Drzemka w ciągu dnia: do którego roku życia powinniśmy dziecko kłaść spać w dzień?

2014-04-16 13:01 Katarzyna Stańczyk
Drzemka
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com

Małe dzieci potrzebują dużo snu - nierzadko nawet kilku drzemek w ciągu dnia. Wraz z upływem czasu, zapotrzebowanie na sen się zmniejsza, ale nie znika całkowicie. Dlaczego sen jest tak ważny dla prawidłowego rozwoju dziecka i do którego roku życia należy kłaść je spać w ciągu dnia?

Niemowlę śpi nawet kilka razy w ciągu dnia. Sen jest dla niego bardzo ważny, ponieważ to właśnie wtedy organizm wchodzi w fazę rozwoju. W czasie głębokiego snu mózg porządkuje informacje i wzmacnia połączenia neuronów; w czasie płytkiego wzmacnia się system odpornościowy, a organizm wydziela hormon wzrostu. Zapotrzebowanie na sen maleje wraz z upływem czasu, ale nie znika całkowicie.

Drzemka w ciągu dnia: niemowlę

Dziecko, które skończyło 3 miesiące, potrzebuje czterech drzemek w ciągu dnia, półroczne dziecko już tylko 2. Zmienia się także czas ich trwania - niemowlę śpi często, ale krótko, łącznie maksymalnie do 4 godzin dziennie, półroczne dziecko śpi zwykle dwa razy dziennie po godzinie. Zapotrzebowanie na sen  zmniejsza się, kiedy dziecko skończy rok - wtedy może już potrzebować tylko 1 drzemki po południu, za to długiej, trwającej do 3 godzin. Czasem maluch może jeszcze potrzebować krótkiej (maksymalnie godzinnej) drzemki rano.

Polecamy
Fisher Price - wydra usypianka

Autor: Fisher Price

materiał partnera

Wydra Oddychający uspokajacz od Fisher-Price to wyjątkowa pluszowa przytulanka, która uspokoi Twoje dziecko.

Jej miękki brzuszek rytmicznie podnosi się i opada jak przy oddychaniu, co w naturalny sposób koi maluszka.

Zabawka odtwarza też 3 minuty uspokajającej muzyki i innych dźwięków (takich jak bicie serca, słodkie pochrapywanie czy biały szum) oraz świeci delikatnym światełkiem. Dzięki słodkiemu pyszczkowi, miękkiemu materiałowi i satynowemu ogonkowi oddychająca wydra to idealna zabawka do spania dla Twojej pociechy.

Drzemka w ciągu dnia dla dwu- i trzylatka

Dwu- i trzylatek potrzebuje jednej drzemki w ciągu dnia, ale porządnej - do 3 godzin dziennie. Jeśli dziecko nie jest zmęczone i chce się bawić, nie warto ulegać myśli, że niepołożenie go spać sprawi, że wcześniej zaśnie wieczorem. Sen ma zbawienny wpływ na rozwój dziecka i uspokaja je. Warto również mieć na uwadze, że małe dziecko intensywnie poznaje świat, a drzemka pozwala mu zwyczajnie odpocząć i zregenerować siły. Kładąc je spać w ciągu dnia, wzmacniacie więc jego organizm.

>> Sprawdź też: Sen niemowlaka w dzień: dlaczego nie warto budzić dziecka? >>

Czy pięciolatek potrzebuje snu w ciągu dnia?

Jesteśmy przyzwyczajeni do myśli, że małe dzieci śpią w dzień. Ale czy należy cztero- i pięciolatkowi pozwalać na drzemkę w ciągu dnia? Tak! Podobnie jak młodsze dzieci, potrzebują one snu do regeneracji organizmu. Oczywiście, potrzebują go dużo mniej, niż np. dwu- czy trzylatki. Jeśli twój pięciolatek jest zmęczony i chce spać w dzień, pozwól mu na to. Pamiętaj jednak, że w tym wieku drzemka nie powinna przekraczać 2 godzin i kończyć się przed godz. 16 - inaczej dziecko nie zaśnie wieczorem. Dobrze by było, gdyby w czasie drzemki dziecko spało w swoim łóżeczku, dzięki czemu utrzyma swój rytm dnia.

Drzemka w ciągu dnia: czy sześciolatek może spać w dzień?

Sześciolatek, który rozpoczął swoją przygodę szkolną, może być po południu tak zmęczony, że chętnie się położy choć na chwilę. Pozwól mu na stymulującą drzemkę w ciągu dnia, która przyniesie mu odpoczynek i pozwoli nabrać sił do dalszej zabawy czy też nauki. Postaraj się jednak, aby nie była ona za długa i trwała maksymalnie godzinę. Jeśli dziecko wejdzie w fazę głębokiego snu, będzie ciężko je dobudzić, a wieczorem na pewno szybko nie zaśnie.

>> Zobacz także: Sen niemowlaka: ile powinno spać niemowlę? >>

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W nowym M jak Mama o tym, dlaczego w ciąży boli kręgosłup i jak można sobie pomóc w takiej sytuacji. A także: jakie formalności trzeba załatwić po urodzeniu dziecka, kiedy warto kupić niemowlakowi szumiącą zabawkę i jak przystawiać malca do piersi.

Kup dostęp od 2,50 zł
mjm 12/19
KOMENTARZE