Ospa Party czyli niemądra zabawa w zarażanie

2020-02-21 14:54

Ospa Party to potoczna nazwa spotkań organizowanych przez rodziców, na których dzieci chore na ospę spotykają się z tymi, które na nią nigdy nie chorowały. Celem takiego przyjęcia jest rozprzestrzenienie się wirusa. Lekarze ostrzegają: taka zabawa w zarażanie może mieć nawet śmiertelne skutki!

Ospa party
Autor: Getty Images

Spis treści:

    1. Ospa party - skąd się wzięły ospowe przyjęcia
    2. Dlaczego Ospa Party jest niebezpieczne?
    3. Jaka jest skuteczna profilaktyka ospy?

Ospa party - skąd się wzięły ospowe przyjęcia

Ospa Party stały się kilka lat temu bardzo popularna w Stanach Zjednoczonych. Rodzice, wychodząc z błędnego przekonania, że ospa jest niegroźna dla dzieci chorobą, którą każde z nich musi przejść, woleli, by ich pociechy przechodziły przez nią jak najwcześniej, w sposób pozornie kontrolowany. Zaczęli więc organizować spotkania swoich zdrowych dzieci z dziećmi chorymi na ospę, by doszło do zarażenia.

Moda na ospowe party przyjęła niebezpieczne rozmiary –  bywa,  że na portalach internetowych rodzice skrzykują się, ustalają terminy spotkań, zamieszczają ogłoszenia, a nawet proponują wymianę "zarażonych" przedmiotów np. kocyków.

Moda na Ospa Party przyszła także do Polski, gdzie rocznie na ospę choruje prawie 200 tysięcy osób. Na popularność takich spotkań z pewnością ma wpływ funkcjonujący w obiegu rodzicielskim mit, że warto zachorować na ospę jako dziecko, bo wówczas przechodzi się ją łagodnie i bez powikłań. To przesąd, który świadczy o tym, że osobom go głoszącym zabrakło dostatecznej wiedzy na temat tej choroby. 

Niestety to błędne przekonanie, często podtrzymywane przez starsze pokolenia, przyćmiewa argumenty pediatrów.

Sprawdź: Ospa wietrzna u dziecka - objawy, przebieg, leczenie

Dlaczego Ospa Party jest niebezpieczne?

Ospa Party to ogromne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia dziecka. Prawdą jest, że ospa u dzieci zazwyczaj przebiega w łagodniejszej formie, niż u dorosłych. Trzeba jednak wiedzieć, że ospa ma bardzo indywidualny przebieg, jest chorobą nieprzewidywalną i nie zawsze chorowanie na ospę u każdego wygląda tak samo.

Lekarze ostrzegają przed licznymi powikłaniami, do których może dojść także u dzieci. Ospa może być początkiem bardzo poważnych chorób: może wywołać zapalenie ucha środkowego, zapalenie węzłów chłonnych, zapalenie mózgu, zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie płuc, małopłytkowość. Kontakt zdrowego dziecka z dzieckiem chorym na ospę może się skończyć także bakteryjnym ropnym zakażeniem skóry. W ostateczności może dojść nawet do ogólnego zakażenia organizmu czyli sepsy, która może doprowadzić do śmierci dziecka.

Świadome zarażanie dzieci ospą jest oznaką ignorancji ostrzeżeń lekarzy, którzy nazywają to nawet eksperymentowaniem na dzieciach. Oprócz ciężkich powikłań, pediatrzy obawiają się również dużego przyrostu zachorowań na ospę i epidemii tej trochę już zapomnianej choroby.

Przeczytaj też: Ospa poronna - łagodna i skąpoobjawowa postać ospy wietrznej

Jaka jest skuteczna profilaktyka ospy?

Ospa Party to nie jest metoda na zdrowe życie dzieci, wręcz przeciwnie – takie przyjęcia mogą to zdrowie tylko zrujnować. Warto zatem na każdym kroku uświadamiać rodziców, że chorowanie na ospę w wieku dziecięcym nie jest zbawienne, a może być bardzo niebezpieczne. Jedyną skuteczną profilaktyką są szczepienia przeciwko ospie, dzięki którym zachorowalność na ospę i ryzyko powikłań może się znacznie zmniejszyć.

Czytaj: Czy niemowlę może zachorować na ospę wietrzną?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza