Co robić kiedy dziecko dostanie biegunki na wakacjach?

2013-07-29 16:43

Biegunkę wywołują wirusy. Podczas urlopu, biegunka może się pojawić także na skutek zmiany składu bakteryjnego wody czy też braku higieny. Wyjeżdżając na wakacje z dzieckiem, koniecznie powinniśmy zadbać o właściwe wyposażenie apteczki i mieć coś także na biegunkę. I koniecznie wiedzieć, jak udzielić dziecku pierwszej pomocy.

Rana u dziecka
Autor: _photos.com Kiedy dziecko się skaleczy, zdezynfekuj ranę wodą utlenioną, przyłóż gazik, a następnie załóż opatrunek.

Spis treści

  1. Biegunka u dziecka: jak pomóc dziecku?
  2. Biegunka u dziecka: co warto mieć w apteczce

Biegunka u dziecka, choć może się wydawać błahą, jest poważną dolegliwością. Niemowlę oddaje kilka, kilkanaście luźnych stolców na dobę, niekiedy ze śluzem. Podczas biegunki, dziecko jest płaczliwe, niespokojne. Dodatkowo mogą wystąpić wymioty oraz gorączka sięgająca nawet 40°C.

Biegunka u dziecka: jak pomóc dziecku?

Pierwsza pomoc podczas biegunki. Dziecko, które ma biegunkę, może bardzo szybko się odwodnić, dlatego główną zasadą obowiązującą w tym przypadku jest nawadnianie. Dziecku należy dawać do picia tzw. niskoosmolarny doustny płyn nawadniający (jest dostępny w aptekach bez recepty). Preparat ma formę proszku, który należy rozpuścić w wodzie, postępując zgodnie z informacjami zawartymi w ulotce. Płyn, jaki uzyskamy, zawiera elektrolity i glukozę w optymalnym stężeniu. Ma tzw. optymalną osmolarność, co oznacza, że jest w stanie przeniknąć do komórek jelit i skutecznie nawodnić organizm. Pozostałe płyny (w tym woda, herbatki dla niemowląt) nie są tak skuteczne, bo zamiast nawadniać, przepływają przez jelita i są wydalane, zwiększając objętość stolców. Po 3–4 godzinach można zacząć karmić dziecko jak dotychczas. Dziecku, podczas biegunki można podawać też preparaty probiotyczne.

Biegunka u dziecka: co warto mieć w apteczce

Zawsze warto mieć ze sobą prepararty na biegunkę: preparat nawadniający, preparat probiotyczny.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza