Dziecko nagle traci na wadze? Ten objaw może wskazywać na wiele poważnych chorób

2023-11-20 17:25

Zmniejszenie masy ciała u dziecka często staje się powodem zaniepokojenia rodziców, a słusznie, gdyż może to być sygnał alarmujący o różnorodnych problemach zdrowotnych. W takich przypadkach zrozumienie przyczyn spadku wagi jest kluczowe.

  Dziecko nagle traci na wadze? Ten objaw może wskazywać na wiele poważnych chorób
Autor: Getty Image

Masa ciała dziecka jest istotnym wskaźnikiem jego zdrowia i prawidłowego rozwoju, szczególnie w pierwszych latach życia. Dzieci naturalnie przybierają na wadze w miarę wzrostu, więc obserwacja niewyjaśnionego spadku masy może być znacząca. Niepokojący może być sygnał, gdy niedobór masy ciała dziecka przekracza 2 SD od średniej dla jego wieku i wzrostu, co oznacza spadek poniżej 3. centyla na siatce centylowej.

Kąpiel niemowlęcia - o czym warto pamiętać? M jak mama

Możliwe przyczyny nagłego spadku wagi u dziecka

Niewystarczające spożycie kalorii: Problemy z wagą mogą wynikać z niedostatecznego spożycia składników odżywczych, co może być spowodowane różnymi czynnikami, w tym problemami z połykaniem, wymiotami, czy wpływem terapii leczniczej w chorobie podstawowej.

Zaburzenia wchłaniania pokarmów: Nawet przy regularnym spożywaniu posiłków, dziecko może tracić na wadze. Przyczyną mogą być takie schorzenia jak celiakia, alergia na białko mleka krowiego, wady anatomiczne przewodu pokarmowego czy zaburzenia pracy trzustki.

Nasilony metabolizm: Wysoki metabolizm u dziecka może być objawem poważnych schorzeń, takich jak nowotwory, wady serca, przewlekłe choroby płuc, czy nadczynność tarczycy.

Zaburzenia odżywiania: Problemy natury psychicznej, takie jak jadłowstręt, mogą być przyczyną odmowy jedzenia przez dziecko, co może być próbą sygnalizowania trudnych doświadczeń.

Jak postępować w sytuacji spadku wagi u dziecka?

Nieuzasadniona utrata masy ciała u dziecka wymaga szybkiej konsultacji lekarskiej. Lekarz zazwyczaj zaleca wykonanie szeregu badań, w tym morfologii, badania ogólnego moczu, posiewu moczu, jonogramu, białka, albumin, mocznika, kreatyniny oraz transaminaz wątrobowych. Dalsza diagnostyka i leczenie zależą od wyników tych badań oraz ustalenia przyczyny spadku wagi.

W przypadku niedożywienia początkowo stosuje się odżywianie dożylne w postaci wlewów kroplowych, a później drogą doustną.Podsumowanie: Uważność i Wczesna Interwencja Kluczowa

Każdy przypadek nieoczekiwanej utraty wagi u dziecka powinien być traktowany poważnie i skonsultowany z lekarzem. Pamiętajmy, że wczesna diagnoza i interwencja mogą zapobiec dalszym komplikacjom zdrowotnym i zapewnić właściwą opiekę naszym dzieciom.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza