Zapalenie płuc u dzieci. Objawy i leczenie poważnej choroby układu oddechowego

2012-11-26 10:41

Zapalenie płuc u dzieci wywołują drobnoustroje, które powodują stan zapalny miąższu płuc. Objawy zapalenie płuc u dzieci nie mogą być lekceważone, ponieważ nieleczona choroba może prowadzić do groźnych powikłań, takich jak zapalenie mięśnia sercowego czy problemy z oddychaniem.

Zapalenie płuc u dzieci
Autor: Getty images

Spis treści

 1. Objawy zapalenia płuc u dzieci
 2. 5 rzeczy, które musisz wiedzieć o gorączce u dziecka
 3. Zapalenie płuc u dzieci o podłożu wirusowym
 4. Leczenie zapalenie płuc u dzieci
 5. Grypa u dzieci: wideo

Zapalenie płuc to choroba szczególnie groźna dla niemowląt i małych dzieci, a także osób starszych i z obniżoną odpornością. Najczęstszymi sprawcami bakteryjnego zapalenia płucpaciorkowce, bakterie gronkowca, a także pneumokoki. Do rozwoju wirusowego zapalenia płuc przyczynia się wirus grypy.

Z kolei zachorowanie na grzybicze zapalenie płuc powoduje wdychanie kurzu bądź powietrza, w których znajdują się zarodniki grzybów chorobotwórczych. Objawy zapalenia płuc, w zależności od przyczyny (wirusy, bakterie czy grzyby) mogą być łatwiej bądź trudniej rozpoznawalne.

Objawy zapalenia płuc u dzieci

W przypadku zapalenia płuc o podłożu bakteryjnym charakterystyczne objawy u dzieci to:

 • wysoka gorączka (powyżej 38 stopni),
 • dreszcze,
 • ogólne osłabienie,
 • potliwość,
 • kaszel suchy,
 • następnie mokry z odkrztuszaniem wydzieliny,
 • ból w klatce piersiowej i duszność.

5 rzeczy, które musisz wiedzieć o gorączce u dziecka

5 rzeczy, które musisz wiedzieć o gorączce u dziecka

Zapalenie płuc u dzieci o podłożu wirusowym

Wirusowe zapalenie płuc jest często następstwem grypy i przez niektórych jest z nią mylone. Czasem nawet osłuchanie i opukiwanie nie wystarczy, by postawić właściwą diagnozę. Dopiero zdjęcie RTG stanowi jasny dowód na to, że mamy do czynienia właśnie z zapaleniem płuc. Istnieją jednak objawy świadczące o zapaleniu płuc, które powinny wzbudzić nasz niepokój, są to: typowe np. dla grypy uczucie rozbicia (apatia, brak apetytu, pogorszone samopoczucie), suchy kaszel, uczucie duszności, ból w klatce piersiowej.

Leczenie zapalenie płuc u dzieci

Dziecko musi leżeć w łóżku przynajmniej do ustąpienia gorączki (czasem dłużej), a potem powoli wracać do pełnej aktywności. W pomieszczeniu, w którym przebywa, konieczne jest zapewnienie wysokiej wilgotności powietrza.

Można to osiągnąć, rozwieszając na grzejnikach mokre ręczniki albo wykorzystując nawilżacze powietrza. Wirusowe zapalenie płuc u dziecka leczy się zwykłymi lekami łagodzącymi objawy – na kaszel, gorączkę, przeciwbólowymi. Bakteryjne leczy się antybiotykami, które są odpowiednio dobrane do gatunku bakterii i wieku dziecka. W usuwaniu wydzieliny pomocne będzie oklepywanie pleców chorego dziecka. Należy to robić kilka razy dziennie przez 5–15 minut.

Grypa u dzieci: wideo

Grypę u dziecka łatwo pomylić z jesiennym przeziębieniem. Gdy dziecko jest rozdrażnione, apatyczne, nie ma apetytu i ma wysoką gorączkę, może chorować na grypę. Jak postępować w przypadku grypy i kiedy udać się z dzieckiem do lekarza?

www.dlarodzinki.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza