Zapalenie płuc u dzieci. Objawy i leczenie poważnej choroby układu oddechowego

2012-11-26 10:41
Zapalenie płuc u dzieci
Autor: Getty images

Zapalenie płuc u dzieci wywołują drobnoustroje, które powodują stan zapalny miąższu płuc. Objawy zapalenie płuc u dzieci nie mogą być lekceważone, ponieważ nieleczona choroba może prowadzić do groźnych powikłań, takich jak zapalenie mięśnia sercowego czy problemy z oddychaniem.

Zapalenie płuc to choroba szczególnie groźna dla niemowląt i małych dzieci, a także osób starszych i z obniżoną odpornością. Najczęstszymi sprawcami bakteryjnego zapalenia płucpaciorkowce, bakterie gronkowca, a także pneumokoki. Do rozwoju wirusowego zapalenia płuc przyczynia się wirus grypy.

Z kolei zachorowanie na grzybicze zapalenie płuc powoduje wdychanie kurzu bądź powietrza, w których znajdują się zarodniki grzybów chorobotwórczych. Objawy zapalenia płuc, w zależności od przyczyny (wirusy, bakterie czy grzyby) mogą być łatwiej bądź trudniej rozpoznawalne.

Objawy zapalenia płuc u dzieci

W przypadku zapalenia płuc o podłożu bakteryjnym charakterystyczne objawy u dzieci to:

  • wysoka gorączka (powyżej 38 stopni),
  • dreszcze,
  • ogólne osłabienie,
  • potliwość,
  • kaszel suchy,
  • następnie mokry z odkrztuszaniem wydzieliny,
  • ból w klatce piersiowej i duszność.

5 rzeczy, które musisz wiedzieć o gorączce u dziecka

Zapalenie płuc u dzieci o podłożu wirusowym

Wirusowe zapalenie płuc jest często następstwem grypy i przez niektórych jest z nią mylone. Czasem nawet osłuchanie i opukiwanie nie wystarczy, by postawić właściwą diagnozę. Dopiero zdjęcie RTG stanowi jasny dowód na to, że mamy do czynienia właśnie z zapaleniem płuc. Istnieją jednak objawy świadczące o zapaleniu płuc, które powinny wzbudzić nasz niepokój, są to: typowe np. dla grypy uczucie rozbicia (apatia, brak apetytu, pogorszone samopoczucie), suchy kaszel, uczucie duszności, ból w klatce piersiowej.

Leczenie zapalenie płuc u dzieci

Dziecko musi leżeć w łóżku przynajmniej do ustąpienia gorączki (czasem dłużej), a potem powoli wracać do pełnej aktywności. W pomieszczeniu, w którym przebywa, konieczne jest zapewnienie wysokiej wilgotności powietrza.

Można to osiągnąć, rozwieszając na grzejnikach mokre ręczniki albo wykorzystując nawilżacze powietrza. Wirusowe zapalenie płuc u dziecka leczy się zwykłymi lekami łagodzącymi objawy – na kaszel, gorączkę, przeciwbólowymi. Bakteryjne leczy się antybiotykami, które są odpowiednio dobrane do gatunku bakterii i wieku dziecka. W usuwaniu wydzieliny pomocne będzie oklepywanie pleców chorego dziecka. Należy to robić kilka razy dziennie przez 5–15 minut.

Grypa u dzieci: wideo

Grypę u dziecka łatwo pomylić z jesiennym przeziębieniem. Gdy dziecko jest rozdrażnione, apatyczne, nie ma apetytu i ma wysoką gorączkę, może chorować na grypę. Jak postępować w przypadku grypy i kiedy udać się z dzieckiem do lekarza?

www.dlarodzinki.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

NOWY NUMER! W magazynie Dziecko Zakupy i My: mnóstwo inspiracji dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży – nie tylko na Święta! W najnowszym numerze przeczytasz o wirusach, o dobrym śnie, diecie alergika i życiu bez telewizora.

Czytaj więcej
DZiM 12/20
KOMENTARZE