To powinien umieć każdy rodzic. Ratownik medyczny pokazuje, co robić, gdy dławi się niemowlę

2022-04-26 13:02

Gdy niemowlę się dławi, większość rodziców wpada w panikę i nie wie, jak mu pomóc. Warto więc wcześniej, zanim dojdzie do niebezpiecznej sytuacji, przyswoić wiedzę na temat pierwszej pomocy w przypadku zadławienia niemowlęcia. Zobaczcie krótki filmik, na którym doświadczony ratownik medyczny pokazuje, jak szybko pomóc maleństwu w takiej sytuacji.

Pierwsza pomoc w przypadku zadławienia się niemowlęcia
Autor: Getty images Pierwsza pomoc w przypadku zadławienia się niemowlęcia

Spis treści

  1. Pierwsza pomoc w przypadku zadławienia się niemowlęcia
  2. Zadławienie niemowlęcia: instrukcja krok po kroku

Z tego prostego filmiku, szybciej przyswoicie tę ważną wiedzę niż ze szczegółowej opisowej instrukcji. Każdy rodzic niemowlęcia powinien ją mieć w małym palcu, bo jak pokazuje życie, zadławienia u niemowląt nie są rzadkością. Małe dziecko, które dopiero uczy się jeść stałe pokarmy, zanim dojdzie do wprawy, potrafi nie raz zadławić się treścią pokarmową. Do tego dochodzą niebezpieczeństwa np. w postaci małych zabawek starszego rodzeństwa. Wystarczy chwila nieuwagi i niebezpieczna sytuacja gotowa.

Przeczytaj także: Co zrobić kiedy dziecko wypije substancję żrąca? Pierwsza pomoc

Jak powinna zmieniać się konsystencja pokarmów niemowlęcia?

Pierwsza pomoc w przypadku zadławienia się niemowlęcia

Zobacz, jak robi to doświadczony ratownik medyczny na profilu facebookowym Passion Poland, na którym medycy dzielą się z pasją wiedzą na temat ratownictwa medycznego:

Przetrenuj to samo 2-3 razy na lalce lub misiu, a zobaczysz, że to nie jest wcale takie trudne. Po przećwiczeniu stanie się zupełnie naturalnym odruchem. Dzięki temu w sytuacji zagrożenia, bez paniki zadziałasz, tak jak trzeba.

Przeczytaj także: Niewinne substancje, które mogą zabić. Zobacz, jak działają alergeny

Zadławienie niemowlęcia: instrukcja krok po kroku

Przeczytajcie także szczegółową instrukcję, jak działać w przypadku zadławienia niemowlęcia, którą ratownik Mat dodał do opisu filmiku:

“Jeżeli nie byłeś świadkiem zdarzenia, podejrzewaj niedrożność dróg oddechowych spowodowanych ciałem obcym (FBAO) w przypadku bardzo nagłego wystąpienia objawów ze strony układu oddechowego (kaszel, dławienie się, świst wdechowy, niepokój), którym nie towarzyszą inne objawy choroby; na właściwe rozpoznanie może naprowadzić wywiad jedzenia lub zabawy małymi przedmiotami w bezpośrednim okresie przed wystąpieniem objawów” – zaczyna swój wpis.

“Dopóki dziecko kaszle efektywnie (w pełni reaguje, głośno kaszle, nabiera powietrza przed kaszlem, płacze lub mówi) nie są potrzebne żadne rękoczyny. Zachęcaj dziecko do kaszlu i kontynuuj monitorowanie jego stanu” – tłumaczy dalej.

W dalszej części wpisu dowiadujemy się, kiedy należy wezwać pogotowie ratunkowe:

“Jeżeli kaszel dziecka jest (lub staje się) nieefektywny obniżający się stan przytomności, cichy kaszel, brak możliwości oddychania lub mówienia, sinica), poproś osobę towarzyszącą o pomoc i ustal stan przytomności dziecka. Drugi ratownik powinien wezwać pogotowie. Najlepiej przez telefon komórkowy (z opcją głośnomówiącą). Pojedynczy, wykwalifikowany ratownik powinien najpierw wykonać rękoczyny (chyba, że jest w stanie w tym samym czasie dzwonić po uprzednim uaktywnieniu opcji głośnomówiącej).”

W oczekiwaniu na pogotowie należy dalej wykonywać następujące czynności ratunkowe:

“Jeżeli dziecko nadal jest przytomne i kaszle nieefektywnie, wykonaj uderzenia w okolicę międzyłopatkową.

Jeżeli uderzenia w okolicę międzyłopatkową nie usuną niedrożności, wykonaj uciśnięcia klatki piersiowej (u niemowląt) lub uciśnięcia nadbrzusza (u dzieci).

Jeżeli nie doszło do usunięcia ciała obcego, a dziecko nadal jest przytomne, kontynuuj sekwencję uderzeń w okolicę międzyłopatkową i uciśnięcia klatki piersiowej (u niemowląt) lub uciśnięcia nadbrzusza (u dzieci).

Nie zostawiaj dziecka.

Celem jest usunięcie ciała obcego za każdym uciśnięciem, a nie wykonanie określonej liczby uciśnięć.

Jeżeli udało się usunąć ciało obce, oceń stan kliniczny dziecka. Możliwe jest, że część ciała obcego pozostanie w drogach oddechowych i powoduje powikłania. Jeżeli istnieją co do tego jakiekolwiek wątpliwości albo u dziecka wykonywano uciśnięcia nadbrzusza, konieczna jest pilna kontrola lekarska.

Jeżeli dziecko z FBAO jest lub staje się nieprzytomne, postępuj zgodnie z algorytmem pediatrycznego BLS (czynności resuscytacyjne)” - wyjaśnia dokładnie ratownik medyczny z Passion Poland.

Przeczytaj także: Resuscytacja krążeniowo oddechowa (RKO) - na czym polega RKO u dzieci?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza