Dziecko poparzyło się pokrzywą? Sprawdź, jak szybko złagodzić uczucie pieczenia

2022-06-09 13:07

Przebywając na łonie natury wiosną lub latem często trudno uniknąć oparzenia pokrzywą. To pospolita roślina, którą można spotkać wszędzie. Nawet jeśli nasze dziecko, wie jak wygląda pokrzywa, w trakcie spontanicznej zabawy, może jej po prostu nie zauważyć. Kontakt z nią kończy się nieprzyjemnym uczuciem pieczenia i bólem. Co zrobić, by zmniejszyć dyskomfort odczuwany przez dziecko?

Jak szybko złagodzić uczucie pieczenia po oprzeniu pokrzywą?
Autor: Getty images Jak szybko złagodzić uczucie pieczenia po oprzeniu pokrzywą?

Zwykle zdajemy sobie sprawę z tego, że nasze dziecko poparzyło się pokrzywą, gdy nagle zaczyna głośno płakać, drapie podrażnione miejsce i narzeka na ból. Choć oczywiście najlepiej byłoby zapobiegać takim sytuacjom, to dobrze wiemy, że w praktyce wychodzi różnie - nie da się przewidzieć wszystkich sytuacji. W zależności od tego, gdzie w danym momencie się znajdujemy i jakimi środkami dysponujemy pod ręką, możemy zadziałać na kilka różnych sposobów, by przynieść ulgę dziecku.

Przeczytaj także: Barszcz Sosnowskiego: jak niebezpieczna jest ta roślina dla dzieci? Jak wygląda barszcz Sosnowskiego?

Spis treści

  1. Poparzenie pokrzywą - "Mamo dlaczego mnie szczypie?"
  2. Sposoby na poparzenie pokrzywą, gdy jesteście w plenerze
  3. Łagodzenie poparzenia pokrzywą w domu
  4. Tego unikaj przy poparzeniu pokrzywą
Pierwsza pomoc w użądleniach i ukąszeniach

Poparzenie pokrzywą - "Mamo dlaczego mnie szczypie?"

Po kontakcie z pokrzywą niemal natychmiast na skórze pojawiają się zaczerwienienie i bąble. Towarzyszy im nieprzyjemne uczucie szczypania, pieczenia i świąd. W przypadku dzieci często pada też proste stwierdzenie, że po prostu "boli". Dlaczego tak się dzieje? Liście pokrzywy pokrywają delikatne kolce z kwasem mrówkowym, który ma silnie drażniące działanie. Wystarczy powierzchowny kontakt z naszą skórą, by doszło do jej podrażnienia. By złagodzić uczucie pieczenia u dziecka, należy działać od razu - wystarczą proste środki, które rodzic ma zwykle przy sobie.

Przeczytaj także: Trujące rośliny leśne i łąkowe

Sposoby na poparzenie pokrzywą, gdy jesteście w plenerze

Nawet w lesie lub na łące da się zaradzić w takiej sytuacji. Najlepiej zacząć od najprostszej czynności - przemycia podrażnionej skóry wodą. Jeśli nie mamy przy sobie czystej wody, możemy użyć wilgotnej, czystej chusteczki. Woda zmyje kwas mrówkowy z powierzchni skóry i zapobiegnie dalszemu jej podrażnianiu. W plenerze pomocne mogą także okazać się okłady z liści szczawiu, babki lancetowatej lub niecierpka. Rośliny te rosną w tych samych stanowiskach, co pokrzywy, więc jest duża szansa, że akurat je spotkamy.

Łagodzenie poparzenia pokrzywą w domu

W domu dobrze jest zacząć od umycia poparzonego miejsca wodą z mydłem. Dzięki temu dokładniej oczyścimy skórę z substancji drażniącej.

Następnie możemy zrobić okłady z sody oczyszczonej. W tym celu przygotowujemy pastę (łyżeczkę sody z 10-15 ml wody). Powstałą papkę nakładamy na podrażnione miejsce i zakrywamy gazikiem. Kompres trzymamy 10-15 minut. Już po kilku minutach pieczenie powinno być mniej dokuczliwe. Zamiast papki z sody, można też przygotować roztwór, ale trzeba pamiętać, aby był przygotowany na bazie chłodnej wody.

Aby złagodzić uczucie pieczenia, możemy użyć także cytryny. Najprościej pokroić ją w plasterki i przykładać bezpośrednio do skóry. Możemy także wycisnąć z niej sok i moczyć w nim gaziki lub waciki, które przyłożymy do skóry.

Właściwości łagodzące świąt ma także mięta i szałwia, więc jeśli mamy je w swoim zielniku, także możemy je wykorzystać.

Polecamy: Wysypka alergiczna - jak wygląda i jak ją rozpoznać u dziecka?

Tego unikaj przy poparzeniu pokrzywą

Poparzonego pokrzywą nie wolno drapać i pocierać, bo takie działania przynoszą odwrotny skutek. W rozdrapaną skórę jeszcze głębiej wnika wspomniany kwas mrówkowy, wzmagając uczucie pieczenia. Trudno jednak powstrzymać dzieci przed odruchowym drapaniem, dlatego w przypadku najmłodszych sprawdza się zabezpieczenie podrażnionej skóry opatrunkiem. Lepiej także nie zakrywać podrażnionej skóry ubraniem, gdyż tkanina także może podrażniać i wzmagać pieczenie.

Poparzone miejsce należy także chronić przed wysoką temperaturą - unikać słońca i kontaktu z ciepłą wodą.

Po takich zabiegach dolegliwości powinny ustąpić w ciągu kilku godzin.

W przypadku silnej reakcji alergicznej, należy zgłosić się do lekarza.

Przeczytaj: Pokrzywka u dzieci. Po czym ją poznać i jak złagodzić?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza