Ratownicy biorą pod lupę popularną świąteczną roślinę. "Miło byłoby uniknąć wymiotów u dziecka"

2022-12-20 16:28

Wokół tej typowej rośliny bożonarodzeniowej urosło wiele mitów. Że jest trująca, że zagraża małym dzieciom i zwierzętom. W związku z tym w wielu domach z niej zrezygnowano lub zastąpiono sztucznym odpowiednikiem. A jaka jest prawda? Okazuje się, że nie jest to roślina trująca, a "jedynie" toksyczna. Co warto o niej wiedzieć?

Gwiazda betlejemska
Autor: Getty Images Czy ta roślina rzeczywiście zagraża dzieciom?

Gwiazda betlejemska, a właściwie wilczomlecz nadobny, lub poinsecja nadobna to roślina pochodząca z terenów Meksyku i Gwatemali. Jest popularna już od lat 20. XIX wieku, a gdy w połowie XX wieku stworzono jej odmianę, która dobrze hoduje się w doniczkach i wytrzymuje trudne warunki w mieszkaniach - mniejszy dostęp do światła i ogrzewanie, stała się popularnym kwiatem zimowym.

Ponieważ kwitnie w okresie zimowym, w wielu krajach, obok choinki jest typowym symbolem świąt Ostatnio, gwiazda betlejemska okryła się jednak złą sławą, przez doniesienia o jej trujących właściwościach. Nie jest to jednak do końca prawdą. 

Jak nie zwariować w święta w ciąży lub z małym dzieckiem?

Dowiedz się: Boże Narodzenie - jak przekazać dziecku istotę świąt?

Ratownicy medyczni podają, że większość instytucji nadaje poinsecji kategorię toksyczności: 3 – uznając ją za gatunek drażniący⁠.

Objawy przy kontakcie mogą, choć nie muszą obejmować biegunkę i wymioty w przypadku spożycia w dużych ilościach. Kontakt ze skórą może powodować wysypkę. Sok, który wydziela roślina, może z kolei powodować podrażnienie oczu i lub tymczasowe osłabienie wzroku.

Według informacji ze strony australijskiej agencji "National Capital Poison Center" badającej trujące substancje i rośliny, którą przytaczają ratownicy medyczni z instagramowego profilu @CPSkids:

Nie musisz całkowicie eliminować tej rośliny z domu. W końcu stanowi świetną dekorację świąteczną. Ale nadal powinno się zapobiegać jej połknięciu przez dziecko lub zwierzę domowe, przechowując ją poza ich zasięgiem. Może stwarzać ryzyko zadławienia. Poza tym zawsze dobrze jest uniknąć mdłości, wymiotów, biegunki lub wysypki skórnej⁠.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza