Gorączka u dziecka: jak się objawia i jakie są jej przyczyny?

2012-09-13 17:36 Katarzyna Hubicz
Gorączka u dziecka: jak się objawia i jakie są jej przyczyny?
Autor: _photos.com|photos.com Gorączka u dziecka: jak się objawia i jakie są jej przyczyny?

Przyczyną gorączki u dziecka nie zawsze musi być choroba. Czasem podwyższona temperatura u dziecka jest spowodowana innymi czynnikami. Dowiedz się, jakie są objawy gorączki u dziecka i jakie poza infekcją mogą być przyczyny wysokiej temperatury u malca.

Początek gorączki u dziecka łatwo jest zauważyć i nie potrzeba do tego termometru. Gorączkujące dziecko ma szkliste oczy i zaczerwienioną buzię, boli je głowa, często jest spocone, ale narzeka na przenikliwe zimno. Nie ma też ochoty na zabawę, jest marudne, pokłada się i chce mu się spać. Wówczas wystarczy tylko dotknąć policzkiem jego czoła. Jeśli jest ono bardzo ciepłe, to znak, że dziecko ma podwyższoną temperaturę.

5 rzeczy, które musisz wiedzieć o gorączce u dziecka

Gorączka u dziecka to nie zawsze infekcja

Prawidłowa temperatura u dziecka powyżej 2. roku życia to 36,6–37°C. Młodsze dzieci mają jeszcze niedojrzały układ termoregulacji, dlatego też u nich temperatura ciała może się wahać. Jeśli ciepłota ciała wzrośnie do 37,1–38°C, mówimy o stanie podgorączkowym bądź podwyższonej temperaturze.

Temperatura powyżej tych wartości to już gorączka. Co jest jej przyczyną? Najczęściej infekcja wirusowa albo bakteryjna. Gdy układ immunologiczny rozpoznaje w organizmie „agresora”, uruchamia wówczas neuroprzekaźniki, które podnoszą temperaturę ciała.

Jest to więc mechanizm obronny, bowiem w wyższej temperaturze maleje aktywność drobnoustrojów, natomiast wzrasta produkcja przeciwciał oraz efektywność białek odpornościowych, które właśnie przy wyższej ciepłocie ciała skuteczniej zwalczają infekcję.

Czasem zaś gorączka pojawia się pozornie bez powodu – dziecko nie kicha, nie kaszle ani nie ma innych objawów infekcji. Wówczas może być efektem wcześniejszego długiego wysiłku fizycznego.

Jednak warto dokładnie obejrzeć dziecku skórę – podwyższona temperatura często towarzyszy bowiem chorobom przebiegającym z wykwitami skórnymi, np. chorobie wysypkowej dłoni, stóp i ust, ospie czy półpaścowi. Wysypka w postaci plam wybroczynowych i krwotocznych ognisk może być objawem zakażenia meningokokami.

Jak najlepiej mierzyć gorączkę u dziecka?

Zanim zaczniesz mierzyć gorączkę, pamiętaj, że temperatura ciała zależy od miejsca, w którym jest mierzona (najwyższa jest w odbycie, o 0,5°C wyższa niż pod pachą). Pediatrzy zalecają, aby dzieciom do 6. roku życia mierzyć temperaturę w pupie lub w uchu, gdyż taki pomiar jest najdokładniejszy, bo określa temperaturę panującą wewnątrz organizmu. Jeśli mierzysz temperaturę w pupie, końcówkę termometru posmaruj wazeliną i wsuń ją do odbytu na głębokość ok. 1 cm. Nie używaj do tego celu termometru rtęciowego – jest niebezpieczny, bo może pęknąć. Lepiej zastąpić go elektronicznym. Temperaturę w uchu można mierzyć z pomocą elektronicznego termometru na podczerwień.

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Nowy numer magazynu Dziecko Zakupy i My już w sprzedaży! A w nim ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży a także inspiracje i porady dla całej rodziny! 164 strony za 4,99 zł.

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE
Marek Wu
|

Polecam spróbować termometrem bezdotykowym, ja się właśnie w taki zaopatrzyłem (Diagnostic NC300, na podczerwień) temperatura zmierzona w sekundę i bez żadnego stresu dla dziecka