Nawilżacze powietrza dla dzieci: jak działają i jakie wybrać? Przegląd nawilżaczy

2021-01-21 14:22
Nawilżacze powietrza dla dzieci: jak działają i jakie wybrać?
Autor: Getty images Nawilżacze powietrza dla dzieci

Nawilżacze powietrza dla dzieci stają się coraz popularniejszymi elementami wyposażenia pokoju najmłodszych. Na czym polega ich działanie i dlaczego rodzice tak chętnie kupują nawilżacze powietrza dla dzieci? prezentujemy przegląd nawilżaczy dla dzieci.

Nawilżacze powietrza dla dzieci sprawiają, że w pomieszczeniu zwiększa się poziom wilgotności powietrza. Oczywiście, stosuje się je wtedy, gdy sytuacja naprawdę tego wymaga, czyli najczęściej podczas długiego w Polsce sezonu grzewczego. Szczelnie zamykamy wtedy drzwi, okna i włączamy ogrzewanie, stwarzając w dziecięcym pokoju nie najlepsze warunki. Zobacz przegląd nawilżaczy powietrza dla dzieci.

Spis treści

 1. Na czym polega działanie nawilżacza powietrza?
 2. Czy powietrze może być zbyt wilgotne?
 3. Jakie są rodzaje nawilżaczy powietrza?
 4. Zobacz przegląd nawilżaczy powietrza dla dzieci

Na czym polega działanie nawilżacza powietrza?

Nawilżacze powietrza dla dzieci pomagają stworzyć w pomieszczeniu odpowiednie warunki. Właściwa wilgotność powietrza w pomieszczeniu powinna wynosić około 30-65 procent. Tymczasem zimą w domach i mieszkaniach często spada ona poniżej tej wartości.

Zbyt niski poziom wilgotności to idealne środowisko dla powstawania kataru czy pojawienia się zapalenia górnych dróg oddechowych. Wysuszają się błony śluzowe nosa, gardła, oczu, powstają problemy z zatokami, a spojówki ulegają podrażnieniu.

Czy powietrze może być zbyt wilgotne?

Z drugiej strony, powietrze w pokoju dziecięcym (i każdym innym) nie powinno być zbyt wilgotne. Wtedy z kolei dochodzi do powstawania bakterii i wirusów, pojawia się pleśń.

Nawilżacze powietrza pomagają utrzymać właściwy poziom wilgotności w pomieszczeniu. Warto jednocześnie pamiętać, że w pokoju dziecka ważna jest również temperatura, która powinna wynosić 20 stopni Celsjusza.

Czytaj również: Suche powietrze szkodzi zdrowiu. Jak nawilżyć powietrze w pokoju dziecka?

Suche powietrze wywołuje kaszel. Poznaj 5 zasad prawidłowego nawilżania pokoju

Nawilżacz czy oczyszczacz powietrza? Czym się różnią te urządzenia i co wybrać?

materiał partnera
Oczyszczacz i nawilżacz powietrza z technologią Plasmacluster

Inteligentny oczyszczacz powietrza Sharp KC-A50EU-W z funkcją nawilżania wyposażony jest w technologię Plasmacluster, która skutecznie unieszkodliwia wirusy, alergeny, bakterie, zarodniki grzybów i pleśni - unoszące się w powietrzu, jak również te przylegające do ścian, zasłon czy dywanów.

Urządzenie wykorzystuje czujniki kurzu, zapachu, wilgotności oraz temperatury, automatycznie dobierając odpowiednie parametry pracy. To jeden z najcichszych oczyszczaczy na rynku - z pracą na poziomie zaledwie 16 dB. Niski poziom szumów oraz wyświetlacz, który można wyłączyć przed pójściem spać sprawiają, że oczyszczacz jest świetnym rozwiązaniem do sypialni.

Funkcja nawilżania jest niezwykle praktyczna w sezonie grzewczym, gdy powietrze jest wyjątkowo suche.

Jakie są rodzaje nawilżaczy powietrza?

 • Nawilżacze ultradźwiękowe

Działają bardzo cicho i zużywają mało prądu. Ultradźwięki rozbijają cząsteczki wody i doprowadzają do powstania mgiełki. Ich wadą jest fakt, że kropelki mgiełki zazwyczaj osadzają się na przedmiotach zlokalizowanych w pobliżu nawilżacza.

Urządzenia ultradźwiękowe wyposażone są w higrostat, służący do ustawienia żądanej wilgotności, którą sprzęt będzie utrzymywał. Wśród ich zalet wymienia się również zazwyczaj estetyczny wygląd, a wśród wad - konieczność wymiany co 2-3 miesiąca wkładu odwapniającego.

 • Nawilżacze parowe

Nawilżacze parowe działają na tej samej zasadzie, co czajniki - woda w nich jest podgrzewana, a następnie wypuszczana w formie mgiełki. W efekcie zyskujemy parę bez drobnoustrojów i bakterii. Co prawda, tego typu nawilżacze powietrza dla dzieci zużywają dużo energii elektrycznej, ale jednocześnie produkują wysokiej jakości parę wodną. Dlatego są szczególnie polecane do stosowania właśnie w pokojach najmłodszych.

  • Nawilżacze ewaporacyjne

  Nawilżacze ewaporacyjne, czyli mechaniczne, generują największy hałas spośród wszystkich urządzeń przeznaczonych do regulacji wilgotności powietrza. Woda umieszczona we wkładzie filtrująco-nawilżającym jest przez niego wchłaniana, a następnie odparowywana przy pomocy wentylatora. Tego typu nawilżacze powietrza dla dzieci zużywają mało energii i są zupełnie bezpieczne dla dziecka (nie poparzy się ono, dotykając go).

  • Nawilżacze tradycyjne

  Nawilżacz tradycyjny to najłatwiejsze w działaniu urządzenie. Najczęściej to po prostu pojemniki z ceramiki lub ze stali, które napełnia się wodą i zawiesza na kaloryferze. Pod wpływem ciepła woda zaczyna parować. Ten rodzaj nawilżaczy należy bez wątpienia do najbardziej ekonomicznych.

  Zobacz przegląd nawilżaczy powietrza dla dzieci

  Air Naturel Gota Kid
  Air Naturel Gota Kid ?

  Autor: Ceneo

  Ultradźwiękowy nawilżacz powietrza Air Naturel Gota KID

  • Opcja Auto Stop – Gota Kid wyłącza się, gdy zbiornik wody jest pusty;
  • Wbudowane nocne światło LED;
  • Regulacja mocy nawilżenia (18 stopni);
  • Zbiornik 3 litry – Gota KID nie wymaga nazbyt częstego wymieniania wody;
  • Absolutna prostota obsługi;
  • Chłodna mgiełka – zapewniana przez technologię ultradźwięku. 
  • Kolorowa obudowa – ucieszy dziecko i rodzica;
  • Możliwość zmiany wyglądu dzięki 8 kompletom dodatkowych naklejek z oczami w różnych kształtach;
  • Bardzo cicha praca (35 dB)
  Philips HU4801/01
  Philips HU4801/01

  Autor: Ceneo

  Philips HU4801/01 jest ewaporacyjnym nawilżaczem powietrza, który równomiernie rozprowadza nawilżone powietrze w pomieszczeniu. Zastosowana tutaj technologia NanoCloud wytwarza niewidoczną mgiełkę, która zapewnia o 99% mniej bakterii od nawilżaczy ultradźwiękowych. Jest to najbardziej naturalna i bezpieczna metoda, ponieważ do nawilżania wykorzystywana jest tylko woda bez żadnych środków chemicznych. Producent do wykonania zastosował komponenty z najwyższej półki.

  Babymoov Hygro+ A047011
  Babymoov Hygro+ A047011 ?

  Autor: Ceneo

  Hygro+  łączywspółczesny design i funkcjonalności.

  • Możliwość ustawienia stopnia nawilżania od 30% do 90% w pożądanym czasie.
  • Obrotowy wylot pary (360o)
  • Podświetlany ekran dotykowy
  • Możliwość ustawienia nawilżania na czas snu
  • Cicha praca (25 dB)
  • Wyświetla poziom nawilżenia powietrza, temperaturę oraz zegar.
  • Posiada funkcję lampki (7 kolorów)
  • Opcja automatycznego lub manualnego ustawienia poziomu nawilżania
  • Dyfuzor olejków esencjonalnych
  • Automatyczne wyłączenie przy niskim poziomie wody
  • Adekwatny do powierzchni do 20 m2
  Prc Ultradźwiękowy DM-40034
  Prc Ultradźwiękowy DM-40034 ?

  Autor: Ceneo

  Dyfuzor ultradźwiękowy to urządzenie które pozwala na skuteczne nawilżanie powietrza. Doskonale sprawdzi się w pomieszczeniach narażonych na intensywne wysuszanie powietrza. Urządzenie jest niezwykle ciche i energooszczędne. Może być włączone podczas pracy lub przez całą noc. Do podłączenia wystarczy komputer, wtyczka USB do gniazdka lub powerbank, dlatego można z niego korzystać niemal wszędzie - w domu, w pracy i w podróży. Nawilżacz jest wyposażony w czytelny i intuicyjny panel dotykowy, jest bardzo prosty w obsłudze. Prosta, estetyczna obudowa sprawia, że będzie idealnym dodatkiem do wnętrz. Zestaw zawiera:- dyfuzor- kabel USB- bawełniany wkład do nawilżania.

  Alecto Nawilżacz Powietrza (Bc21)
  Alecto Nawilżacz Powietrza (Bc21) ?

  Autor: Ceneo

  Alecto BC-21 to projektor z funkcją nawilżacza. Projektor zapewnia dobrą wilgotność w pokoju dziecka i wyświetla piękne gwiaździste niebo. Urządzenie ultradźwiękowe, dzięki czemu nie jest słyszalny dla ludzkiego ucha, dzięki czemu projektor jest wyjątkowo cichy w użyciu. Chłodna para wodna jest delikatna dla wrażliwej skóry Twojego malucha. Dyfuzor zapachowy zapewnia przyjemny i subtelny zapach. Urządzenie przeznaczone jest do pomieszczeń o powierzchni do 20 m.

  MESMED MM-722 Kwiatuszek ?
  MESMED MM-722 Kwiatuszek ?

  Autor: Ceneo

  Nowoczesny ultradźwiękowy nawilżacz powietrza przywraca odpowiednią wilgotność w wysuszonych pomieszczeniach, emitując chłodną mgiełkę,- przyjazny dziecku – bezpieczny, funkcjonalny i atrakcyjny element wyposażenia pokoju dziecięcego,- płynna regulacja wielkości strumienia pary wodnej,- obracany wylot mgiełki o 360° daje możliwość dowolnej zmiany kierunku jej strumienia,- system ochrony przed zbyt niskim poziomem wody,- cichy i energooszczędny tryb pracy,- zastosowanie nowoczesnej technologii z jonami srebra oraz aktywnym węglem- 2 filtry w zestawie

  Duuz Lampka Nawilżacz Powietrza ?
  Duuz Lampka Nawilżacz Powietrza ?

  Autor: Ceneo

  Nawilżacz powietrza Duux zapewni odpowiednio nawilżone i czyste powietrze, a dodatkowe oświetlenie nocne sprawi, że Maluch czuje się bezpiecznie w ciemności, a duży zbiornik na wodę (1l) zapewni długi czas pracy. Nawilżacz Duux wytwarza zimną mgiełkę przy pomcy technologii ultradźwiękowej w ciągu zaledwie 1 sekundy!

  Specyfikacja nawilżacza powietrza Duux:cicha pracaautowyłączanietimernatychmiastowa mgła (w ciągu sekundy!)

  Chicco Respira Sano Humi Fresh
  Chicco Respira Sano Humi Fresh ?

  Autor: Ceneo

  Bezpieczny i nowoczesny nawilżacz ultradźwiękowy CHICCO Humi Fresh.

  • Zdrowsze powietrze, idealna ochrona przed chorobami sezonowymi.
  • Wytwarzający zminą mgiełkę. Pomaga zachować naturalne funkcje ochronne błony śluzowej przegrody nosowej i dróg oddechowych.
  • Aromaterapia
  • Dzięki specjalnemu pojemnikowi na substancje zapachowe.
  • Idealny do użytku domowego
  • Szczególnie polecany do: sypialni, pokoju dziennego
  • Długi czas działania
  • Czas pracy do 8 godzin po całkowitym napełnieniu zbiornika na wodę
  Beaba White
  Beaba White

  Autor: Ceneo

  Urządzenie wykorzystuje technologię ultradźwiękową do dyfuzji zimnej pary w całym pomieszczeniu. Dzięki ultradźwiękom, membrana urządzenia wprawiona zostaje w wibracje, które rozbijają cząsteczki wody ze zbiornika na parę wodną w postaci chłodnej mgiełki, a następnie uwalniają tę mgiełkę na zewnątrz do pomieszczenia. Dyfuzja zimnej pary duża pojemność zbiornika: 800 ml długi czas pracy – ok. 10 godzin wydajny, dostosowany do pomieszczeń o powierzchni od 12 do 15 m² bezpieczny – bez ryzyka poparzenia bardzo łatwy w użyciu - prosta obsługa dotykowa cichy <35 DB

  Czy artykuł był przydatny?
  Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

  NOWY NUMER

  DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

  Czytaj więcej
  Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
  KOMENTARZE