego jednorazowego lancecika, nie ma więc ryzyka przeniesienia zakażeń, np. WZW B czy HIV. Po każdym nakłuciu pod naskórek przedostaje się niewielka ilość roztworu alergenu. Jeśli dziecko jest uczulone na dany alergen, po ok. 15 minutach wywoła on reakcję uczuleniową: zaczerwienienie, bąbel jak po ukłuciu komara i świąd. Reakcja skóry jest proporcjonalna do stopnia uczulenia, czyli im większy bąbel i zaczerwienienie, tym dany alergen silniej uczula. Takie zmiany może prawidłowo zinterpretować tylko alergolog. Po 30-60 minutach reakcja uczuleniowa ustępuje samoistnie. Ponieważ leki przeciwalergiczne mogą fałszować wyniki testów skórnych, nie podawaj ich dziecku na tydzień przed badaniem (ale ustal to wcześniej z lekarzem).

Przeczytaj również: czy w ciąży można brać leki przeciwalergiczne?

Test płatkowy

Rodzajem testu skórnego dla dzieci jest też tzw. test płatkowy. Wykonuje się go częściej w przypadku alergii kontaktowej. Lekarz nasącza alergenem specjalną bibułkę (lub do komory specjalnego plasterka nakłada alergen w postaci pasty) i nakleja na 48 godzin na skórę. Potem sprawdza, czy pojawiła się na niej reakcja zapalna.

Polecamy także: Po czym poznać, że dziecko ma alergię

Zobacz wideo: Testy alergiczne u dzieci

Nasi Partnerzy polecają