Niekończący się duszący kaszel u dziecka? Pediatra: "To jeden z najczęstszych objawów, oznacza..."

2023-12-04 12:16

Kaszel należy do jednych z najczęstszych objawów infekcji. Zwykle jednak mamy problem z ocenieniem, na ile poważna choroba dolega dziecku. Pediatra wyjaśnia.

Niekończący się duszący kaszel u dziecka? Pediatra: To jeden z najczęstszych objawów, oznacza...
Autor: getty images/IG@tatapediatra Niekończący się duszący kaszel u dziecka? Pediatra: "To jeden z najczęstszych objawów, oznacza..."

Wygląda na to, że sezon infekcyjny na dobre się rozkręca. Coraz więcej dzieci choruje, trudno znaleźć malucha, któremu nie dokuczałby choćby katar. Warto jednak wiedzieć, że nawet z pozoru niewinny katar może rozwinąć się w poważniejszą infekcję.

Czytaj też: "A gdzie czapeczka?" Ratownik wyjaśnia, czy zimą jest dziecku potrzebna

Spis treści

  1. Coraz więcej dzieci u pediatrów
  2. Niekończący się, duszący kaszel - czego jest objawem?
Co oznacza suchy kaszel u dziecka?

Długie kolejki do lekarzy pediatrów nie zachęcają do wizyt w przychodni. Tym bardziej, jeśli dziecku dolega "tylko" kaszel czy katar, rodzice mogą obawiać się, że kontakt z innymi chorymi dziećmi narazi ich pociechę na kontakt z wirusami. Czasem jednak lepiej nie czekać, ale odwiedzić pediatrę jak najszybciej. Lekarz tłumaczy, o czym może świadczyć duszący, niekończący się kaszel u dziecka.

Coraz więcej dzieci u pediatrów

Pediatra Łukasz Grzywacz raz w tygodniu zdaje raport ze swojego gabinetu. W ten sposób dzieli się swoimi obserwacjami dotyczącymi najczęstszych objawów, z jakimi zgłaszają się mali pacjenci. Na profilu instagramowym @tatapediatra wspomniał ostatnio o "niekończącym się, duszącym kaszlu". Czego może on być objawem?

Lekarz przekazał, że bardzo często u dzieci rozwija się przeziębienie. Jednym z objawów infekcji jest zatkany nos, jednak kataru lepiej nie lekceważyć, bo może spływać po tylnej ścianie gardła i dawać mokry wykrztuśny kaszel. Wydzielina może też przemieszczać się w stronę uszu, co grozi zapaleniem ucha.

Zobacz też: 8 naturalnych metod leczenia. Lekarze zalecają je na przeziębienie i grypę

Innym, częstym powodem wizyty u pediatry są także pokrzywki i alergie. Winowajcą bywa smog, dlatego w przypadku astmatyków i dzieci uczulonych na kurz warto śledzić alerty smogowe, zanim wyjdziemy na spacer.

Niekończący się, duszący kaszel - czego jest objawem?

Lekarz jako jedną z możliwych przyczyn wymienia zapalenie oskrzelików, które może przejść w zapalenie płuc. "Długi, dudniący, napadowy, mokry szczególnie z rana" - wymienia pediatra Łukasz Grzywacz. I poleca, by udać się z dzieckiem do pediatry. Młodego pacjenta warto osłuchać.

Z kolei kaszel suchy napadowy, również duszący, ale pojawiający się raczej w nocy może sugerować zapalenie krtani. Kaszel taki szybko ustępuje po inhalacjach.

Czytaj też: Stosujesz u dziecka sól fizjologiczną? Pan Tabletka zdradza banalny trik

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza