Drzemka w ciągu dnia: do którego roku życia powinniśmy dziecko kłaść spać w dzień?

Drzemka
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com

Małe dzieci potrzebują dużo snu - nierzadko nawet kilku drzemek w ciągu dnia. Wraz z upływem czasu, zapotrzebowanie na sen się zmniejsza, ale nie znika całkowicie. Dlaczego sen jest tak ważny dla prawidłowego rozwoju dziecka i do którego roku życia należy kłaść je spać w ciągu dnia?

Niemowlę śpi nawet kilka razy w ciągu dnia. Sen jest dla niego bardzo ważny, ponieważ to właśnie wtedy organizm wchodzi w fazę rozwoju. W czasie głębokiego snu mózg porządkuje informacje i wzmacnia połączenia neuronów; w czasie płytkiego wzmacnia się system odpornościowy, a organizm wydziela hormon wzrostu. Zapotrzebowanie na sen maleje wraz z upływem czasu, ale nie znika całkowicie.

Drzemka w ciągu dnia: niemowlę

Dziecko, które skończyło 3 miesiące, potrzebuje czterech drzemek w ciągu dnia, półroczne dziecko już tylko 2. Zmienia się także czas ich trwania - niemowlę śpi często, ale krótko, łącznie maksymalnie do 4 godzin dziennie, półroczne dziecko śpi zwykle dwa razy dziennie po godzinie.

Zapotrzebowanie na sen zmniejsza się, kiedy dziecko skończy rok - wtedy może już potrzebować tylko 1 drzemki po południu, za to długiej, trwającej do 3 godzin. Czasem maluch może jeszcze potrzebować krótkiej (maksymalnie godzinnej) drzemki rano.

Polecamy
 Senna Chmurka Usypiacz

Autor: materiały prasowe

materiał partnera

Urocza Senna Chmurka od Fisher-Price® pomoże uspokajać i utulać Twoje dziecko do snu już od pierwszych miesięcy życia. Znajdź kombinację, którą pokocha Twoje maleństwo! Możesz dopasować muzykę, odgłosy natury, głośność, a także kolor światła, by stworzyć przytulną atmosferę zapewniającą spokojny sen. A gdy maluch podrośnie, uspokajacz można zamienić w ulubioną przenośną zabawkę!

  • pomoc w wypracowaniu i utrzymaniu rytuału zasypiania,
  • możliwość dopasowania muzyki, głośności i koloru światła,
  • stymulacja zmysłów dotyku, wzroku i słuchu,
  • można łatwo przyczepić do większości łóżeczek.

Drzemka w ciągu dnia u dwu- i trzylatka

Dwu- i trzylatek potrzebuje jednej drzemki w ciągu dnia, ale porządnej - do 3 godzin dziennie. Jeśli dziecko nie jest zmęczone i chce się bawić, nie warto ulegać myśli, że niepołożenie go spać sprawi, że wcześniej zaśnie wieczorem. Sen ma zbawienny wpływ na rozwój dziecka i uspokaja je.

Warto również mieć na uwadze, że małe dziecko intensywnie poznaje świat, a drzemka pozwala mu zwyczajnie odpocząć i zregenerować siły. Kładąc je spać w ciągu dnia, wzmacniasz więc jego organizm.

Sprawdź też: Sen niemowlaka w dzień: dlaczego nie warto budzić dziecka?

Czy pięciolatek potrzebuje snu w ciągu dnia?

Jesteśmy przyzwyczajeni do myśli, że małe dzieci śpią w dzień. Ale czy należy cztero- i pięciolatkowi pozwalać na drzemkę w ciągu dnia? Tak! Podobnie jak młodsze dzieci, potrzebuje on snu do regeneracji organizmu. Oczywiście, potrzebuje go dużo mniej, niż np. dwu- czy trzylatki.

Jeśli twój pięciolatek jest zmęczony i chce spać w dzień, pozwól mu na to. Pamiętaj jednak, że w tym wieku drzemka nie powinna przekraczać 2 godzin i kończyć się przed godz. 16 - inaczej dziecko nie zaśnie wieczorem. Dobrze by było, gdyby w czasie drzemki dziecko spało w swoim łóżeczku, dzięki czemu utrzyma swój rytm dnia.

Czytaj także: Jak nauczyć dziecko spać w łóżeczku?

Kiedy odstawić smoczek i jak to zrobić? [5 wskazówek]

Drzemka w ciągu dnia: czy sześciolatek może spać w dzień?

Sześciolatek, który rozpoczął swoją przygodę szkolną, może być po południu tak zmęczony, że chętnie się położy choć na chwilę. Pozwól mu na stymulującą drzemkę w ciągu dnia, która przyniesie mu odpoczynek i pozwoli nabrać sił do dalszej zabawy czy też nauki. Postaraj się jednak, aby nie była ona za długa i trwała maksymalnie godzinę. Jeśli dziecko wejdzie w fazę głębokiego snu, będzie ciężko je dobudzić, a wieczorem na pewno szybko nie zaśnie.

Sprawdź: Czy niemowlęta mają sny? Sprawdź, o czym śni twój maluszek

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

NOWY NUMER! W magazynie Dziecko Zakupy i My: mnóstwo inspiracji dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży – nie tylko na Święta! W najnowszym numerze przeczytasz o wirusach, o dobrym śnie, diecie alergika i życiu bez telewizora.

Czytaj więcej
DZiM 12/20
KOMENTARZE