Stosujesz u dziecka sól fizjologiczną? Pan Tabletka zdradza banalny trik

2023-11-28 10:01

Sól fizjologiczna ma wiele zastosowań w higienie i leczeniu małych dzieci. Otwarta ampułka soli zwykle jednak idzie na straty, bo nie wiadomo jak ją przechowywać. Farmaceuta zdradził sposób.

Stosujesz u dziecka sól fizjologiczną? Pan Tabletka zdradza banalny trik
Autor: Getty images/IG@pantabletka Stosujesz u dziecka sól fizjologiczną? Pan Tabletka zdradza banalny trik

Inhalacje z użyciem soli fizjologicznej można bezpiecznie wykonać w domu, skutecznie wspomagają leczenie kaszlu czy kataru. Nebulizacje można wykonywać nawet niemowlętom, choć w przypadku małych dzieci czasem okazuje się to dość trudne, bo nie wszystkie chętnie poddają się podobnym zabiegom.

Sól fizjologiczną w ampułkach kupimy nie tylko w aptece, lecz także w markecie na dziale z artykułami dla niemowląt. Już od pierwszych dni życia dziecka można stosować ją do higieny oczu i noska maluszka. Jednak czy od razu po użyciu otwartą ampułkę trzeba wyrzucać?

Zobacz też: Dzięki temu podawanie leków może być łatwiejsze. "Prosta sztuczka zrobiła OGROMNĄ różnicę"

Spis treści

  1. Otwartej ampułki nie trzeba wyrzucać
  2. "Tyle lat w nieświadomości"
Jak prawidłowo inhalować dziecko?

Otwartej ampułki nie trzeba wyrzucać

Oglądając jeden z ostatnich materiałów dodanych przez popularnego w internecie farmaceutę nietrudno dojść do wniosku, że "człowiek uczy się przez całe życie". Ta prawda dotyczy nawet tak banalnej rzeczy jak zamykanie ampułki z solą fizjologiczną.

Być może większość mam nie wie, że końcówka ampułki, którą odrywamy (i zwykle wyrzucamy prosto do kosza na śmieci) może się jeszcze przydać. Jeśli wlewamy zawartość ampułki do nebulizatora, zapewne ta jest pusta i nie pozostaje nam nic innego, jak wyrzucić ją. Jeśli jednak używamy jej tylko odrobinę, np. do higieny nosa czy oczu, może się jeszcze przydać.

Otwarta ampułka soli jest lekka, łatwo się przewraca, zatem trudno utrzymać ją w czystości. Chyba że dałoby się ją zamknąć... Okazuje się, że właśnie do tego służy końcówka, którą odrywasz. To jednocześnie zatyczka, którą można ponownie nasadzić na koniec ampułki.

"Zobaczcie, do czego służy ta końcówka. Ona ma taki charakterystyczny dzióbek i tym dzióbkiem można tę fiolkę zatkać, żeby wykorzystać ją do inhalacji albo do przepłukiwania jeszcze jakiś czas później" - mówi farmaceuta Marcin Korczyk.

"Tyle lat w nieświadomości"

Farmaceuta Marcin Korczyk zwrócił jednak uwagę też na to, że nie wszystkie fiolki mają zatyczki, które można wykorzystać do zamykania. Muszą to być zatyczki "z helikopterkiem", takie jak na filmie. Komentujący post farmaceuty internauci twierdzą jednak, że zamknięcie innego rodzaju ampułki jest trudniejsze, jednak możliwe.

Zaskoczenie patentem, którym podzielił się Pan Tabletka było spore. Większość osób nigdy nie słyszała o tym, że można tak zrobić. Zwykle otwarte fiolki wyrzucali w obawie przed namnażaniem się drobnoustrojów lub stawiali licząc, że się nie wywrócą.

Przyznacie, że też o tym nie wiedzieliście?

Czytaj też: Czy zaklejanie otworów inhalatora to dobry pomysł? Farmaceuta mówi wprost

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza