Większość dzieci robi to po umyciu zębów. Dentystka stanowczo odradza

2023-12-06 13:48

Szczotka, pasta, kubek i ciepła woda - czy na pewno wszystkie wymienione rzeczy są potrzebne, by umyć zęby? Dentystka podpowiada, z czego podczas mycia zębów powinniśmy zrezygnować. Dotyczy to zarówno dzieci jak i dorosłych.

Większość dzieci robi to po umyciu zębów. Dentystka stanowczo odradza
Autor: Getty Images Większość dzieci robi to po umyciu zębów. Dentystka stanowczo odradza

Mówi się, że przyzwyczajenie jest drugą naturą człowieka. Jednak często nasze nawyki bywają szkodliwe, dlatego warto aktualizować swoją wiedzę. Dentystka przekonuje, czego nie powinniśmy robić po wyszczotkowaniu zębów.

Spis treści

  1. Nie płucz zębów po umyciu
  2. "Odczekaj przynajmniej 10 minut"
Pierwsza wizyta u dentysty

− Po umyciu zębów wypłukać je zimną czy ciepłą wodą? Zaczepnie pyta dentystka. Okazuje się, że najlepiej... żadną.

Nie płucz zębów po umyciu

W wielu łazienkach kubek należy do obowiązkowego zestawu do mycia zębów. Tymczasem płukanie zębów po wyszczotkowaniu nie tylko nie jest potrzebne, lecz także niekorzystne dla zdrowia zębów. Dentystka Marta Bik-Tavares przekonuje, że pytanie o to, czy płukać zęby po umyciu jest jednym z najczęściej poruszanych w rozmowie ze stomatologiem.

Stomatolożka mówi, że po umyciu zębów wystarczy wypluć nadmiar pasty, nie ma potrzeby, by dodatkowo przepłukiwać usta czystą wodą. W ten sposób wypłuczemy składniki, które korzystnie wpływają na stan szkliwa.

"Pasta do zębów zawiera ważne składniki - przede wszystkim fluor, ale też często hydroksyapatyt, czy ekstrakty ziołowe, które potrzebują czasu, żeby móc zadziałać" - mówi dentystka Marta Bik-Tavares.

Zobacz też: Mycie zębów tą szczoteczką to jak zupełny brak szczotkowania. Nie kupuj jej dziecku

"Odczekaj przynajmniej 10 minut"

Dentystka poleca raczej płukanie buzi przed myciem zębów. W tej roli sprawdzi się irygator lub specjalny płyn do higieny jamy ustnej. Jeśli jednak koniecznie musimy przepłukać usta po umyciu zębów, powinniśmy odczekać przynajmniej 10 minut.

O tym, że buzi nie należy płukać po myciu zębów sama dowiedziałam się całkiem niedawno. Podobnie jak córka, robiłam to z przyzwyczajenia. Smak pasty do zębów zwyczajnie nam przeszkadza, a zdaniem dziecka - psuje smak tego, co po jakimś czasie ląduje na języku. Jednak spróbowałyśmy nie płukać ust po myciu zębów i kiedy tylko o tym pamiętamy, nie robimy tego.

Pamiętaj, że dziecko powinno myć zęby przynajmniej dwa razy dziennie. Dentyści zalecają, by w szczotkowaniu pomagać dzieciom nawet do 8. roku życia.

Czytaj też: Jak zachęcić dziecko do mycia zębów? Sprawdzone sposoby na małe i duże dzieci

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza