Dziecko ciągle kaszle? Może w jego pokoju jest za sucho – poznaj 5 zasad prawidłowego nawilżania pokoju

2014-01-09 15:11 Katarzyna Hubicz

Martwisz się, że twoja pociecha ciągle kaszle i ma zatkany nos? Sprawdź, czy jego pokoju nie jest za sucho. Wiadomo, że gdy w pokoju dziecka jest zbyt sucho może wysychać śluzówka. Ale nadmierna wilgotność w pokoju również szkodzi zdrowiu. Jak więc prawidłowo nawilżać powietrze?

Optymalna wilgotność powietrza w pokoju powinna wynosić od 40 do 60 proc. Gdy jest niższa, mogą wysychać śluzówki gardła i nosa, co prowadzi do infekcji. Wilgotność powyżej 60 proc. zaś sprawia, że roztocza, grzyby, pleśnie, bakterie i wirusy mnożą się znacznie szybciej. Dlatego nawilżania powietrza w pokoju dziecka nie wolno ani zaniedbać, ani z nim przesadzać.

Mierz wilgotność w pokoju dziecka

By wiedzieć, czy konieczne jest dodatkowe nawilżanie powietrza w pokoju dziecka, warto zaopatrzyć się w specjalny przyrząd służący do pomiaru wilgotności, np. higrometr (inna nazwa to wilgotnościomierz), lub tzw. stację pogody. Higrometry montowane są też w wielu nawilżaczach powietrza.

>> Co robić, gdy dziecko ma zatkany nosek?

Jakie są najczęstsze przyczyny chrypki u dziecka? WIDEO

Dobrze wiedzieć

Tradycyjne sposoby nawilżania powietrza

  • wietrz mieszkanie

Okna otwierane co kilka godzin na dziesięć minut pozwalają na wymianę powietrza w pomieszczeniach i utrzymanie właściwej wilgotności. Zimą na czas wietrzenia lepiej przenieść dziecko do innego pokoju.

  • Zawieś kamionki na grzejnikach

Wlana do nich woda paruje, dzięki temu w powietrzu jest więcej wilgoci. Podobne zadanie spełnią świeżo uprane ręczniki – trzeba je
dokładnie wypłukać, by z parą nie ulatniały się resztki proszku.

Ustaw nawilżacz w pokoju dziecka

Nawet najlepszy sprzęt nawilżający nie spełni swojego zadania, jeśli będzie stał nie tam, gdzie trzeba. Większość producentów zaleca, by nawilżacz stał mniej więcej na środku pomieszczenia, bo wtedy wilgoć rozprowadza się równomiernie. Nie może stać tuż przy ścianie – minimalna odległość to pół metra. Chodzi o to, by wokół urządzenia mogło swobodnie przepływać powietrze. Wytwarzana przez urządzenie mgiełka nie może spadać ani na ściany, ani na meble – po pewnym czasie mogą one ulec zawilgoceniu. Dobrym pomysłem jest ustawienie nawilżacza na stole, przy czym wylot musi być skierowany poza mebel.

>> Uporczywy kaszel u dziecka: prawdy i mity o kaszlu.

Zazwyczaj 3–4 godziny wystarczą, by powietrze zostało optymalnie nawilżone. Gdy nawilżacz pracuje bez przerwy, w pomieszczeniu może się zrobić zbyt wilgotno. Można temu zapobiec, inwestując w sprzęt z higrometrem, który wyłącza nawilżanie, kiedy wilgotność jest optymalna. Im niższa temperatura w pomieszczeniu, tym łatwiej utrzymać w nim prawidłową wilgotność. Najlepiej, by w czasie nawilżania w pokoju było nie więcej niż 20–21°C.

By nawilżacz nie szkodził, co kilka dni trzeba czyścić pojemnik na wodę oraz wylot pary – to zapobiegnie rozwojowi pleśni i grzybów. Trzeba też regularnie czyścić filtr albo go wymieniać.

Warto wiedzieć
Sinulan Express Forte Junior

Autor: Sinulan

materiał reklamowy

Leczenie kataru u dzieci warto wspomóc naturalnymi produktami, które pomogą szybko i skutecznie udrożnić nosek. Sinulan Express Forte Junior (wyrób medyczny)* zawiera 100% składników aktywnych pochodzenia naturalnego.

• Dzięki składnikowi Captomucil zmniejsza gęstość wydzieliny zalegającej w nosku, umożliwiając jej szybki i skuteczny odpływ
• Udrożnia mały nosek już w 30s. (na podstawie badania przeprowadzonego na Uniwersytecie w Munsterr)
• Dla dzieci od 3 roku życia
• Działa wspomagająco w leczeniu zapalenia błony śluzowej nosa, kataru, zapalenia zatok i suchości nosa.

* Sinulan Express Forte Junior (wyrób medyczny)

Opakowanie: 20 ml, spray

Stosowanie: produkt przeznaczony dla dzieci od 3 roku życia.

Nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 3. roku życia. Przed zastosowaniem preparatu w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią należy skonsultować się z lekarzem. Nie należy przekraczać zaleconych dawek. Nie należy stosować preparatu przez okres dłuższy niż 30 kolejnych dni. Jeżeli objawy nie ustąpią, należy skonsultować się z lekarzem. Nie stosować w wypadku nietolerancji preparatu. Nie należy stosować produktu w przypadku stwierdzonej nadwrażliwości na którykolwiek ze składników, np. chitozan pochodzenia roślinnego.

Dystrybutor: Walmark Sp. z o.o., ul. Teatralna 9, 41-200 Sosnowiec, Polska.

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W nowym M jak Mama o tym, co jeść w ciąży, by nie mieć anemii i jakie nazwisko może nosić nowo narodzone dziecko. Przeczytaj również o tym, jak uniknąć błędów przy karmieniu piersią i dowiedz się, co czuje rodzący się maluch

Sprawdź
okladka m jak mama 1/20
KOMENTARZE