Drzemka ważniejsza niż myślałaś. Dlaczego lepiej nie budzić dziecka w ciągu dnia?

2022-03-07 12:00

Twoje dziecko usnęło wyjątkowo późno? Nie budź go, nawet jeśli wiesz, że wieczorem trudno będzie uśpić je ponownie. Naukowcy przekonują, że drzemki korzystnie wpływają na rozwój mózgu dziecka.

Drzemki korzystnie wpływają na rozwój mózgu dziecka
Autor: Getty images

Spis treści

  1. Drzemka ważna nie tylko dla rozwoju niemowląt
  2. Czy krótka drzemka wystarczy?

Drzemka dziecka w ciągu dnia to dla młodych rodziców często jedyne chwile wytchnienia... Świeżo upieczonym mamom nawet poleca się: "śpij, kiedy dziecko śpi" (przekorni dopowiadają nawet "sprzątaj kiedy dziecko sprząta i gotuj, kiedy dziecko gotuje"). Prawdą jest, że drzemka w ciągu dnia to dla wielu mam jedyna okazja, by nadgonić domowe obowiązki. 

Kiedy jednak maluch skończy kilka lat lub w ciągu dnia mimo prób usypiania do 16:00 nie uśnie - wolą z dziennej drzemki zrezygnować. Naukowcy twierdzą, że to błąd, bo sen dziecka jest bardzo ważny dla jego rozwoju. I to nie tylko ten długi, nocny odpoczynek, lecz także choćby półgodzinna drzemka w ciągu dnia. Dlaczego?

Czytaj też: Dlaczego niemowlę nie chce spać? Te rytuały mu pomogą

Co zrobić, by niemowlę przespało całą noc

Drzemka ważna nie tylko dla rozwoju niemowląt

Szacuje się, że drzemkę w ciągu dnia ucina sobie większość czterolatków, jednak już w grupie pięciolatków, w ciągu dnia śpi mniej niż 1/3 dzieci. Naukowcy twierdzą, że odpowiednia ilość snu potrzebna jest nie tylko najmłodszym dzieciom. Ich zdaniem podczas snu dzieci utrwalają się ich wspomnienia. Można zatem założyć, że w ten sposób ćwiczy się pamięć dziecka, tak istotna w wieku szkolnym. 

Niewystarczająca ilość snu może zaburzyć zdolności dziecka do uczenia się, zagrażając procesowi tworzenia pamięci.

Czytaj też: Drzemka w ciągu dnia, czyli kiedy dziecko przestaje spać w dzień?

Czy krótka drzemka wystarczy?

Wg Hopkins All Children's drzemki w ciągu dnia nie muszą być długie. Tak naprawdę każda dodatkowa ilość snu w ciągu dnia korzystnie wpływa zarówno na psychiczne jak i fizyczne zdrowie dzieci. 

Dzieci, które śpią w dzień, łatwiej skupiają uwagę, przez co mogą osiągać lepsze wyniki w nauce.

Dzieci w wieku od 6 do 12 lat potrzebują od 9 do 12 godzin snu w ciągu doby. Jeśli nie śpią wystarczająco długo w nocy, warto, by nadrobiły to w ciągu dnia.

Czytaj też: Wzrost dziecka: do jakiego wieku się rośnie?

Co wiesz na temat rozwoju dziecka w 3. roku życia?

Pytanie 1 z 7
Ile wynosi przeciętny zasób słów 3-letniego dziecka?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza