Jak zachęcić dziecko do mycia zębów? Sprawdzone sposoby na małe i duże dzieci

2022-03-22 15:03

Dziecko nie chce myć zębów i nie wiesz jak je zachęcić? A może zastanawiasz się, kiedy po raz raz umyć ząbki? To bardzo ważne, aby dziecko jak najwcześniej zmotywować do szczotkowania ząbków – dzięki temu nauczy się zdrowego nawyku dbania o higienę jamy ustnej. Poznaj sposoby, dzięki którym dziecko z radością będzie sięgało po szczoteczkę.

Jak zachęcić dziecko do mycia zębów?
Autor: Getty images Jak zachęcić dziecko do mycia zębów?

Dbanie o jamę ustną dziecka powinno zacząć się jeszcze przed pojawieniem się pierwszego ząbkaniemowlakom trzeba przemywać dziąsła. Wystarczy do tego woda i gaza lub miękki wacik. Prawidłowo należy przecierać dziąsła po każdym posiłku. Szczególnie zalecane jest czyszczenie dziąseł przed snem, bo zapobiega to gromadzeniu się bakterii w buzi.

Kiedy wyrosną pierwsze zęby, dbanie o jamę ustną dziecka jest bardziej złożone. Stan zębów mlecznych jest bardzo ważny. Błędem jest twierdzenie, że dbanie o zęby mleczne jest mniej ważne, gdyż mleczaki i tak wypadną. Zęby mleczne wpływają na zdrowie zębów stałych. Więc im wcześniej dziecko zacznie dbać o swoje ząbki, tym lepiej.

Zobacz także: Kalendarz ząbkowania: kiedy pojawiają się pierwsze zęby u dziecka

Spis treści

 1. Mycie zębów - super sprawa, dla niektórych też zabawa
 2. Systematyczność kluczem do sukcesu
 3. Interaktywna nauka techniki mycia zębów
 4. Z nagradzaniem jest łatwiej
 5. Z wizytą u dentysty
 6. Niech dziecko poczuje trochę odpowiedzialności
Kalendarz ząbkowania u dziecka

Mycie zębów - super sprawa, dla niektórych też zabawa

Małemu dziecku powinno się wpajać nawyk szczotkowania zębów. Niektórym maluchom mycie zębów nie kojarzy się dobrze, traktują to jako nieprzyjemny obowiązek. Jak więc zachęcić dziecko do regularnego mycia zębów? O to kilka rad:

Pasta, szczotka, kubek - niech wybór należy do dziecka

 • Szczoteczka

Na rynku jest ogromny wybór szczoteczek do zębów. Można wybierać w kolorach i kształtach. Nieważne czy będzie zielona, czy różowa z nadrukiem Kubusia Puchata, a może z księżniczką – ważne aby była przeznaczona dla dzieci. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na wielkość szczoteczki. Te dla dorosłych są zdecydowanie za duże, nie mają zaokrąglonych krawędzi i odpowiedniego włosia, co może spowodować np. pojawienie się aft w buzi dziecka.

Ważne

Najczęstsze przyczyny występowania aft u dzieci:

 • ząbkowanie (błona śluzowa łatwiej się zakaża przez to, że jest rozpulchniona),
 • nieodpowiednia szczoteczka do zębów,
 • przedostawanie się bakterii do buzi spowodowane wkładaniem brudnych palców, zabawek, smoczka.
 • Kubek

Dobrym pomysłem jest także stworzenie unikalnego kubka. Może zdecydujcie się go pomalować i specjalnie ozdobić zgodnie z życzeniem dziecka? To będzie powodowało, że dziecku higiena jamy ustnej będzie się kojarzyła z zabawą.

 • Pasta

Kup dwie pasty do zębów i sprytnie wykorzystaj je jako dodatkowy motywator. Dając dziecku wybór sprawisz, że poczuje się ważne i skupi na paście, zamiast marudzić, że nie chce myć zębów.

Ważne

Pamiętaj o odpowiednim wyborze pasty dla swojego malucha.

 • Dzieci od 6 miesiąca do 3 roku życia powinny używać pasty, która nie przekracza 1000 ppm stężenia fluoru w paście. Na szczoteczce powinna być tylko śladowa ilość pasty.
 • Dzieci starsze (od 3 do 6 roku życia) używają pasty z takimi samymi parametrami, ale na szczoteczce pasty powinno być już więcej – około wielkości ziarnka grochu.
 • Dzieci powyżej 6 roku życia powinny mieć pastę z wyższym stężeniem fluoru - 1450 ppm. Pasty na szczoteczce powinno być około 1-2 cm.
 • Dopiero po 16 roku życia można używać pasty ze stężeniem fluoru w wysokości 5000 ppm.

Dzieci powinny szczotkować zęby dwa razy dziennie.

Systematyczność kluczem do sukcesu

Systematyczne mycie zębów sprzyja motywacji. Warto zapisywać, zaznaczać, kiedy dokładnie odbyło się szczotkowanie zębów. Do tego wykorzystaj kolorowy kalendarz, w którym dziecko będzie mogło codziennie zaznaczać, że umyło zęby.

Interaktywna nauka techniki mycia zębów

Ważne, aby dziecko nauczyło się prawidłowej techniki mycia zębów. Tu pomogą różnego rodzaju książeczki i malowanki edukacyjne. Przedstawiają one różne techniki i ciekawe sposoby mycia zębów.

Możesz także pozwolić dziecku umyć swoje zęby. Pozwól mu się sprawdzić i zaprezentować swoje siły w tym przedsięwzięciu. Pamiętaj, żeby nie wymieniać się szczoteczkami! Próchnicą można się zarazić.

Przeczytaj także: Ząbkowanie niemowląt: 9 pytań o ząbkowanie u dzieci

Z nagradzaniem jest łatwiej

Po każdym poprawnym, dokładnym szczotkowaniu możesz podarować swojej pociesze małą nagrodę. Mogą to być różnego rodzaju naklejki, odznaczenia. Zamiast nagród dziecko może też zdobywać punkty. Ważne, abyście razem je podsumowywali. Tego typu  pomysły dobrze się sprawdzają wśród rodzeństwa. Dzieci lubią ze sobą rywalizować.

Z wizytą u dentysty

Warto wybrać się z dzieckiem do stomatologa i uzyskać specjalistyczną wiedzę. Przed wizytą możesz umówić się z maluchem na pewnego rodzaju zabawę. Dziecko jest policjantem i musi przesłuchać Pana Dentystę w sprawię najlepszych technik dbania o ząbki. Niech wcześniej przygotuje się i zastanowi nad pytaniami, a później je zada na wizycie.

Polecamy: Pierwsza wizyta dziecka u dentysty - masz to już za sobą?

Niech dziecko poczuje trochę odpowiedzialności

Możecie razem z dzieckiem nazywać swoje zęby. Może to będą ulubione postacie z ekranu? A może wymyślicie swoje nazwy i sposób nazewnictwa – wybór należy do was. Dziecko powinno czuć się odpowiedzialne za to, aby jego już nazwane zęby były czyste.

W jaki sposób motywujesz dziecko?

Pytanie 1 z 8
Twój maluch nie chce ubrać się przed wyjściem na spacer. Co robisz?