Bóle głowy u dzieci: przyczyny, niepokojące objawy, zapobieganie [WYWIAD]

ból głowy u dziecka
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Bóle głowy u dziecka mogą być spowodowane różnymi przyczynami, np. kłopotami ze wrokiem, zbyt długim przesiadywaniem przed komputerem.

Bóle głowy u dziecka mogą być objawem wielu chorób. Co powinno szczególnie zaniepokoić rodzica? Czy dziecko może cierpieć na ból głowy? O odpowiedzi na te i inne pytania poprosiliśmy dr n. med. Małgorzatę Bilską z placówki medycznej Scanmed.

Ból głowy kojarzy się raczej z osobami dorosłymi. Czy jednak może pojawić się również u małych dzieci?

dr n. med. Małgorzata Bilska: Obserwacje pacjentów oraz rozmaite badania potwierdzają, że ból głowy nie dotyczy tylko dorosłych. Innymi słowy, może dotyczyć pacjentów we wszystkich grupach wiekowych. Należy pamiętać, że ból głowy sam w sobie jest objawem, a nie – jak się czasem mylnie sądzi –  jednostką chorobową.

Co wywołuje bóle głowy u dzieci?

Jedną z przyczyn bólów głowy u dzieci są zaburzenia homeostazy ośrodka układu nerwowego. Taki symptom występuje np. w przebiegu procesów zapalnych czy naczyniopochodnych. Bóle głowy u dzieci mogą  również występować w chorobach ogólnoustrojowych, np. w nadciśnieniu tętniczym, zaburzeniach endokrynologicznych, próchnicy zębów, chorobach zatok przynosowych lub też niedokrwistości wynikającej z niedoboru żelaza. Jak widać, spektrum objawu, jakim jest często bagatelizowany ból głowy, może pojawić się w przebiegu wielu dolegliwości, i co ważne – występuje nie tylko u dorosłych pacjentów, ale i u najmłodszych z nich.

Jakie objawy towarzyszące bólom głowy u dziecka powinny skłonić rodzica do konsultacji z lekarzem?

Przewlekle bóle głowy u dzieci, którym towarzyszą wymioty, mogą być objawem alarmowym  poważnych chorób, w tym np. guzów mózgu. Dlatego zawsze w przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy zasięgnąć porady lekarza. A już na pewno trzeba udać się do specjalisty, gdy bólom głowy u dziecka towarzyszą inne objawy neurologiczne, tj. zaburzenia równowagi czy niedowłady kończyn. Tego typu symptomom zawsze powinna towarzyszyć wnikliwa i szeroka diagnostyka. Pilnej konsultacji wymaga też pojawiający się nagle, bardzo silny ból głowy, który nie ustępuje po podaniu leków przeciwbólowych. W takich przypadkach nie należy zwlekać, gdyż opóźnienie interwencji lekarskiej może być nie tylko groźne dla zdrowia, ale i życia dziecka.

Zobacz:

Urazy głowy u dzieci - co zrobić, by ich uniknąć?

Zespół Alicji w Krainie Czarów, czyli rzeczywistość w krzywym zwierciadle

Elektrolity na wagę złota

Jakie objawy mogą wskazywać na ból głowy u niemowlęcia?

U małych dzieci ból głowy będzie dawał objawy nieswoiste tj. niepokój, rozdrażnienie, niechęć do jedzenia, wymioty. Starsze dzieci będą mówiły wprost o swoich dolegliwościach. Najczęstszą przyczyną takich objawów mogą być  choroby infekcyjne przebiegające z gorączką.

A czy dziecko może mieć migrenę?

Tak, zwłaszcza jeśli w rodzinie występowały bóle głowy o charakterze migrenowym. Takie rozpoznanie można postawić po wykonaniu pełnej diagnostyki neurologicznej bólów głowy u dziecka, w tym diagnostyki neuroobrazowej (tomografia, rezonans magnetyczny mózgu). Ból pulsujący, połowiczy, z nudnościami, światłowstrętem może wskazywać na migrenowy charakter.

Jak wybrac okulary korekcyjne dla dziecka?

Czy ból głowy u dziecka może wiązać się z niehigienicznym trybem życia, np. częstym i długim siedzeniem przed telewizorem?

Ogólne zmęczenie czy rozdrażnienie, a także bóle głowy mogą występować także u dzieci z nierozpoznanymi wadami wzroku. Objawy te są również charakterystyczne dla dzieci spędzających zbyt dużo czasu przed telewizorem, komputerem czy tabletem. Wreszcie, szczególnie trudną diagnostycznie grupą są pacjenci z psychogennymi bólami głowy związanymi z problemami szkolnymi lub rodzinnymi. Jak widać, u przyczyn bólów głowy u dzieci mogą stać różne schorzenia. Dlatego jeszcze raz przypomnimy rodzicom, aby obserwowali swoje pociechy, a niepokojące objawy połączone bezpośrednio z deklarowanymi czy nie bólami głowy konsultowali z lekarzem.

Polecamy wideo: Jak rozpoznać ból u niemowlaka?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

NOWY NUMER! W magazynie Dziecko Zakupy i My: mnóstwo inspiracji dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży – nie tylko na Święta! W najnowszym numerze przeczytasz o wirusach, o dobrym śnie, diecie alergika i życiu bez telewizora.

Czytaj więcej
DZiM 12/20
KOMENTARZE