Zapalenie płuc u dzieci: objawy, leczenie. Choroba układu oddechowego

2012-11-26 15:33
Zapalenie płuc
Autor: _photos.com|photos.com

Zapalenie płuc u dzieci: przyczyny, objawy, leczenie. Zapalenie płuc wywołują drobnoustroje, które powodują stan zapalny miąższu płuc.  Choroby nie wolno lekceważyć, gdyż nieleczona, może prowadzić do groźnych powikłań, takich jak zapalenie mięśnia sercowego czy problemy z oddychaniem. Zapalenie płuc u dzieci mogą wywołać zarówno bakterie, np. pneumokoki czy paciorkowce, jak i wirusy oraz grzyby.

Zapalenie płuc to choroba szczególnie groźna dla niemowląt i małych dzieci, a także osób starszych i z obniżoną odpornością. Najczęstszymi sprawcami bakteryjnego zapalenia płucpaciorkowce, bakterie gronkowca, a także pneumokoki. Do rozwoju wirusowego zapalenia płuc przyczynia się wirus grypy. Z kolei zachorowanie na grzybicze zapalenie płuc powoduje wdychanie kurzu bądź powietrza, w których znajdują się zarodniki grzybów chorobotwórczych. Objawy zapalenia płuc, w zależności od przyczyny (wirusy, bakterie czy grzyby) mogą być łatwiej bądź trudniej rozpoznawalne.

Zapalenie płuc u dzieci: objawy

W przypadku zapalenia płuc o podłożu bakteryjnym charakterystyczne objawy u dzieci to: wysoka gorączka (powyżej 38 stopni), dreszcze, ogólne osłabienie, potliwość, kaszel suchy, następnie mokry z odkrztuszaniem wydzieliny, ból w klatce piersiowej i duszność.

5 rzeczy, które musisz wiedzieć o gorączce u dziecka

Zapalenie płuc u dzieci: zapalenie o podłożu wirusowym

Wirusowe zapalenie płuc jest często następstwem grypy i przez niektórych jest z nią mylone. Czasem nawet osłuchanie i opukiwanie nie wystarczy, by postawić właściwą diagnozę. Dopiero zdjęcie RTG stanowi jasny dowód na to, że mamy do czynienia właśnie z zapaleniem płuc. Istnieją jednak objawy świadczące o zapaleniu płuc, które powinny wzbudzić nasz niepokój, są to: typowe np. dla grypy uczucie rozbicia (apatia, brak apetytu, pogorszone samopoczucie), suchy kaszel, uczucie duszności, ból w klatce piersiowej.

Zapalenie płuc u dzieci - leczenie

Dziecko musi leżeć w łóżku przynajmniej do ustąpienia gorączki (czasem dłużej), a potem powoli wracać do pełnej aktywności. W pomieszczeniu, w którym przebywa, konieczne jest zapewnienie wysokiej wilgotności powietrza. Można to osiągnąć, rozwieszając na grzejnikach mokre ręczniki albo wykorzystując nawilżacze powietrza. Wirusowe zapalenie płuc u dziecka leczy się zwykłymi lekami łagodzącymi objawy – na kaszel, gorączkę, przeciwbólowymi. Bakteryjne leczy się antybiotykami, które są odpowiednio dobrane do gatunku bakterii i wieku dziecka. W usuwaniu wydzieliny pomocne będzie oklepywanie pleców chorego dziecka. Należy to robić kilka razy dziennie przez 5–15 minut.

Grypa u dzieci: wideo

Grypę u dziecka łatwo pomylić z jesiennym przeziębieniem. Gdy dziecko jest rozdrażnione, apatyczne, nie ma apetytu i ma wysoką gorączkę, może chorować na grypę. Jak postępować w przypadku grypy i kiedy udać się z dzieckiem do lekarza?

www.dlarodzinki.pl
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W nowym M jak Mama o tym, jaki wpływ na zdrowie mamy i dziecka ma cesarskie cięcie oraz jakie jest ryzyko ciąży po 40. roku życia. Przeczytaj również, jak wybrać najlepsze krzesełko do karmienia i jak skompletować eko-wyprawkę

Kup dostęp od 2,50 zł
okładka 10/19
KOMENTARZE