Dziecko ciągle „choruje” – sprawdź, może to alergia!

2014-04-07 0:04

Przeciętnie dziecko w wieku 3-8 lat choruje 6-8 razy w roku. Jeśli twoje dziecko przechodzi niekończące się przeziębienia, ciągle kaszle i leci mu z nosa, przyczyną może być alergia. Jak odróżnić infekcję od alergii? Kiedy iść z dzieckiem do alergologa?

Swinka nagminne zapalenie przyusznic
Autor: _photos.com|photos.com Świnka (nagminne zapalenie przyusznic) – wirusowa choroba zakaźna atakująca dzieci

Gdy dziecko idzie do przedszkola, zaczyna zwykle częściej chorować. To normalny proces, dzięki któremu kształtuje się odporność – układ immunologiczny ma okazję ćwiczyć walkę z zakażeniami. Normą jest, jeśli infekcje maluch przechodzi łagodnie, bez powikłań, a między infekcjami dziecko jest w pełni zdrowe. Jednak jeśli dziecko choruje częściej, nie zdrowieje do końca, albo choroba nie poddaje się leczeniu, warto sprawdzić, czy przyczyną częstego chorowania u dziecka nie jest alergia.

Przeziębienie czy alergia?

Alergia może być przyczyną częstych infekcji. Jeśli dziecko ma nawracające infekcje górnych dróg oddechowych, np. zapalenie zatok, zapalenie ucha środkowego, może być to związane ze współistniejącą alergią. Poza tym objawy alergii mogą być mylnie rozpoznane jako objawy infekcji. Jeśli katar trwa dłużej niż tydzień, a wydzielina jest obfita i wodnista, to prawdopodobnie uczulenie, a nie nieżyt nosa. Do wizyty z dzieckiem u alergologa powinny też skłonić napady kichania, kaszel bez cech ostrej infekcji (jak gorączka).

Mjakmama24.pl
Nasi Partnerzy polecają