Choinka w domu może być sporym zagrożeniem dla malucha. Ratownicy medyczni radzą, jak im zapobiec

2022-12-06 11:59

Choinka w domu z maluchem może być sporym zagrożeniem. Co roku słyszy się dużo o wypadkach związanych z zadławieniami, skaleczeniami i innymi wypadkami powiązanymi ze świątecznymi ozdobami. Ratownicy radzą, na co zwracać uwagę, by cieszyć się tym niezbędnym atrybutem świąt, a przy tym zadbać o bezpieczeństwo najmłodszych członków rodziny.

Choinka w domu z małym dzieckiem
Autor: Getty Images Ratownicy medyczni wymieniają, co zrobić, by choinka nie była zagrożeniem.

Okres świąteczny to dla rodzica małego dziecka kolejne wyzwania w temacie dopilnowywania bezpieczeństwa brzdąca. W domu pojawiają się kolorowe, błyszczące i mieniące się od światełek choinki - wyjątkowo fascynujące dla maluchów. Co roku z ich powodu, rzesze najmłodszych dzieci ulega wypadkom - zaczynając od skaleczeń bombkami, przez urazy spowodowane wywróceniem na siebie drzewka, aż po zadławienia mniejszymi elementami. Co zrobić, by uniknąć nieprzyjemnych incydentów? Ratownicy medyczni wymieniają kilka zasad, które warto wprowadzić. 

Sprawdź: Białystok: 14-miesięczne dziecko połknęło bombkę. Matkę gnającą do szpitala, zatrzymała policja

Pierwsza choinka w Warszawie już stoi

Dowiedz się: Mama chce powiedzieć dzieciom, że Mikołaj nie istnieje. Jej powód łamie serce

Rady ratowników, by choinka nie była zagrożeniem

Australijscy ratownicy medyczni prowadzący profile w mediach społecznościowych - CPR Kids zliczyli wszystkie znane im wypadki maluchów z udziałem choinek i stworzyli listę, która zdecydowanie zmniejszy zagrożenia z nimi związane. O czym warto pamiętać?

  • Zrezygnuj ze szklanych bombek. Zamiast nich kupuj te filcowe,  drewniane, czy pluszowe.
  • Owiń światełka wokół pnia drzewka - nie będzie łatwo za nie pociągnąć. 
  • Zrezygnuj ze sznurów i łańcuchów - stanowią ryzyko uduszenia.
  • Nie wybieraj małych ozdób - dziecko może się nimi zadławić. 
  • Jeśli masz możliwość ustawienia drzewka w niedostępnym miejscu - np. na podwyższeniu, zrób to. Ważne jednak, by dziecko nie miało możliwości się do niego wspiąć. 

Dowiedz się: 5 książek o świętach, które kochają moje dzieci. W grudniu będziecie czytać je na okrągło

Internauci zdradzają swoje "triki"

Ratownicy zapytali też swoich obserwatorów o ich sposoby na bezpieczną choinkę. Są niezwykle kreatywne:

Użyj ozdóbek w kształcie ptaszków. Powiedziałam mojej 18-miesięcznej córce, żeby nie dotykała choinki bo ptaszki odlecą. Posłuchała.  - opowiada jedna z internautek. 

Wśród sposobów internetowych mam jest też korzystanie z naturalnych choinek. Ich igiełki są na tyle kujące, że spora część dzieci, po pierwszym, niezbyt miłym kontakcie, woli się do nich nie zbliżać. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza