Drzemka w ciągu dnia: do którego roku życia powinniśmy dziecko kłaść spać w dzień?

Drzemka
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com

Małe dzieci potrzebują dużo snu - nierzadko nawet kilku drzemek w ciągu dnia. Wraz z upływem czasu, zapotrzebowanie na sen się zmniejsza, ale nie znika całkowicie. Dlaczego sen jest tak ważny dla prawidłowego rozwoju dziecka i do którego roku życia należy kłaść je spać w ciągu dnia?

Niemowlę śpi nawet kilka razy w ciągu dnia. Sen jest dla niego bardzo ważny, ponieważ to właśnie wtedy organizm wchodzi w fazę rozwoju. W czasie głębokiego snu mózg porządkuje informacje i wzmacnia połączenia neuronów; w czasie płytkiego wzmacnia się system odpornościowy, a organizm wydziela hormon wzrostu. Zapotrzebowanie na sen maleje wraz z upływem czasu, ale nie znika całkowicie.

Drzemka w ciągu dnia: niemowlę

Dziecko, które skończyło 3 miesiące, potrzebuje czterech drzemek w ciągu dnia, półroczne dziecko już tylko 2. Zmienia się także czas ich trwania - niemowlę śpi często, ale krótko, łącznie maksymalnie do 4 godzin dziennie, półroczne dziecko śpi zwykle dwa razy dziennie po godzinie.

Zapotrzebowanie na sen zmniejsza się, kiedy dziecko skończy rok - wtedy może już potrzebować tylko 1 drzemki po południu, za to długiej, trwającej do 3 godzin. Czasem maluch może jeszcze potrzebować krótkiej (maksymalnie godzinnej) drzemki rano.

Polecamy
 Senna Chmurka Usypiacz

Autor: materiały prasowe

materiał partnera

Urocza Senna Chmurka od Fisher-Price® pomoże uspokajać i utulać Twoje dziecko do snu już od pierwszych miesięcy życia. Znajdź kombinację, którą pokocha Twoje maleństwo! Możesz dopasować muzykę, odgłosy natury, głośność, a także kolor światła, by stworzyć przytulną atmosferę zapewniającą spokojny sen. A gdy maluch podrośnie, uspokajacz można zamienić w ulubioną przenośną zabawkę!

  • pomoc w wypracowaniu i utrzymaniu rytuału zasypiania,
  • możliwość dopasowania muzyki, głośności i koloru światła,
  • stymulacja zmysłów dotyku, wzroku i słuchu,
  • można łatwo przyczepić do większości łóżeczek.

Drzemka w ciągu dnia u dwu- i trzylatka

Dwu- i trzylatek potrzebuje jednej drzemki w ciągu dnia, ale porządnej - do 3 godzin dziennie. Jeśli dziecko nie jest zmęczone i chce się bawić, nie warto ulegać myśli, że niepołożenie go spać sprawi, że wcześniej zaśnie wieczorem. Sen ma zbawienny wpływ na rozwój dziecka i uspokaja je.

Warto również mieć na uwadze, że małe dziecko intensywnie poznaje świat, a drzemka pozwala mu zwyczajnie odpocząć i zregenerować siły. Kładąc je spać w ciągu dnia, wzmacniasz więc jego organizm.

Sprawdź też: Sen niemowlaka w dzień: dlaczego nie warto budzić dziecka?

Czy pięciolatek potrzebuje snu w ciągu dnia?

Jesteśmy przyzwyczajeni do myśli, że małe dzieci śpią w dzień. Ale czy należy cztero- i pięciolatkowi pozwalać na drzemkę w ciągu dnia? Tak! Podobnie jak młodsze dzieci, potrzebuje on snu do regeneracji organizmu. Oczywiście, potrzebuje go dużo mniej, niż np. dwu- czy trzylatki.

Jeśli twój pięciolatek jest zmęczony i chce spać w dzień, pozwól mu na to. Pamiętaj jednak, że w tym wieku drzemka nie powinna przekraczać 2 godzin i kończyć się przed godz. 16 - inaczej dziecko nie zaśnie wieczorem. Dobrze by było, gdyby w czasie drzemki dziecko spało w swoim łóżeczku, dzięki czemu utrzyma swój rytm dnia.

Czytaj także: Jak nauczyć dziecko spać w łóżeczku?

Kiedy odstawić smoczek i jak to zrobić? [5 wskazówek]

Drzemka w ciągu dnia: czy sześciolatek może spać w dzień?

Sześciolatek, który rozpoczął swoją przygodę szkolną, może być po południu tak zmęczony, że chętnie się położy choć na chwilę. Pozwól mu na stymulującą drzemkę w ciągu dnia, która przyniesie mu odpoczynek i pozwoli nabrać sił do dalszej zabawy czy też nauki. Postaraj się jednak, aby nie była ona za długa i trwała maksymalnie godzinę. Jeśli dziecko wejdzie w fazę głębokiego snu, będzie ciężko je dobudzić, a wieczorem na pewno szybko nie zaśnie.

Sprawdź: Czy niemowlęta mają sny? Sprawdź, o czym śni twój maluszek

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE