Sposoby na kaszel w ciąży - co na uciążliwy kaszel w ciąży?

2021-07-13 15:39

Co na kaszel w ciąży? To pytanie zadaje sobie wiele przyszłych mam. Jeszcze niedawno sięgnęłabyś po jedno z cudownych lekarstw „trzy w jednym”, ale nie teraz. Kiedy oczekujesz dziecka, dbanie o zdrowie wymaga wyboru bezpiecznych sposobów na kaszel. Jak leczyć uciążliwy kaszel w ciąży?

Sposoby na kaszel w ciąży - co na uciążliwy kaszel w ciąży?
Autor: Getty images

Kaszel w ciąży budzi obawy wielu mam, które zastanawiają się, jakie leki na kaszel mogą teraz przyjmować. Kaszel w ciąży dla wielu kobiet jest najtrudniejszy do leczenia podczas przeziębienia w ciąży. Z katarem i gorączką jakoś sobie radzą (katar w ciąży – leczony czy też nie – i tak trwa tydzień, a temperaturę można zbić bezpiecznym dla dziecka paracetamolem), ale co się sprawdzi na kaszel w ciąży? Oto sposoby na uciążliwy kaszel w ciąży.

Spis treści

  1. Czemu służy kaszel w ciąży?
  2. Jakie są domowe sposoby na kaszel w ciąży?
  3. Jaki syrop wybrać na kaszel w ciąży?
  4. Kiedy z kaszlem w ciąży iść do lekarza?
  5. Czy leki na kaszel są bezpieczne w ciąży?

Czemu służy kaszel w ciąży?

Uciążliwy kaszel w ciąży nie dość, że trwa zwykle dłużej niż inne objawy przeziębieniowe, to na dodatek jest męczący. Wstrząsa całym ciałem, masz wrażenie, że wszystko ci się w środku przewraca, wyrywa, że wykaszlesz z siebie całe trzewia. Czy tak uciążliwy kaszel nie zrobi dziecku krzywdy? Te obawy, na szczęście, są nieuzasadnione, ale mimo to kaszel w ciąży trzeba wyleczyć.

Kaszel jest odruchem obronnym organizmu i służy oczyszczeniu dróg oddechowych z alergenów lub z nadmiernej ilości śluzu, która gromadzi się w nich w czasie infekcji. Kaszel suchy jest charakterystyczny dla początkowej fazy przeziębienia (podrażnia ci gardło), potem jednak, wraz z gromadzeniem się wydzieliny, staje się mokry (odkrztuszasz tzw. flegmę).

Kaszel świszczący, często w postaci kilkunastosekundowych napadów, pojawia się zwykle w czasie zapalenia oskrzeli. Jeśli kaszel jest suchy i nie towarzyszy mu gorączka ani złe samopoczucie, może to być objaw alergii. Charakterystyczne dla astmy o podłożu alergicznym są duszności towarzyszące kaszlowi.

Jakie są domowe sposoby na kaszel w ciąży?

Aby ograniczyć ilość przyjmowanych leków (nawet tych niegroźnych dla dziecka), warto wspomagać się domowymi sposobami:

  • Herbata z sokiem z malin na przeziębienie to najlepsze rozwiązanie. Uważaj jednak z tym napojem w ostatnich miesiącach ciąży, bo działa rozgrzewająco i może wywołać akcję skurczową.
  • Na kaszel w ciąży doskonały będzie miód i preparaty z propolisu (ich olejki eteryczne działają wykrztuśnie, zaś substancje antybakteryjne walczą z wirusami i bakteriami).
  • Ponieważ kaszel często nie daje nam usnąć, warto w nocy spać wysoko, czyli na kilku poduszkach.
  • Dobrze też zadbać o to, by powietrze w pokoju było odpowiednio nawilżone.
  • Domowe inhalacje - inhalowanie to wdychanie substancji leczniczych wraz z powietrzem lub parą wodną. W ten sposób preparat trafia do organizmu przez drogi oddechowe – jest wchłaniany przez błony śluzowe nosa i gardła, i dopiero stamtąd trafia do krwiobiegu. Inhalacje na kaszel są bezpieczną metodą na kaszel jednak pamiętaj, aby wybierać naturalne środki np. sól kuchenną, fizjologiczną czy bezpieczne olejki roślinne.
kaszel w ciąży domowe sposoby
Dobrze wiedzieć

Inhalacje na kaszel w ciąży

Najprostsze inhalacje na kaszel polegają na wdychaniu pary powstałej w naczyniu z gorącym roztworem wody i ziół lub olejków. W aptekach można również kupić nebulizatory, czyli mechaniczne urządzenia rozdrabniające ciecz na mikroskopijne cząsteczki, które wdycha się przez specjalną maseczkę.

Przez nebulizator można podawać leki (np. na astmę), ale również wodę z solą fizjologiczną. W przypadku przeziębionych przyszłych mam wystarczą jednak tradycyjne parówki. Jak je zrobić prawidłowo?

  • Weź ręcznik i niewielką miskę, do której wlej gorącą wodę z określonymi dodatkami.
  • Następnie pochyl się nad naczyniem – nie za nisko, bo para jest gorąca – i przykryj głowę oraz miskę ręcznikiem.
  • Wdychaj powstałą parę przez nos, a powietrze wydychaj ustami przy inhalacji z naparów ziołowych lub odwrotnie, jeśli stosujesz olejki eteryczne.
  • Inhalacja powinna trwać ok. 15 minut, a sesję można powtarzać 2–3 razy dziennie.
  • Bezpośrednio po niej nie wychodź na dwór.

Jaki syrop wybrać na kaszel w ciąży?

Jeśli masz kaszel w ciąży, unikaj syropów zawierających kodeinę. Unikaj również syropów 2w1, które mają zwalczać różne rodzaje kaszlu: zarówno kaszel suchy, jak i mokry, gdyż są mało skuteczne. Tak samo jest z różnego rodzaju sprayami na gardło. To zbędny wydatek, a w twoim stanie lepiej ograniczać leki, szczególnie te, które nie przyniosą ulgi w chorobie.

Wszelkie środki hamujące kaszel stosuj tylko po konsultacji z lekarzem. Postaw na domowe syropy na przeziębienie. Na kaszel najlepiej sprawdzi się domowy syrop z cebuli, który zawiera wiele witamin o działaniu silnie dezynfekującym i łagodzącym.

Kiedy z kaszlem w ciąży iść do lekarza?

Jeśli źle się czujesz, zrezygnuj z leczenia na własną rękę. Przede wszystkim skonsultuj się z lekarzem – ginekologiem lub internistą, który cię zbada. Jeśli infekcja będzie niegroźna, zaleci ci prawdopodobnie domowe sposoby leczenia lub zapisze niegroźne dla płodu leki objawowe.

Kaszel może też okazać się jednym z objawów poważnych chorób, mogących niekorzystnie wpływać na ciążę, takich jak astma, zapalenie płuc czy też coraz częściej występująca gruźlica. 

Aby rozrzedzić wydzielinę zalegającą w oskrzelach i ułatwić jej pozbywanie się, lekarz zaproponuje ci zapewne wykrztuśny syrop lub leki homeopatyczne. Może też zalecić leki ziołowe lub tabletki z propolisu. Jeśli okaże się, że twój kaszel jest skutkiem czegoś poważniejszego, np. zapalenia oskrzeli, zapisze ci leki dozwolone dla kobiet w ciąży. Mogą to być nawet antybiotyki – niektóre z nich działają miejscowo, a inne, choć przedostają się do łożyska, to jednak nie wpływają negatywnie na płód.

Czy leki na kaszel są bezpieczne w ciąży?

Pierwszy trymestr ciąży, zwłaszcza okres między 4. a 9. tygodniem, to czas tzw. organogenezy – wtedy formują się wszystkie organy i narządy dziecka. Dlatego w tym czasie szczególnie nie wolno ci przyjmować niektórych leków, bo mogą one zaburzyć prawidłowy rozwój twojego dziecka. Doświadczenia lekarzy i firm farmaceutycznych pozwoliły wyłonić niektóre specyfiki absolutnie zakazane dla przyszłych mam.

Istnieje jednak jeszcze wiele leków, których skutki uboczne nie zostały do końca poznane (nie wolno testować leków na pacjentkach w ciąży, dlatego nie można sprawdzić, jak wpływają one na rozwój płodu). To dlatego na wielu lekarstwach znajdziesz informację: „Brak dowodów na szkodliwe działanie na płód, ale nie zaleca się stosowania w okresie ciąży i karmienia”.

Wśród takich niezalecanych środków są, niestety, popularne leki dostępne w aptece bez recepty, które dotąd stosowałaś w przypadku lekkich infekcji kataralnych czy grypopodobnych. Choć kaszel nie jest chorobą, a tylko jej objawem, też zwykle sięgałaś po leki, aby się go pozbyć. Teraz jednak absolutnie nie możesz ich brać sama!

Czytaj: CZARNY BEZ w ciąży. Działa na przeziębienie i infekcje

Jakie antybiotyki można brać w ciąży?

Grypa w ciąży: leczenie i objawy grypy

Smog a ciąża - czy zanieczyszczenia powietrza wpływają na rozwój i zdrowie płodu?

Domowe sposoby na katar - poznaj sposoby na katar u dziecka i na katar w ciąży

Sprawdzone sposoby na gorączkę, ból gardła i inne dolegliwości w ciąży

Dobrze wiedzieć

Leki na kaszel zabronione w ciąży!

  1. Leki na bazie aspiryny, czyli tzw. salicylanu, który jest szczególnie niebezpieczny w III trymestrze, powodując przedwczesne zarośnięcie przewodu tętniczego u dziecka (przewód Botalla); ponieważ rozrzedza krew, może doprowadzić do silnego krwawienia w czasie porodu.
  2. Leki na bazie ibuprofenu hamują czynność porodową, mogą wywołać reakcje uczuleniowe; szczególnie groźny jest w III trymestrze, bo powoduje powikłania kardiologiczne u płodu.
  3. Pastylki zawierające tymianek i podbiał – choć to popularny roślinny lek wykrztuśny, może być niebezpieczny dla płodu; zbyt duże dawki zawartego w nim tymolu powodują wymioty i silne zatrucia.

Obejrzyj WIDEO i przygotuj domowy syrop na kaszel z cebuli!

miesięcznik "M jak mama"